Test FF bezzrcadlovky Nikon Z8

Nikon Z8. Krátké jméno pro další fulframe bezzrcadlový fotoaparát firmy Nikon. On je i "bezzávěrkový", protože nemá mechanickou závěrku. Jak fotí a jak natáčí video?

Ostření, reakce fotoaparátu

Vezmete, nastavíte, fotíte. Funguje to. Perfektně. Skoro se mi chce napsat, že všichni velcí výrobci ušli obrovský kus cesty a dosáhli toho, že fotíte ostře přesně to, co chcete. U Z8ky najdeme (navolíme) možnost ostření na člověka (oko), kontinuální ostření a pak jen řešíme scénu a mačkáme spoušť. Pokud není snímek ostrý jako celek, tak snímek strháváte (můj častý problém). Pokud je někde ostrý, tak vě většině případů tam, kde ostrý být má (obličej/oko). A je (skoro) jedno, jak se objekt pohybuje, když se na chvíli překryje atp. Do jisté míry je chování predikce ostření nastavitelné, ale kdo by se v tom v první chvíli „vrtal“. Funguje i jen v továrním nastavení. A to platí jak pro focení, tak pro snímání videa.

Tomu všemu pomáhá i absence mechanické závěrky. Fotoaparát je prostě rychlý a přesný (výše zmíněných 120 snímků za sekundu jinak neuděláte). Pozor, 120 fps sníží rozlišení někam k 11 Mpx.

Podívejte se na pár náhodných „letovek“  a sportovní snímky v závěru testu.

ostření – detekce objektu

Kvalita výstupu foto

Základem kvality z pohledu šumu v obraze je velikost čipu. Když pomineme střední formát, tak je fulframe to nejlepší.Více pixelů znamená obvykle menší jednotlivé buňky a tím teoreticky vyšší šum. Z8ka má rozlišení spíše vyšší, přesto myslím, že šum v obraze při normálních nárocích a ještě běžných hodnotách ISO nenajdeme. Osobně nemusím nastavení vyšších redukcí, mám raději žádnou, nebo minimální. Pro posouzení redukce šumu slouží další ukázky (redukce vypnutá, nízká, normální, vysoká).

N?hled na celkovou sc?nu N?hled na celkovou sc?nu
v??ezy v??ezy

Pro mě je ISO 6400, 12 800 s nízkou redukcí šumu (druhý sloupec) naprosto vyhovující. Ve snímcích s expozicí do 5 sekund s ISO 3200 není potřeba ani zapínat redukci šumu pro dlouhé časy, prostě tam žádné špatné pixely nejsou. Náročnější situaci jsem nenasimuloval. Šum v obraze je na jedničku.

Samozřejmě můžete fotit do rawu a vše upravit v postprocesu, já to pro potřeby testu obvykle nedělám a řeším výstup v jpg. " U mě dobrý." 

Často se řeší vyvážení bílé. To má podstatný vliv na celkový dojem z fotografie a nejpodstatnější je za umělého osvětlení a v podmínkách, kdy je více zdrojů světla. Snad s výjimkou nočních fotek pro šum jsem měl zapnuté automatické nastavení a s barevností snímků nemám problém. To ukazují prakticky všechny snímky v testu.

Videorežim

Pro video je nabídka široká, Nikon Z8 se v tomto liší od Z7II. Dnes je standardem možnost natáčet 4k video, ovšem Z8 umí až 8k a rovnou 60p a ve formátu RAW. Samozřejmě, tohle není pro vložení na web, ani pro domácí prohlížení. Jasně už míří na možnost video upravovat a vytvářet svoje projekty. Dostupné snímací frekvence samozřejmě závisí na volbě PAL x NTSC.

Výňatek voleb pro video ze stránek Nikonu.

Velikost obrazu (v pixelech) a snímací frekvence
7 680 × 4 320 (8K UHD): 30p (progresivní)/25p/24p
3 840 × 2 160 (4K UHD): 120p/100p/60p­/50p/30p/25p/24p
1 920 × 1 080: 120p/100p/60p­/50p/30p/25p/24p
Velikost obrazu videa (v pixelech) a snímací frekvence (video RAW)
8 256 × 4 644: 60p/50p/30p/25p/24p
5 392 × 3 032: 60p/50p/30p/25p/24p
4 128 × 2 322: 120p/100p/60p­/50p/30p/25p/24p
3 840 × 2 160: 120p/100p/60p/50p
Formát souborů videa
NEV, MOV, MP4
Komprese videa
N-RAW (12 bitů), Apple ProRes RAW HQ (12 bitů), Apple ProRes 422 HQ (10 bitů), H.265/HEVC (8 bitů/10 bitů), H.264/AVC (8 bitů)

Z8 umí i zpomalený záznam, který realizuje vyšší snímkovací frekvencí přehrávanou běžnou frekvencí. Například při 120fps přehrávané 30 fps máme 4× zpomalené video. Samozřejmě bez zvuku.

Při natáčení videa jde simulovat 2× optický zoom (do rozlišení 4k). Možnosti nastavení videa překračují rámec tohoto testu. Ukázková videa točená z ruky následují. Videa z haly jsou v režimu kontinuálního ostření s výběrem osoby (obličeje) a u mě jsou výborná. Přeostření mimo se nekoná, vracení se na správný objekt v případě nějakých překryvů, případně vekých změn v ploše funguje, rušivé ostření není. Prostě paráda.


Následuje srovnání optické stabilizace (první video) a kombinace optické a elektronické stabilizace (druhé video) točené z ruky. Na první pohled je užití elektronické nevhodné, to je moje chyba, protože při velkých změnách nutně musí docházet ke skokům v záběru. Prostě to chce alespoň základní držák a ne natáčet z ruky. Kombinace optické stabilizace a držáku bude sama o sobě stačit. V kombinaci s elektronickou bych Katovou uličkou prošel, aniž byste si všimli jakéhokoliv trhání. Asi úkol pro příště :-).


Napájení a výdrž

Po pravdě, na stránkách výrobce jsem výdrž při focení nenašel. A sám jsem se k limitu v rámci dne nedostal. Z8 jde napájet prostřednictvím USB-C a nabíjet za provozu.

Konektivita

Máme k dispozici připojení WiFi, bluetooth, které funguje samozřejmě přes mobilní telefon s aplikací Snap Bridge. Spárování bylo intuitivní, rychlé a fungovalo perfektně. GPS nenajdeme.

Nikon Z8

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8
Jak vybrat objektiv:  f/4 nebo f/2,8

Mezi se­to­vými zo­o­mo­vými ob­jek­tivy pro za­čí­na­jící fo­to­grafy a pro­fe­si­o­nál­ními ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/2,8 v ce­lém roz­sahu leží zo­o­mové ob­jek­tivy ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/4 rov­něž v ce­lém roz­sahu. Jsou lehčí a lev­nější. Není to pří­liš velký kom­pro­mis?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram