Velikonoční Hrkání v Českých Budějovicích - Reportáž

Kolem nás se pořád něco děje a pro nás fotografy tak vzniká nekonečné množství příležitostí, jak tyhle jedinečné okamžiky zachytit. Velikonoční hrkání v Českých Budějovicích může být tip na fotografování třeba zase na příští rok.

Když během Velikonoc půjdete historickým centrem Českých Budějovic, možná Vás vyděsí pohled na neobvyklý průvod. Lidé v něm jsou oděni v černé, obličej jim zakrývají bílé škrabošky, tlačí hlučné řehtací trakaře a bubnují na bubny. Nejvíc působivé jsou ale momenty, kdy svoje nástroje utiší a pomalu, beze slov kráčejí ztichlou ulicí, plnou překvapených přihlížejících.

Bílé masky připomínají lebky, symbol smrti, která ke křesťanským Velikonocům patří. Také si je vykládám jako alegorii anonymity davu, který Ježíše nechal ukřižovat. Přestože zakrývají většinu obličeje účastníků, stále pod nimi jsou vidět emoce, která jsem se pokusil zachytit v detailnějších fotografiích.

Průvod městem prochází od rána Velkého pátku několikrát denně. Podle pašijového příběhu se mění rekvizity, zastavení a promluvy. Poslední je nedělní průvod, bez masek a plný barev a veselí.

Já jsem měl možnost fotit jen v pátek odpoledne a v sobotu ráno, takže v tomto ohledu je reportáž nekompletní. Při prvním pokusu jsem se snažil průvod městem pronásledovat a předbíhat, takže focení moc úspěšné nebylo. Až na druhý a třetí pokus, když už jsem znal trasu a mohl si na průvod “počíhat”, se mi povedlo udělat pár fotek, které si dovolím sdílet.

Ne všichni kolemjdoucí přijímali dobře silnou atmosféru události a estetiku strašidelné vznešenosti masek. Raději by viděli pomlázky, kuřátka a zajíčky. Na ty si ale museli počkat až po nedělním vzkříšení.

Vyrazil jsem s Fujifilmem X-T20 s pevnými ohnisky Fujinon 27mm f/2.8 a Viltrox 13mm f/1.4.

Fotky jsem v Lightroomu převedl do černobílé (fuji simulace filmu Acros), protože v ní lépe vyniknou bílé masky a potlačí se rušivé barevné pozadí. Pošmourné počasí by barvám stejně moc nepřidalo.


Víťa Marčík, organizátor akce.


Čelo průvodu pod Černou věží.
 


Bílá sobota, bloudění v mlze u Masných krámů.
 


Malí bubeníci z Jindřichova Hradce.
 


Troubení na zahájení průvodu, Piaristické náměstí.


Náměstí Přemysla Otakara II.
 


Součástí akce je i tesání křížů, které probíhá na Zelený čtvrtek.
 

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Joe KACHNICKA
  Joe KACHNICKA
  11.05.2023 09:09

  Díky za reportáž,
  hned jsem dostal chuť se příští rok jako divák zúčastnit. Napadá mne kolik takových akcí během roku u nás asi je. O kterých se neví, ale svým jedinečným kouzlem a opravdovostí stojí za to. Fotografie jsou hodně dobré. Tipnul bych si že jsi tzv. vyfocený, závidím. Fotografie 1, 3, 5, 6, 7 a zvláště ta úplně poslední - taky bych chtěl takové někdy udělat. Zdravím a jdu to zkouknout ještě jednou.

 • Jakub Kapaník
  Jakub Kapaník
  14.05.2023 18:28

  Nemyslím si, že je nutné k fotografiím v článku přistupovat tak kriticky jako tady dva pánové v komentářích. Možná si nepřečetli nadpis, ale jedná se o reportáž, u které je hlavní složkou ta informativní. Estetická je až druhotná, ale i tu se zde podle mě podařilo dobře naplnit. Hodnotit tak u podobných fotek třeba kácení linií mi přijde naprosto irelevantní. Problém s vinětací taky nevidím. Ale kdo chce psa bít, hůl si najde. Tady u pánů bych minimálně čekal hodně špičkových fotek v galerii podpírajících častou kritiku, které ale nevidím.

 • E.B.E
  E.B.E
  16.05.2023 14:30
  Reaguje na Jakub Kapaník 14.05.2023 18:28:

  "Nemyslím si, že je nutné k fotografiím v článku přistupovat tak kriticky..." - zobrazit celý komentář

  Já si naopak myslím opak. Nic proti článku, ale jsme na fotografickém serveru, který je v první řadě o fotkách a fotografování. Ne na serveru typu Novinky.cz. Na což už zřejmě řada lidí zapomíná, bohužel včetně administrátorů. Což dokládá i nynější komentář. Administrátor by měl jít příkladem. Ne propagovat , že je názor nutno dodkládat vlastní tvorbou. Jinými slovy: Že si nejsme všichni rovni, ale někdo je "rovnější" :-(

 • Jonáš Bambas
  Jonáš Bambas
  Autor
  21.05.2023 18:57
  Reaguje na Joe KACHNICKA 11.05.2023 09:09:

  "Díky za reportáž, hned jsem dostal chuť se příští rok jako divák zúčastnit...." - zobrazit celý komentář

  Díky za povzbuzující komentář :)

 • Jakub Kapaník
  Jakub Kapaník
  02.07.2023 12:54
  Reaguje na E.B.E 16.05.2023 14:30:

  "Já si naopak myslím opak. Nic proti článku, ale jsme na fotografickém..." - zobrazit celý komentář

  Ano, jsme na fotografickém serveru a v tomto článku vidíme reportážní fotografie. O kvalitě odbarvení se ještě můžeme bavit, ale řešit u reportážních fotografií třeba kácení budov je opravdu mimo mísu. Hodnotil bych zde zcela jiné aspekty. Pojďte se podívat třeba na Czech Press Photo.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (7)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8
Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8

Mezi se­to­vými zo­o­mo­vými ob­jek­tivy pro za­čí­na­jící fo­to­grafy a pro­fe­si­o­nál­ními ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/2,8 v ce­lém roz­sahu leží zo­o­mové ob­jek­tivy ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/4 rov­něž v ce­lém roz­sahu. Jsou lehčí a lev­nější. Není to pří­liš velký kom­pro­mis?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram