Poprvé na analog - Jižní Korea
Vybavená point-and-shoot fotoaparátem typu Olympus Trip AF 50 (po babičce), vyrážím vstříc džungli jihokorejského velkoměsta, Soulu. Rázným krokem prosekávám mrazivý únorový vítr. Moje sebevědomí je překvapivě vysoko na někoho kdo do včerejšího večera nevěděl jak správně vložit kinofilm do stroje. Prozření je naštěstí jen pár google kliků daleko.
Jak se ale dalo očekávat, film nebyl založen úplně ideálně – prvních šest snímků disponuje více či méně viditelným “light leak”.
První snímek z ubytování – znatelný “light leak” napravo
Dva “bochníky” na posteli bez mrknutí oka čelili objektivu. Ani poměrně silný automatický blesk je nerozhodil, zapózovali lépe než kdejaká modelka.
“Light leak” se u druhého snímku objevuje v horní i dolní části. Plus nalevo můj prst.
Tradiční korejské čtvrti mají svoje čaro. Nahusto natažené elektrické dráty připomínají scenérii Portugalska nebo Jižní Itálie. Úzké, krkolomné uličky jsou dosti nerovné, mixované z různých materiálů a prudkost skoro 90° jim na stabilitě nepřidává. Vězte, že nebudete první (a ani poslední) kdo po dešti zakopne a zastaví se až na křižovatce s hlavní ulicí. Ti co mají rádi Asii si určitě všimnou podobnosti s architekturou Japonska – velké šoupací okna, dvě až tři patrové rodinné domy, ornamentální kovové dveře do dvora. Čínou jsou inspirované hlavně typy stromů nasazených v zahradách a tradiční kaligrafické nápisy. Uvidíte klasické pokroucené borovice, ginkgo,magnólie, kamélie, jezírka plná leknínů nebo bambusové lesy.
Třetí snímek. Stejné místo, už bez prstu a s menším “light leak” nahoře.
Čtvrtý snímek. “Light leak” pro změnu dole. Čtvrt Seodaemun-gu. Kontrast mezi rodinným domem a panelákovou výstavbou
Pátý snímek. “Light leak” nalevo a přesvětleno. Kavárna před uměle vytvořeným vodopádem.
Šestý snímek. Brána Gwanghwamun,
Královský palác Gyeongbokgung. V pozadí hora Inwangsan
Sedmý snímek. “Light leak” zmizel úplně. Osmi proudová silnice před palácem.
Slunce po dešti, cestou na BBQ
Výlet do Zlatého místa
Po několika dnech v Soulu jsme s kamarádkou vyrazili směr jihovýchod do velmi zajímavého historického města Gyeongju. Aktuální populace okolo 248 000. Pro porovnání Soul má asi 9,4mil obyvatel. Toto “městečko”, za dob Sjednocené Silly (668–936) přezdíváno Zlaté, bylo hlavním centrem království. Leží uprostřed vysokých hor ale samo o sobě je překvapivě rovné.
Při procházce Vás zaujmou uměle vypadající kopce připomínající zaoblené pyramidy. Jedná se o hrobky členů královské rodiny. Podle velikosti rychle rozpoznáte zásluhy zesnulého – čím větší kopec tím významnější panovník. Po celé rozloze města jich naleznete asi 150.
Pokud by Vás toto téma zajímalo doporučuji kliknout na link níže. Jedná se o esej v angličtině, která popisuje historii archeologických nálezů, strukturu hrobů, ukázky nalezených předmětů aj. https://www.ijkaa.org/…aa-13–49.pdf
Moje nejoblíbenější fotka z celé cesty. Postavu jsem v hledáčku vůbec neviděla. Po vyvolání příjemně překvapila. Hrobky Noseo-ri, Gyeongju
Hrobní komplex Daereungwon. Nejpopulárnější fotospot. Magnólie uprostřed v březnu krásně kvete
Já a kamarádka Soyoung jako dva archeologové co komplex právě objevili
Korejci mají oficiální fotospot při každé památce a většinou se na vyfocení stojí fronty. Tady jsme čekali asi dvacet minut než jsme se dostaly na řadu. Vyfotil nás kluk okolo patnácti let co byl za námi. Trochu usekl nohy ale jinak dobrý.
Hwangnam Daechong. Hrobka s dvěma vrcholy a jezírkem
Klikaté chodníčky. Na žádný kopec se samozřejmě lézt nesmí.
Jedna z budov Konfuciánské školy. Stále v provozu a nepřístupná veřejnosti. Po cestě jsem potkala správce – moc milý pán. S úsměvem mě pustil podívat se po venkovní části.
foto
Gyochon, tradiční vesnice. Kamenné zdi jsou vysoké asi 170cm.
Pokroucené borovice a náhled do átria. Všechny domy mají podlahové topení a dají se složit/rozložit jako lego. Dřevěné desky se do sebe zasouvají bez použití hřebů.
Detail vstupní brány do hrobového komplexu. Květinové detaily jsou hlavně zeleno červené
Zpět v centru. Napravo bambus. Hora vzádu vypadá skoro jako Fudži.
Tradiční dům přestavěný na ubytování. Kaligrafie nad dveřmi. Čínské znaky se v Koreji používaly až do 15.století, najdete je na všech historických budovách. Většinou se jedná o přání dlouhověkosti, prosperity a bohatství.
Kavárenská kultura je v Koreji poměrně rozšířená. Tradiční domy jsou často rekonstruovány a přestavěny právě na kavárny. Ale najít tu dobré espresso je skoro nemožný úkol. Nejpopulárnějším drinkem je ledové Americano – i v zimě. Zato čaje najdete na každý neduh. Doporučuji vyzkoušet sladký Yuzu-cha nebo kyselou Omija-cha.
Posezení v otevřeném okně. Kavárna Sol, Gyeongju.
Na závěr
Přiznávám, nikdy jsem nebyla na černobílé fotky nebo kinofilm. Mám ráda digitál, barvy. Proto mě po vyvolání filmu překvapilo jak moc se mi snímky líbí. Dodají klasický dokumentární nádech, zvýrazní emoce a kompozici. Fotoaparát se perfektně vejde do kapsy a je lehoučký. Se zaostřením je to někdy trochu horší, nesmíte být moc blízko jinak ostří do dálky ne na subjekt. Plus, pokud do objektivu nestrčíte prst..fotky vypadají super.
Dnes jsem v Praze dofotila a odnesla do labu svůj druhý film – barevný. Tři nové jsou na stole. Vypadá to, že analog se u mě doma ještě nějaký čas zdrží :)
Bonus: Film mi vyvolali extrémně rychle a našla jsem na něm pár barevných snímků ze Soulu. Přidávám pro zajímavost. Foceno na Kodak Gold 200.
Cyklisté nad řekou Han, Soul. Cyklistika je v Koreji dost populární. Podél řeky se dá najet víc než 30km.
Fregata FFK-952 z roku 1984 dnes slouží jako muzeum, Soul
Nástupní molo. Vlajka musí být.
Turista na skále pod vrcholem hory Ansan. V pozadí hora Bukhansan. Skalnaté útvary jsou pro korejské hory typické. Častokrát si uděláte výlet na menší kopec, ale na konci zjistíte, že vrchol je přístupný jenom lezecky. Turistika je populární především mezi čipernými důchodci. Je jedno jestli si naplánujete výšlap na ráno, večer, víkend, pracovní den.. Vždy potkáte místní vybavené jak na Mt. Everest – je jedno, že hora má jen 400m.
Paneláková výstavba ve čtvrti Seodaemun-gu, hora Inwangsan s linií městské hradby na vrcholu. Soul
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóru"Děkuji :) Nevím přesně proč se zobrazují tak malé. Asi jsou to fotky..." - zobrazit celý komentář
Díky za odpověď.
Ať se daří:)
"Děkuji :) Nevím přesně proč se zobrazují tak malé. Asi jsou to fotky..." - zobrazit celý komentář
Díky za odpověď.
Ať se daří:)
"Tak to já si jistý jsem ......" - zobrazit celý komentář
Super, aspoň jeden z nás :D
"Díky za odpověď. Ať se daří:)..." - zobrazit celý komentář
Vám také :)
vystup z analogoveho fotaku je .... je prekvapive fotka .. analog rozhodne nedoda slabe fotce nejakou magickou auru, ktera najednou ze slabe fotky udela dilo hodne prezentace .. na analog foti spousta lidi krasny fotky ... fotky vyse jsou velmi slabe a neni rozhodne zadne hrdinstvi a ani perk fotit pristrojem co patri do popelnice takovehle fotky .. to zvladne fakt kazdej .. pokud to s analogem myslis vazne, zacal bych bejt tebou u toho, ze si poridis alespon nejakej normalni fotak, se kterym se da neco fotit ..
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.