Jak proběhlo 36. Setkání fotografů

V sobotu 16. listopadu proběhl již 36. ročník fotografického festivalu Setkání Fotografů v Praze na Chodově. Program workshopů a přednášek od portrétu přes přírodu či krajinu včetně praktických přednášek o novinkách ve fototechnice. Impozantní výběr fototechniky k vyzkoušení, aniž bychom byli pod tlakem prodavače a čekajících, jak je tomu v obchodech. Navíc ani největší dva prodejci u nás ani zdaleka nemají na skladě takovýto výběr.

V sobotu 16. listopadu 2024 proběhl již 36. ročník Setkání fotografů v prostorech KC Zahrada v Praze na Chodově. 9 hodin přednášek ve velkém sále. Ještě o dva workshopy vice než v loňském roce – celkem 21 workshopů v pěti učebnách i venku v blízkém okolí KC Zahrada na Chodově.

Počasí venku v sobotu nebylo moc příznivé. Navíc nastal problém kolem 10:00, kdy okolí KC Zahrada uzavřeli hasiči, kteří řešili nějaké zahoření v paneláku v okolí. Přesto na SF dorazili fotografové ze Slovenska i z Moravy.

S mistrem Robertem Vano bylo možné pracovat na dvou workshopech (glamour, portrét v přirozeném světle). Děvčata se líčila na tyto workshop tři hodiny…

Robert Vano na přednášce ve velkém sále KC Zahrada v Praze

František Konopa má stále nové projekty a na Setkání fotografů byl již potřetí. Určitě stojí zažít jeho kreativitu, nápady a zápal při focení. Andrej Macenauer ukazoval cestovatelskou reportáž z Ugandy s kombinací fotografií a videa. Přednášku o noční fotografii obohatil o polární záře v Čechách, přelety ISS přes Měsíc či letošní zatmění Slunce v Texasu. Fototechnika se stále posouvá. Sony a Canon vyslaly své technické experty, aby nám vysvětlili, kam směřuje vývoj ve fototechnice a jak využívat nové “features”. Na stánku Fujifilm, který byla na SF poprvé, bylo možné vyzkoušet vedle oblíbených kompaktních bezzrcadlovek i kompletní sadu středoformátových přístrojů (pozn. v současnosti s nimi fotí např. František Konopa). Velmi úspěšné byla i přednášky Davida Gaberleho nebo workshop Khirii, kteří oba fotografují s bezzrcadlovkami Fujifilm. Jak lze vyfotografovat opravdu divoká zvířata jste se mohli dozvědět na workshopu a přednášce Vladimíra Čecha ml..

Setkat jste se mohli rovněž s portrétními fotografkami Kamilem Vargou, Mili Kosinovou, Angelo Purgertem, Janem Tichým či Bárou Biňovcovou. Na špičkové odborné úrovni byl workshop věnovaný tisku a kalibraci monitorů EIZO vedený Antonínem Charvátem.

Na své si ale přišli i milovníci nejnovější fototechniky. Již tradičně jste se mohli zastavit a prohlédnout si fotoaparáty a objektivy u generálních partnerů společností  CanonSony a Fujifilm. Byly zde se všemi novinkami. Majitelé Canonů, kteří četli naše zprávy určitě potěšilo profesionální vyčištění sensory expertem z AWH servisu zdarma,

Tisk profesionální tiskárnou Canon za symbolickou cenu byl pak pro všechny účastníky, kteří se zaregistrovali. Na bezzrcadlovky Pa­nasonic se dnes vyrábí přes 100 objektivů a měl jich tu opravdu mnoho, včetně “kousků” od Leica. Na televizi Panasonic ukazoval, jak funguje systém pre-setů LumixLab. Sigma je špičková optická firma, která pokrývá velké značky. Určitě stálo za to je navštívit a zjistit si alternativy od Sigmy pro Vaše tělo a třeba přímo na místě něco vyzkoušet. VFFOTO má příkladný vztah ke svým zákazníků. Jak pracovat s filtry perfektně vysvětloval přímo pan Vladimír Fučík, majitel firmy. Odborníci z FotoBatohy.cz, kteří na svém webu mají široký výběr batohů, brašen či kufrů na všechny druhy techniky, jsou na SF již tradičním účastníkem. Oblast batohů je hodně nepřehledná a doporučujeme je navštívit. Získat radu, jaký si vybrat stativ, bylo možné u Leofoto (NGPro). Tyto stativy mají výborný poměr cena/výkon a velcí prodejci ve srovnáním s tím, co NGPro ukazuje na SF, jen minimální výběr.

Hlavním problémem  Setkání fotografů je, že nikdy nemůžete stihnou vše. Workshopy, přednášky a konzultace s výrobci si navzájem konkurují a čas je omezený. Tak to bylo vždy i letos, kdy FotoAparat.cz a FotoInstitut.cz uspořádal tento fotografický festival s pořadovým číslem 36.

Všem účastníkům i našim čtenářům, učastníkům  kurzůfotografických expedic přejeme Dobré světlo a těšíme se na další Setkání fotografů v příštím roce.

Děkujeme všem, kdo jste přišli a všem sponzorům z řad výrobců fototechniky, bez kterých by tuto akci nešlo uskutečnit!

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Fotografujeme kometu Tsuchinshan
Fotografujeme kometu Tsuchinshan

Ko­metu Tsu­chin­shan At­las jsem fo­to­gra­fo­val ob­jek­tivy Sigma 35mm f/1.4 a Sony FE 85mm f/1.4 GM II. Na Šu­mavě bu­dete ur­čitě bo­jo­vat s ob­lač­ností, Mě­sí­cem v úplňku a sil­ným le­tec­kým pro­vo­zem. Fo­to­gra­fie v článku jsou ze 13. října,17. října , 21,.a 29. října 2024. Přeji lovu zdar.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram