Test fotoaparátu Sony DSC-F 828

Fotoaparát Sony DSC-F 828 byl prvním osmimegapixelovým modelem mezi kompakty. Rychlostí uvedení na trh, robusní konstrukcí a zajímavou cenou dává Sony jasně najevo, že svoji účast v oblasti digitální fotografie myslí vážně. 828 je fotoaparátem se skvělou světelností a rozsahem objektivu, výbornou výbavou funkcemi, ale s vyšším šumem 8 MPx čipu. Více v následujícím redakčním testu.

Úvod

snimek č.1

Sony DSC-F 828 je první osmimegovou kompaktní digitální zrcadlovkou na trhu. Již dlouho před uvedením na trh byly zveřejněny velmi zajímavé technické parametry a atraktivní cena. Aparát též jistě zaujme i praktickým otočným designem.

Tělo – provedení a ovládání

snimek č.2

Již na první pohled a dotek působí tělo aparátu mimořádně solidním a robustním dojmem. Je kompletně zhotoveno ze silného hořčíkového odlitku a matovaný černý povrch mu dodává důstojný profesionální vzhled. I skalní zastánci klasických filmových aparátů by jistě museli uznat, že mechanické provedení Sony DSC-F 828 hravě snese srovnání i s legendárními kinofilmovými aparáty, jako například Canon EOS 3, Minolta Dynax 600 nebo Nikon F-90. Tělo je také přiměřeně velké a tak dobře padne do ruky i uživatelům, pro které je jinak většina dnešních digitálních aparátů příliš titěrná.

snimek č.3

Celkové provedení těla do značné míry vychází ze známého staršího modelu Sony DSC-F 717. Objektivová část je na otočném čepu a lze jí otáčet ve vertikálním směru oběma směry v rozmezí 100°, což lze s úspěchem využít především při fotografování v různých krkolomných polohách a nebo při umístění aparátu na nižší stativ. Kloubovým čepem lze otáčet snadno a bez jakýchkoli vůlí.

snimek č.4 snimek č.5

Veškeré ovládací prvky jsou na těle aparátu velmi logicky rozmístěny, jsou dostatečně velké, srozumitelně popsané a mají dobře rozeznatelné dorazy při stisknutí. Všechny důležité funkce jsou vyvedeny do samostatných tlačítek, což značně usnadňuje práci s aparátem bez nutnosti příliš častého vstupu do menu. Výhradu lze snad mít jen vůči přepínači zobrazení snímané scény na LCD monitoru nebo v elektronickém hledáčku – přepínač je posuvný a dost malý. Konkurenční přístroje (například KonicaMinolta A-2) tento problém řeší mnohem pohodlněji pomocí senzoru, který “pozná“, zda je oko přiloženo k hledáčku a podle toho přepíná zobrazení zcela automaticky.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Michal Kupsa
  Michal Kupsa
  Autor
  05.05.2004 09:48

  šibal: Dobrá fotka a ovládání aparátu jsou dvě různé věci. Ovládání jsem se opravdu naučil za chvíli (mám ale výhodu v tom, že už mi rukama prošlo opravdu ost aparátů) ale jestli jsou výsledné fotky dobré, to už musí posoudit jiní. Pokud se chceš kouknout, tak jich pár mám zde ve FotoGalerii ....

 • Petr Šigut
  Petr Šigut
  05.05.2004 18:58

  Znám tvoje fotky tady ,většina je na slušné úrovni,já tady mám pár fotek jsem spíš vidět u konkurence:-)))

 • Stefan Kordos Therion
  Stefan Kordos Therion
  13.05.2004 08:36

  za tie prachy to na iso 800 to hrozne šumí, to je hanba pre sony, výrobcu čipov

  taktiež tá chromatická aberácia nieje prijateľná

 • Petr Šigut
  Petr Šigut
  16.05.2004 16:33

  kordoz. kolik si vyfotil s 828 fotek? Já mnoho a jsem spokojen.Za své fotky se nestydím.

 • Beďa Musil
  Beďa Musil
  22.08.2004 17:15

  Musím konstatovat, že aberace u tohoto aparátu je opravdu příšerná. Měl jsem ho na několikadenní testování a byl jsem bohužel šokován jak velká aberace je. Takže zakoupení se nekoná. Nafotil jsem s ním asi 550 fotek

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (22)

Tisknout článek

Nejčtenější články:

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace