Test digitální zrcadlovky Nikon D70 - II.díl (praxe)

Technické parametry, funkce, mechanické provedení, ergonomie a další parametry amatérské digitální zrcadlovky Nikon D70 byly již představeny v prvním dílu tohoto testu. Obsahem druhého dílu jsou praktické ukázky a zkušenosti. Pojďme se tedy nyní podívat na konkrétní fotografické výsledky a praktické postřehy.

Obr. 7 - Reflexy

Z výsledku je zřejmé, že se objevilo hned několik odlesků a to na obě strany od slunce. Reflexy jsou poměrně malé ale některé zase relativně výrazné. Vzhledem ke složitosti optické soustavy tohoto objektivu lze ale i tak výsledek označit jako uspokojivý. Mnohem lepších výsledků lze v tomto ohledu dosáhnout například základním zoomem AF Nikkor 28–80mm/f 3,3–5,6 G (se kterým se D70 také prodává ve zvýhodněném setu), který je složen pouze z 6 čoček. To má pozitivní vliv nejen na ostrost kresby ale vzhledem k dobré optické konstrukci i na odlesky, které jsou u tohoto objektivu téměř nulové a přestože se jedná o nejlevnější objektiv Nikon, tak dosahuje výborných optických výkonů – i když mechanicky je samozřejmě podstatně slabší, a to především kvůli 100% plastové konstrukci.

Kresba a rozlišení

Obr. 8

Podívejme se nyní podrobněji na kresbu a rozlišení detailů. Pro ještě větší názornost jsem opět zvolil složité světelné podmínky a tentokrát jsem fotografoval z ruky, bez použití stativu, v přítmí kostela relativně dlouhým časem 1/30s a velmi nízkou clonou f 4,5, při ohnisku 34mm (ekvivalent 51mm). Abych mohl v tomto prostředí vůbec fotografovat, musel jsem ještě zvýšit citlivost čipu až na hodnotu 640 ISO a kvůli protisvětlu jsem ještě přidal korekci –0,7EV. Všechny další funkce byly na automatiku a nebo na výchozí implicitní nastavení. Výsledný celkový snímek, zmenšený a lehce doostřený po zmenšení je na ukázce č.8.

Obr. 9 Obr. 10

Na ukázkách č.9 a 10 jsou již výřezy z ukázky č.8 a to v plném rozlišení a bez úprav. Výřezy jsem pro lepší porovnání provedl jak ze středové části tak i z okraje snímku a je z nich zřejmá celkově výborná prokreslenost detailů. V případě potřeby je ale možno přímo v menu aparátu nastavit množství parametrů, kterými lze výsledný obraz ještě více ovlivnit. K dispozici jsou například 2 barevné režimy sRGB a ještě třetí Adobe RGB. Ve složce optimalizace snímků lze ale provádět ještě jiná nastavení. K dispozici jsou předvolby pro normální obraz, zvýšenou saturaci (barevnost), zvýšenou ostrost, sníženou ostrost, optimalizaci pro přímý tisk, optimalizaci pro portréty a optimalizaci pro krajinářskou fotografii. No a komu by to ještě nestačilo, tak ten si může v položce Custom nastavit všechny jednotlivé parametry jemně a samostatně. Pokud by však někomu ani toto nestačilo, tak pro opravdové fajnšmekry je tu ještě velmi zajímavá a významná funkce, jejíž pomocí je možno do fotoaparátu implementovat speciální uživatelskou tónovou křivku. Těch jsou k dispozici ke stažení celé desítky ale je možno si také vytvořit svou vlastní. Je to natolik neobvyklá, zajímavá a významná funkce, že jsme jí na FotoAparát.cz věnovali celý samostatný článek Uživatelské tonální křivky – Nikon D100 a D70, který pro nás napsal fotograf Libor Batěk a kde naleznete i odkaz, ze kterého je možné již hotové křivky stahovat a podle jednoduchého popisu i implementovat do fotoaparátu.

Rychlost

V praxi jsem zkoušel také experimentovat s rychlostí reakcí fotoaparátu. Co se týče náběhu po zapnutí, tak musím plně souhlasit s firemními prospekty, protože náběh je tak rychlý, že zpoždění je opravdu prakticky nepostřehnutelné a neměřitelné, odhadem může dělat tak maximálně 0,1 (!) vteřiny. Také proces od zapnutí po expozici prvního snímku (zapnutí, náběh, zaostření, expozice) je až neuvěřitelně rychlý a trvá v průměru okolo 0,3 (!) vteřiny. Na tomto špičkovém výsledku má hlavní podíl nejen celý systém detekce a ostření ale také velmi rychlý chod ultrazvukového motoru SWM (Silent Wave Motor) vestavěného v objektivu. Přes tyto vynikající výsledky už ale nemohu plně souhlasit s katalogovým údajem o rychlosti sériového snímání. Firemní technická data uvádějí 3 snímky za vteřinu, při nastavení na největší možný rozměr fotky ve formátu JPEG se střední kompresí, která je v menu označena jako Normal. Je tam ale i poznámka, že rychlost je závislá i na kvalitě a rychlosti použité paměťové karty. Já jsem v testu použil špičkovou kartu SanDisk 512MB ULTRA II. u které výrobce udává rychlost ukládání 9MB za vteřinu. Její označení je však trošku matoucí, protože přestože je v jejím názvu označení II. tak se jedná o kartu typu I. a dvojka označuje pouze druhou generaci karet ULTRA. S touto kartou jsem dosáhl při zmíněném nastavení rychlosti cca 2,5 snímku za vteřinu. To je sice o něco méně, než katalogový údaj ale pořád je to velmi slušný výsledek.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    07.11.2004 01:46

    Handy: Na objektivy asi nic nebude - i mě by se to hodilo .... ;o)))
    EDAX: Bude to ještě letos ale přesné podrobnosti zatím neznám ....

  • Josef Novák 2
    Josef Novák 2
    07.11.2004 07:39

    Kapsa: Dobre, dam na tebe a jeste chvili pockam. Alespon do te doby budu mit vic penez a mozna to potom zmenim na 20D.

  • Jan Komínek
    Jan Komínek
    07.11.2004 14:40

    Kapsa:Komu by se nehodilo:)Hele poradil bys mi nejakej rozumnej cenove a kvalitou makro objektiv?Jakej je tvuj nazor na sigmu 50mm f2,8 macro?ME se za 6300 kolik ted stoji jevi celkem OK:)

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    08.11.2004 07:06

    Hejdy: Jo, tenhle objektiv je dost dobrej ale já osobně preferuju ohnisko 105mm kvůli většímu odstupu od fotografovaného motivu. 50mm objektiv sice taky dělá makro 1:1 ale musíš jít už fakt hodně blízko, což může být někdy trošku problém ....

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    08.11.2004 07:06

    P.S. - Omlouvám se za ten překlep u jména ....

  • Jan Komínek
    Jan Komínek
    09.11.2004 10:25

    Kapsa:To je v poho:)Jasny taky bych preferoval 105 ale j drahej.Ted muzu mit jeste 180 sigmu macro asi za 7900:)prej skoro novej tak se uvidi.Nevis nahodou zda by sel pouzit ten 180 na portrety?

  • Maylo
    Maylo
    09.11.2004 11:43

    Zľava na D70, ale tiež EOS 300D bude 100$...

  • Maylo
    Maylo
    09.11.2004 11:45

    Zľavy, aj na sklá a blesky, viď Nikon USA: http://www.nikonusa.com/fileuploads/pdfs/slr_rebates.pdf

  • Maylo
    Maylo
    09.11.2004 12:00

    No, mierne sklamanie, podľa Digineff: „České filiálky obou firem zlevňovaly nedávno a dle jejich vyjádření se aktuálně žádná podobná sleva nechystá.“

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    09.11.2004 14:34

    Hendy: Ta cena za 180 je velmi dobrá ale na portrét to už asi moc nebude, je to už moc dlouhé sklo. 105 je teď v tom samém obchodě za 9.999,-Kč což myslím taky celkem ujde .....
    Maylo: Nikon USA nemá s Nikon CZ v podstatě vůbec nic společného, jsou to dvě samostatné firmy a spojuje je jen to, že prodávají stejnou značku, žádná celosvětová strategie prodeje neexistuje. Slevu dává konkrétně ten který prodejce, nikoli Nikon jako fabrika. Nevím proč to tebe nebo Neffa překvapuje či zklamává, je to obecně známá věc a je to tak prakticky se vším, nejen s fotoaparáty ....

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    09.11.2004 14:38

    martin1: Podrobné info budou na webu ještě v průběhu tohoto týdne a akce samotná bude v Praze, zřejmě začátkem příštího měsíce ....

  • Dusan Hlavaty
    Dusan Hlavaty
    14.11.2004 22:43

    Rozmyslam nad kupou D70 setu bud s objektivom 18-70 alebo objektivmi 28-80 a 70-300. Bude to moja prva zrkadlovka a tie dva objektivy by mi pre zaciatok stacili. Preto sa chcem opytat, aky je medzi objektivmy rozdiel co do rychlosti ostrenia. Teda ci tie lacnejsie dva ostria pomalsie ako ten lepsi (18-70). Vie niekto odpovedat ? Vopred dakujem.

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    15.11.2004 13:49

    DuDDo: Rozhodně ti doporučuji set s objektivem 18-70, který má pro D-SLR mnohem lepší rozsah a je taky celkově mnohem kvalitnější než 28-80G. Teleobjektiv 70-300G si pak můžeš dokoupit zvlášť ....

  • Dusan Hlavaty
    Dusan Hlavaty
    15.11.2004 16:39

    Kapsa: Diky za odpoved. Je mi jasne ze objektiv 18-70 je lepsi aj co do kvality. Ale CENA setu s objektivmi 28-80 a 70-300 (o vyse 4 tisic menej) ma zatial presvedcila viac. Pozeral som fotografie na www.pbase.com robene tymito objektivmi a zdaju sa mi byt absolutne fajn. Ale rychlost (resp. pomalost) tych objektivov by ma mozno presvedlia a preto som chcel vediet, aky je medzi nimi rozdiel co do rychlosti ostrenia. Teda ci nejaky vobec je a ak ano, tak ci je velmi citit. (Este dodam ze doteraz som mal fotaky Minolta S414 a CANON G3 a toto bude moja prva d.zrkadlovka)

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    18.11.2004 07:21

    DuDDo: Objektiv 18-70 má ultrazvukový motor ostření, takže ostří o dost rychleji, než klasické objektivy. Krom toho je možno i manuálně doostřovat bez nutnosti přepínání AF/MF, což u objektivů bez tohoto motoru také nelze. Za zmínku stojí i fakt, že při použití objektivu s ultrazvukovým ostřením je i nižší spotřeba energie.

  • Dusan Hlavaty
    Dusan Hlavaty
    18.11.2004 14:38

    Kapsa: Diky moc. Toto som chcel "pocut". ;-)

  • niko nizak
    niko nizak
    03.01.2005 13:34

    kapsa: Na D70 by som rad pouzival svoj stary jednoduchy blesk s senzorom na skratenie zablesku v manualnom rezime s odrazom od stropu. V navode sa pose, ze ak blesk prevedie na fotoaparat negativne napatie, alebo napatie vacsie ako 250 v, poskodi, alebo znici synchronizacny obvod fotoaparatu. Riskol som to a blesk pouzil s prijatelnym obrazovym vysledkom. Moj stary blesk s fotoaparatom v manualnom rezime dalej pracuje, podla mojho nazoru funguje aj interny blesk dobre. Ako by sa mohlo prejavit poskodenie fotoaparatu? Je mozne, aby sa poskodenie prejavilo az po kupe doporucovaneho blesku od Nikonu? Je mozne pripadne napatie na blesku odmerat. Voltmeter pripadny kratky impulz na kontaktoch nezmera. DAkujem Okin.

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    17.01.2005 10:14

    nizak: Pokud vše funguje, tak asi o nic nejde. Podobná varování uvádí v manuálech prakticky všichni výrobci a to hlavně preventivně. Pokud by jsi však chtěl mít jistotu, tak napětí raději nech změřit v servisu.

  • Mirro
    Mirro
    09.03.2005 02:39

    Cau,panove.Jelikoz jsem clovek ,ktery se s digitalni technikou seznamuje ,ponevadz jsem byl zastancem anologovych fotaku,ale doba se meni.Mel bych dotaz,co se tyce hodnoty ISO u nikon D70 ,zdali muze dojit k omezeni ,nebo poklesu kvality snimku.Ja jsem zvykly fotit na filmy 100 nekdy na 200.
    Dale bych se chtel dotazat jakou zvetseninu je mozne udelat z D70 tak aby byla zachovana kvalita,tzn.nebylo to zrnive.
    Diky za odpoved,omlouvam se za pripadne chyby ,ale delsi dobu jsem mimo CZ,diky za pochopeni Bye

  • David Maršík
    David Maršík
    09.03.2005 10:57

    Zdravím Vás, měl bych jeden dotaz, jestli by mi mohl poraďit někdo, kdo má zkušenosti s digitálem Nikon. Jde mi o názvy souborů. Je možné je někde v nastavení aparátu změnit? Nic podobného jsem v menu nenašel.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (71)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram