Jan Pohribný - Spirituální krajina

MQEP Jan Pohribný pořádá již další samostatnou výstavu. Tématem je Spi-rituální krajina. Výstava probíhá od 10.11 2023 do 7.1. 2024 a budete ji moct navštívit v Galerii umění Karlovy Vary.

Jan Pohribný se na fotografické scéně pohybuje od poloviny 80. let 20. století. Jeho hlavním tématem je vztah člověka k přírodě. Již ve svých tvůrčích počátcích byl významně ovlivněn land artem, zvláště britskou školou, preferující citlivé zásahy do krajiny s využitím přírodních materiálů. Ve své volné tvorbě krajinu dokresluje různými přírodninami, nejčastěji ovšem světlem. K malbě světlem, luminografii, se nutně pojí i práce s barvou. Přirozený kolorit krajiny Pohribný dotváří barevností umělého světla, různými filtry, výjimečně výsledný kolorit upravuje v postprodukci.

Jan Pohribný se často vyjadřuje v symbolech, skrze ně vstupuje do neviditelného světa představ a snů. Nejedná se ovšem o fantazie odtržené od reality, ale o možné varianty námi žitého světa, o duchovní rozměr místa. Jako fotograf vychází z reálné krajiny, které se dotýká, prožívá ji. V kontaktu s ní hledá identitu současného člověka jak v obecné rovině, tak i svou vlastní. Zasazení jedince do širšího kontextu přesahující přírody má nutně existenciální charakter. Ve svých fotografiích se výjimečně dotýká i politických anebo filosofických otázek. Sjednocující název Spi-rituální krajina je možné číst několika způsoby, dějištěm je vždy krajina, a to buď spící, kterou Pohribný probouzí, nebo rituální, kterou zpřítomňuje.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8
Jak vybrat objektiv:  f/4 nebo f/2,8

Mezi se­to­vými zo­o­mo­vými ob­jek­tivy pro za­čí­na­jící fo­to­grafy a pro­fe­si­o­nál­ními ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/2,8 v ce­lém roz­sahu leží zo­o­mové ob­jek­tivy ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/4 rov­něž v ce­lém roz­sahu. Jsou lehčí a lev­nější. Není to pří­liš velký kom­pro­mis?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram