Test FF bezzrcadlovky Nikon Z8

Nikon Z8. Krátké jméno pro další fulframe bezzrcadlový fotoaparát firmy Nikon. On je i "bezzávěrkový", protože nemá mechanickou závěrku. Jak fotí a jak natáčí video?
Ostření, reakce fotoaparátu
Vezmete, nastavíte, fotíte. Funguje to. Perfektně. Skoro se mi chce napsat, že všichni velcí výrobci ušli obrovský kus cesty a dosáhli toho, že fotíte ostře přesně to, co chcete. U Z8ky najdeme (navolíme) možnost ostření na člověka (oko), kontinuální ostření a pak jen řešíme scénu a mačkáme spoušť. Pokud není snímek ostrý jako celek, tak snímek strháváte (můj častý problém). Pokud je někde ostrý, tak vě většině případů tam, kde ostrý být má (obličej/oko). A je (skoro) jedno, jak se objekt pohybuje, když se na chvíli překryje atp. Do jisté míry je chování predikce ostření nastavitelné, ale kdo by se v tom v první chvíli „vrtal“. Funguje i jen v továrním nastavení. A to platí jak pro focení, tak pro snímání videa.
Tomu všemu pomáhá i absence mechanické závěrky. Fotoaparát je prostě rychlý a přesný (výše zmíněných 120 snímků za sekundu jinak neuděláte). Pozor, 120 fps sníží rozlišení někam k 11 Mpx.
Podívejte se na pár náhodných „letovek“ a sportovní snímky v závěru testu.
ostření – detekce objektu
Kvalita výstupu foto
Základem kvality z pohledu šumu v obraze je velikost čipu. Když pomineme střední formát, tak je fulframe to nejlepší.Více pixelů znamená obvykle menší jednotlivé buňky a tím teoreticky vyšší šum. Z8ka má rozlišení spíše vyšší, přesto myslím, že šum v obraze při normálních nárocích a ještě běžných hodnotách ISO nenajdeme. Osobně nemusím nastavení vyšších redukcí, mám raději žádnou, nebo minimální. Pro posouzení redukce šumu slouží další ukázky (redukce vypnutá, nízká, normální, vysoká).
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Pro mě je ISO 6400, 12 800 s nízkou redukcí šumu (druhý sloupec) naprosto vyhovující. Ve snímcích s expozicí do 5 sekund s ISO 3200 není potřeba ani zapínat redukci šumu pro dlouhé časy, prostě tam žádné špatné pixely nejsou. Náročnější situaci jsem nenasimuloval. Šum v obraze je na jedničku.
Samozřejmě můžete fotit do rawu a vše upravit v postprocesu, já to pro potřeby testu obvykle nedělám a řeším výstup v jpg. " U mě dobrý."
Často se řeší vyvážení bílé. To má podstatný vliv na celkový dojem z fotografie a nejpodstatnější je za umělého osvětlení a v podmínkách, kdy je více zdrojů světla. Snad s výjimkou nočních fotek pro šum jsem měl zapnuté automatické nastavení a s barevností snímků nemám problém. To ukazují prakticky všechny snímky v testu.
Videorežim
Pro video je nabídka široká, Nikon Z8 se v tomto liší od Z7II. Dnes je standardem možnost natáčet 4k video, ovšem Z8 umí až 8k a rovnou 60p a ve formátu RAW. Samozřejmě, tohle není pro vložení na web, ani pro domácí prohlížení. Jasně už míří na možnost video upravovat a vytvářet svoje projekty. Dostupné snímací frekvence samozřejmě závisí na volbě PAL x NTSC.
Výňatek voleb pro video ze stránek Nikonu.
Velikost obrazu (v pixelech) a snímací frekvence
7 680 × 4 320 (8K UHD): 30p (progresivní)/25p/24p
3 840 × 2 160 (4K UHD): 120p/100p/60p/50p/30p/25p/24p
1 920 × 1 080: 120p/100p/60p/50p/30p/25p/24p
Velikost obrazu videa (v pixelech) a snímací frekvence (video RAW)
8 256 × 4 644: 60p/50p/30p/25p/24p
5 392 × 3 032: 60p/50p/30p/25p/24p
4 128 × 2 322: 120p/100p/60p/50p/30p/25p/24p
3 840 × 2 160: 120p/100p/60p/50p
Formát souborů videa
NEV, MOV, MP4
Komprese videa
N-RAW (12 bitů), Apple ProRes RAW HQ (12 bitů), Apple ProRes 422 HQ (10 bitů), H.265/HEVC (8 bitů/10 bitů), H.264/AVC (8 bitů)
Z8 umí i zpomalený záznam, který realizuje vyšší snímkovací frekvencí přehrávanou běžnou frekvencí. Například při 120fps přehrávané 30 fps máme 4× zpomalené video. Samozřejmě bez zvuku.
Při natáčení videa jde simulovat 2× optický zoom (do rozlišení 4k). Možnosti nastavení videa překračují rámec tohoto testu. Ukázková videa točená z ruky následují. Videa z haly jsou v režimu kontinuálního ostření s výběrem osoby (obličeje) a u mě jsou výborná. Přeostření mimo se nekoná, vracení se na správný objekt v případě nějakých překryvů, případně vekých změn v ploše funguje, rušivé ostření není. Prostě paráda.
Následuje srovnání optické stabilizace (první video) a kombinace optické a elektronické stabilizace (druhé video) točené z ruky. Na první pohled je užití elektronické nevhodné, to je moje chyba, protože při velkých změnách nutně musí docházet ke skokům v záběru. Prostě to chce alespoň základní držák a ne natáčet z ruky. Kombinace optické stabilizace a držáku bude sama o sobě stačit. V kombinaci s elektronickou bych Katovou uličkou prošel, aniž byste si všimli jakéhokoliv trhání. Asi úkol pro příště :-).
Napájení a výdrž
Po pravdě, na stránkách výrobce jsem výdrž při focení nenašel. A sám jsem se k limitu v rámci dne nedostal. Z8 jde napájet prostřednictvím USB-C a nabíjet za provozu.
Konektivita
Máme k dispozici připojení WiFi, bluetooth, které funguje samozřejmě přes mobilní telefon s aplikací Snap Bridge. Spárování bylo intuitivní, rychlé a fungovalo perfektně. GPS nenajdeme.
Komentáře
Tento článek nemá žádné komentáře
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.