ZHODNOCENÍ, 1. DÍL, STVOŘENÍ SVĚTA (A) BAREVNÉ FOTOGRAFIE, ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO

Přinášíme zhodnocení tématu zpracovaného na základě 1. dílu Školy barvy: STVOŘENÍ SVĚTA (A) BAREVNÉ FOTOGRAFIE. Mistr Jan Pohribný MQEP vybral a zhodnotil v článku Vaše fotografie.

Newtonův objev nebo přesněji řečeno důkaz, že sluneční světlo není pouze bílé, ale je složeno ze všech barev, člověku otevřel další cestu ke zkoumání podstaty barev, ale také ke kreativním využití tohoto jevu. Fyzika se dotýká psychologie, emocí, stejně tak experimentu a hledání třeba až v duchovní a náboženské rovině.

Prvního úkolu této nové školy, jak tvořit barevně a k tomu kreativně, se sice zhostilo nemnoho fotografek a fotografů, ale až na výjimky pochopili, co je podstatou světla, kde se barvy berou ač ještě na to téma budeme mít i jeden z dalších dílů, který se bude dotýkat zejména vlastností povrchu a jeho schopnosti různé barvy odrážet nebo pohlcovat.

Západy slunce nad krajinou jsou sice hezké a jistě dojemné, ale jsou jen o zdroji světla (slunci), ale nikoliv jeho rozložení na spektrum. Ještě se v dalších dílech určitě zmíníme o rozkladu slunečního světla na dešťových kapkách na duhu, stejně tak na krystalech vody, která za určitých okolností může vyvolat tzv. duhové halo a jiné atmosférické jevy okolo slunce.

Křišťálové sklo bylo asi nejčastějším optickým nástrojem, skrze který se světlo láme podle vlnové délky a vytváří na pozadí nebo své okolí duhu. Asi nejméně patrné je to na Misce od Anassia, kde zaznamenáme náznak spektra na fazetách skleněné misky. Daleko lépe se jí to podařilo u Barevného snění, které dobře znám z naší kuchyně, kde nám v okně visí malý křišťál z lustru a také vrhá po stěnách barevné duhové body, které se neustále mění a putují podle pohybu křišťálu. Jednoznačně nejzajímavější je ovšem její Sluneční cesta, asi jeden z mých adeptů na vítěze, kde se jí pomocí rozostření, difrakce světla atd. podařilo vytvořit iluzi komety, která má “barevnej vocas” jak zpívával Filip Topol a jeho Psí vojáci. Vydařeným řešením je rovněž Duhový akcent od Jiří Kolář1, jemný duhový paprsek vržený na pozadí, který navíc evokuje tvar křišťálové číše. Je však trochu potlačen díky výraznému světlému popředí, tvořené asi slunečním světlem skrze žaluzie. Světlá plocha příliš atakuje divákovu pozornost a barevný akcent je tím upozaděn…


Anassia: Miska


Anassia: Barevné snění


Anassia: Sluneční cesta


Jiří Kolář 1: Duhový akcent

Specifické postavení v této soutěži mají fotografie, kde se světlo ohýbá díky materiálu, na který dopadá. Sem patří jak Barevná past od Míla Vildová, kde vidíme jak se světlo láme na pavučině, stejně tak u foto Doma pod mostem, kde kreativně Chosen využil “kvalit” sovětského objektivu, jehož aberace a jiné optické vlastnosti dělají hned svět krásnější… Asi nejvýraznější je tento jev u snímku Mini duhy od drapka, kde se projevuje klasické lámání světla na metalickém povrchu CD a snímek je dotvořen kapkami, které spektrum reflektují ba zvětšují. Na podobném principu vznikla patrně i foto Bubliny od Adela Lukuvková, ale předpokládám, že jde o bubliny v nějakém oleji nebo roztoku, který rozkládá světlo výrazněji než voda. Je to velmi dekorativní fotografie, která by mohla být hezkým doplňkem interiéru.


Míla Vildová: Barevná past..


Chosen: Doma pod mostem


drapka: Mini duhy


Adela_Lukuvkova: Bubliny

Poslední partičku tvoří fotografie, kde byl již použit k rozkladu světla hranol nebo pomůcky, které vedou k podobnému výsledku, tak jak to např. zkusila Atropina u portrétu dítěte Duhová víla pomocí misky vody a zrcadla. Sice nevidíme příliš zřetelně některé barvy duhy, zejména na pozadí, které svým zabarvením do hněda část spektra přebíjí resp. se s ním sčítá, ale snímek má atmosféru, očekávání ba napětí. Daleko zřetelnější barevnost nabízí jinka na foto Světlem malované, ale trochu se vržené tvary tříští s výraznou barevností i samotnou sklenicí… Mnohem zábavnější je vržený tvar Duhových brýlí od drapka, kde barevné akcenty, ale i sám název mají provokativní dvojsmysl.


Atropina: Duhová víla


jinka: světlem malované


drapka: Duhové brýle

Za vítěze jsem nakonec zvolil foto Duhová od jinka, která je takřka vědeckým příkladem spektra, ale nepostrádá ve své jednoduchosti poezii a radost z barev. Gratuluji!


jinka: duhová

   

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Atropina
  Atropina
  03.11.2023 13:50

  Děkuji za hodnocení mé fotografie a Jince velká gratulace. Mě se její duhová vítězná fotka líbila taky ze všech přihlášených do soutěže nejvíc. Víc než ta moje :-)

 • Jinka
  Jinka
  03.11.2023 21:26

  Děkuji Vám moc za hodnocení, moc mě potěšilo.

 • Jinka
  Jinka
  03.11.2023 21:38
  Reaguje na Atropina 03.11.2023 13:50:

  "Děkuji za hodnocení mé fotografie a Jince velká gratulace. Mě se její..." - zobrazit celý komentář

  Děkuju moc, Duhová víla má zase nápad a kouzlo, moc se mi líbí. Taky gratuluju.

 • drapka
  drapka
  06.11.2023 09:16

  také děkuji za komentáře a hodnocení mých fotografií, vítězná fotografie je super a Jince gratuluji :-)

 • Anassia
  Anassia
  07.11.2023 14:30

  Mnohokrát děkuji za hodnocení a Jince velká gratulace :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (5)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8
Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8

Mezi se­to­vými zo­o­mo­vými ob­jek­tivy pro za­čí­na­jící fo­to­grafy a pro­fe­si­o­nál­ními ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/2,8 v ce­lém roz­sahu leží zo­o­mové ob­jek­tivy ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/4 rov­něž v ce­lém roz­sahu. Jsou lehčí a lev­nější. Není to pří­liš velký kom­pro­mis?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

FotoAparát.cz - Instagram