Panasonic Lumix DC-S1II a Panasonic Lumix DC-S1IIE- první dojmy

Panasonic představil vlajkový hybrid zaměřený na foto a video se sensorem s rychlým odečtem v rozlišení 24MP. O rychlosti elektroniky svědčí sekvenční snímání až 70fps, 1,5s dlouhý Pre-burst. Stabilizace obrazu až 8EV. Dle očekávání je hlavním tahákem video - 4K/120p s minimálním cropem, open gate 6K/30p. Panasonic Lumix DC-S1II má vestavěný ventilátor chlazení a nejrůznější funkce a formáty pro specialisty na zpracování videa. Panasonic Lumix DC-S1IIE je pak levnější variantou Panasonic Lumix DC-S1II, která má klasický BSI sensor s rozlišením 24Mpix. Tělo Panasonic Lumix DC -S1 II se prodává za 87,990Kč.

Panasonic má nyní tři nové bezzrcadlovky v nejvyšší řadě S1. Nedávno představil Panasonic Lumix DC-S1R II s vysokým rozlišením sensoru 45MPix. Proto označení R. Novinkou je Panasonic Lumix DC-S1 II

Panasonic Lumix DC-S1 II je to po Nikon Z6 III teprve druhý fotoaparát, který využívá tzv. partially stacked sensor technologii. Tento sensor umožňuje rychlý odečet dat za cenu o chlup horšímu šumu a dynamické pružnosti. To má největší praktické využití pro video (odpadá tzv. rolling shutter neboli trhání obrazu při rychlejším švenkování. Zároveň fotoaparát zvládá rychlé sekvenční snímání, Sensor podobně jako u modelu S5 II nabízí režim nízkých (od ISO 100 do ISO 640) a režim vysokých ISO (od 800 do 5000), mezi kterými si můžete manuálně přepínat. Vychází to z charakteristiky sensoru, kde je skok kolem ISO 800. Nesmíte být překvapení, že třeba při použití V-Log u videa nemůžete použít ISO 100, ale jen ISO vyšší než ISO 640. Tohle jsem u jiných značek neviděl. Jen to musíte vědět.

Jako třetí plnoformátovou bezzrcadlovku Panasonic představil Panasonic Lumix DC-S1II E. Tento fotoaparát je hodně podobný Panasonic Lumix DC-S1II. Sensor je klasický BSI (back side illuminated) s nižší rychlostí odečtu dat.

Konstrukce a ovládání

Těla Panasonic Lumix DC-S1II, Panasonic Lumix DC-S1IIE a Panasonic Lumix DC-S1R II jsou stejná jak velikostí, tak ovládáním. Výhodou je solidní robustní odolná konstrukce, Tělo je dobře zatěsněno proti vodě a prachu. Líbí se mi přepínač Foto/Video a S&Q pro časosběry. Ovládání je obdobné jako u Panasonic Lumix DC-S5 II. Fotoaparát umožňuje velké množství uživatelských nastavení, na můj vkus až moc.

Hledáček s rozlišením 5,76Mpix i výklopný a otočný display je kvalitní a zapadá do stylu Panasonic. Zástupce Panasonic novinářům ve vysílání zdůrazňoval, že na tělo bude firma nabízet záruku 5 let. To je určitě dobrá zpráva, i když musím říci, že v této třídě jsem ani konkurence nezaznamenal větší problémy. Největším problémem zůstává vlhkost a kondenzace nebo když vám fotoaparát spadne do vody a na to se záruka nevztahuje.

Autofokus, sekvenční snímání a stabilizace obrazu

Podle lidí, co Panasonic Lumix DC-S1II měli v ruce (Chris Nichols), Panasonic stále dohání velkou konkurenci – Sony/Canon i Nikon ve vlastnostech automatického ostření. Díky rychlosti odečtu snímače 12micro sec je přístoj velmi živý. Občas však trochu vázne kombinace identifikace objektu (obličej, zvíře atd..) a po té jeho následovné sledování – tzv. tracking. Ve srovnání se staršími modely je však pokrok znatelný. Panasonic také netvrdí, že se jedná o fotoaparát určený pro fotografy sportu nebo divoké přírody, kde jsou tyto funkce autofokusu kritické.

Panasonic vytrénoval algoritmy ostření/sledování a identifikace obličeje na městské sporty jako např. skating. Můžete si tak navolit tzv. urban sports.

Panasonic Lumix DC-S1II má sekvenční snímání s mechanickou závěrkou 10fps. To je dostatečné pro většinu akčních fotografování dostatečné. S elektronickou závěrkou umí 70fps do RAW. To ukazuje špičkovou rychlost elektroniky. Sportovní fotografové nebo fotografové divoké přírody ocení funkci Pre-burst. Fotoaparát umí zaznamenat 1,5 dat, před zmačknutím spouště, pokud tuto funkci aktivujete. Když jsem nedávno fotografoval nejmenší evropskou sovu kulíška, tuto funkci bych u Canon EOS R5 hodně ocenil. Jeho vzlet je totiž extrémně rychlý a nevypočitatelný.

Stabilizace obrazu sensorem patří tradičně k velmi silným stránkám Panasonic ve srovnání s konkurencí. Ve specifikaci udávají 8E, což je špička.

Video

Zaměření bezzrcadlovky Panasonic Lumix DC-S1II na video je zcela zřejmé, přestože je samozřejmě jako vlajková loď velmi dobře použitelný i pro fotografování. Sensor technologie „partially stacked“ zvládá a- 4K/120p s minimálním cropem, open gate 6K/30p. V širokoúhlém formátu televizí pak 5,6K nebo 4K/60p.

Filmaři ocení barevné prostory Cinelike, Hybrid Log Gamma nebo V-log, Ten se navíc nabízí i v režimu rozšířené dynamické pružnosti 15EV. Tady však nemůžete kombinovat s maximální rychlostí a rozlišením. Některé kombinace jsou pak velmi náročné z hlediska obrovských datových toků, Proto Panasonic vybavil fotoaparát chladícím ventilátorem.

Tvůrci videa, kteří hodně upravují, ocení i 6K RAW výstup přes konektor HDMI.

Filmaři rádi používají manuální tzv, anamorfní objektivy, které byly vyvinuty pro formát 4:3. Snímání do tohoto formátu bylo v minulosti výlučnou vlastností profesionálních přístrojů.

Ostatní

Panasonic Lumix DC-S1II má dva paměťové sloty pro karty CF Express typ B a SD kartu UHS-II.

Filmaři určitě ocení možnost přímého nahrávání na externí SSD disk z paměťových karet.

Malého kolegu Panasonic Lumix DC-S9 jsem loni testoval v průběhu letních táborů Fotoinstitut.cz na Šumavě. Hodně se mi líbila práce s barvami, které má Panasonic velmi příjemné a také černo-bílý režim Leica. Toto modely S1 bude rovněž nabízet, včetně propojení s aplikací Lumix Lab pro rychlé zpracování fotek pro web.

V čem se liší model Panasonic Lumix DC-S1IIE?

Když zkoumáte technické specifikace modelu Panasonic Lumix DC-S1II a Panasonic Lumix DC-S1IIE, jsou skoro shodné. Jediným rozdílem je sensor. Panasonic Lumix DC-S1II má speciální „partially stacked“ a Panasonic Lumix DC-S1IIE klasický BSI sensor. Logicky je proto rozdíl v sekvenčním snímání pomocí elektronické závěrky, kde S1 II zvládá 70fps a S1 II E „jen“ 30fps. Cenový rozdíl je pak 70,490Kč vs. 87,990Kč v okamžiku představení. Samozřejmě však očekávám rozdíl při praktickém natáčení – u S1 II bude menší efekt „rolling shutter“ než u S1 II E. To však může být pro profesionální filmaře zásadní.

Závěr

Zdá se, že základní model S1 II bude nadále určen pro náročné tvůrce videí, verze R bude podobně jako u Sony nabízet vysoké rozlišení, které nejvíce zajímá klasické fotografy a verze E bude chtít konkurovat Sony/Canon/Nikon v kategorii univerzálů.

Hlavním problémem Panasonic je malý podíl na trhu profesionálních bezzrcadlovek, kde musí bojovat cenou a nabízet víc než konkurence. Výhodou je stále rostoucí portfolio objektivů s bajonetem L, který je otevřený a vyrábí pro něj kromě Panasonic a Leica především Sigma a další tzv. no-name značky. Zaměření na video je, čím se Panasonic odlišuje od ostatních značek. Představení tří nových modelů v nejvyšší kategorii S1 je zásadní posun v konkurence schopnosti na trhu.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

ZHODNOCENÍ, 11. DÍL, CO NEVYFOTOGRAFUJETE, TO NAMALUJETE ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO
ZHODNOCENÍ, 11. DÍL, CO NEVYFOTOGRAFUJETE, TO NAMALUJETE ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO

Při­ná­šíme zhod­no­cení té­matu zpra­co­va­ného na zá­kladě 11. dílu Školy barvy: CO NE­VY­FO­TO­GRA­FU­JETE, TO NA­MA­LU­JETE. Mistr Jan Po­hribný MQEP vy­bral a zhod­no­til v článku Vaše fo­to­gra­fie.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram