Ve sněhovém království - nejlepší fotografie a rozhovor s vítězi

Od 5. prosince do 5. února jste měli možnost přispívat do soutěže v naší galerii na FotoAparát.cz na téma "Ve sněhovém království". Všichni naši čtenáři pak měli možnost vybírat nejzdařilejší snímky a udělit jim patřičný počet bodů. Celkem jste vložili 137 fotografií! Nejúspěšnějších 10 snímků ukážeme spolu s odpovědí na naše otázky v následujícím článku. Hodnotné knižní ceny poskytlo vítězům nakladatelství ZonerPress.

Tématem poslední uplynulé dvouměsíční soutěže bylo  „Ve sněhovém království“. Bylo vidět, že téma pro Vás bylo zajímavé a účast tak byla vysoká. Celkem jste vložili 137 fotografií, ze kterých si nyní prohlédneme ty, které obsadily ve Vašem hodnocení prvních deset příček. Vítězům na prvních třech místech věnuje ceny společnost ZonerPress.cz.

Současné téma dvouměsíční soutěže jsou „Zvířata v ZOO“, kde vkládání Vašich snímků končí 13. 4. 2023, hodnotit snímky můžete až do 16. 4. 2023.

Nyní již představujeme deset nejlepších fotografií soutěže  „Ve sněhovém království“, o kterých jste rozhodli svými hlasy a která proběhla v době od 5. prosince do 5. února 2023. 

10. místo: Míla Janovský – „Zimní zátiší“

Fotografie byla pořízena na vrchu Bouřňák v Krušných horách. Lokalita je známá bizarně tvarovaným buky a atmosféra je ještě umocněna často se vyskytující mlhou.

9. místo: Jiří Hlisnikovský – „Mléčná dráha u Lysé hory

Dlouho jsem čekal na vyjasněnou oblohu. Podle satelitních snímků jsem zjistil, že nad jednou částí Beskyd může být jasno. Vyrazil jsem a vyfotil, co jsem plánoval (zimní souhvězdí). Při návratu jsem si řekl, že vyfotím kometu C/2022 E3, která v té době měla slušnou viditelnost. A k tomu náhodou se objevila možnost vyfotit části souhvězdí Labutě s výraznými mlhovinami Severní Amerika a Pelikán spolu s Lysou horou. Tak jsem toho využil.

8. místo: Tyveď – „Biely les“

7. místo: Uhler – „Srnky“

6. místo: Uhler – „Sv. Barborka“

5. místo: P. Ouředník Fotografie Šumavy – „Antýgl

Na to místo se rád vracím, nejraději za pořádného mrazu okolo zimního slunovratu. Hamerský potok tam krásně meandruje a když ráno slunce ozáří vrchol Antýglu, je to jeden z nejhezčích šu­mavských pohledů. Při pořízení tohoto snímku teploměr ukazoval –16°C, ale zažil jsem tam už i 25 pod nulou :-)

4. místo: Jan Schafhauser – „HONZA“

Jak fotografie vznikla? Máte na vznik fotografie nějakou vzpomínku?
Fotografie vznikla už docela dávno, v roce 2017. To jsme byli s rodinou na horách a můj syn byl v období, kdy už lyžoval lépe než já. Chtěl udělat nějaké fotky ze skoků a sjezdů. Vybral si takový vrcholek s hřebínkem na konci sjezdovek, kam si to vylezl po svých a chystal se to sjíždět.

Co vás na tomto místě zaujalo a přimělo vás k focení?
Mě zaujala zajímavá rýha ve sněhu, vedoucí k místu kde jsem ho chtěl zachytit a také povrch vymodelovaný větrem byl zajímavý. Vlastně jednoduchý pohled – bílý sníh, modrá obloha a lyžař. Neměl jsem v tu dobu spolehlivé ostření, tak jsem si raději na to místo předem ručně zaostřil. Široké ohnisko s vyšší clonou už samo o sobě zajistilo celkem slušné proostření scény. Ovšem nezvolil jsem úplně vhodnou kompozici, kterou jsem ale později ke své spokojenosti upravil v postprocesu. Prozradím později.

Máte nějaký fotografický cíl, který by jste si tento tok chtěl splnit?
Cílů je více, času málo :) Jednak bych chtěl dát dohromady materiál na další výstavu, tentokrát na téma lesních zátiší a přesto že jsem v rámci své práce v lese téměř denně, trvá to dlouho. A také bych chtěl letos vyfotit nějakou pořádnou lezeckou fotku. Sám lezu a často se pohybuji v této komunitě lidí a focení lezení, či outdooru je můj dlouhodobý projekt, kde fotograficky spolupracuji i s jednou firmou. Takže letos chci mít z lezení a boulderingu opravdu pár dobrých fotek!

Je nějaká foto-vychytávka, kterou používáte a ostatní fotografové by ji mohli také využít?
Co se týče fotovychytávek, vrátím se k tomu co jsem nakousnul výše. Tu fotografii jsem pořídil s docela velkým ořezem oblohy a nad lyžařem nebylo moc prostoru. Už nevím co mě k tomu tenkrát vedlo. Nicméně jsem se nakonec pokusil fotku zachránit tím, že jsem oblohu ve Photoshopu natáhnul nahoru. Ale nebylo to ono, byla čistě modrá, tak jsem ji nakonec nahradil jinou, která mi k tomu prostě sedla. Takže taková manipulace :) Koho to rozzlobilo, tomu se omlouvám. Jinak další vychytávky které používám, jsou celkem běžné. Venku často nasvěcuji při focení lidí odraznou deskou. A když se začne stmívat, vyndám moje oblíbené LED světélko, se kterým se dají dělat docela zajímavé věci.

3. místo: Jiří Hlisnikovský – „Zimní noc v Beskydách“

Kolor stitching | 9 pictures | Size: 18288 x 9623 | Lens: Standard | RMS: 2.56 | FOV: 118.79 x 62.51 ~ 32.05 | Projection: Spherical | Color: LDR |

Jak fotografie vznikla? Máte na vznik fotografie nějakou vzpomínku?
Vzpomínek mám samozřejmě plno. První je, že můj modifikovaný fotoaparát, tedy modifikovaný pro astro, aby lépe fotil vodíkové mlhoviny, měl poruchu a musel jsem vzít nemodifikovaný. Což mě velmi mrzelo, protože s modifikovaným je zimní obloha krásnější a fotografie by byla daleko zajímavější. Další vzpomínku tvoří byl silný mráz a brodění se hlubokým sněhem, bohužel jsem si nevzal sněžnice.

Co vás na tomto místě zaujalo a přimělo vás k focení?
Pohled na tzv. Zadní hory v Beskydách. Jednak jsou tam zdravější lesy, jednak severní hřebeny zachytí část světelného smogu z hornoslezské průmyslové oblasti (ke které patří i Ostravsko).

Máte nějaký fotografický cíl, který by jste si tento tok chtěl splnit?
Samozřejmě, že mám. Ovšem bude záležet na počasí, jsem na něm závislý. Pokud se něco povede, na fotoaparat.cz určitě nějakou fotku dám.

Je nějaká foto-vychytávka, kterou používáte a ostatní fotografové by ji mohli také využít?
Žádnou foto vychytávku, která by nebyla popsána nebo se nedala běžně koupit, nepoužívám.

2. místo: Martin Šlais – „Radost ze sněhu“

1. místo: Míla Janovský – „Zimní potok“

Kepelsk? Zh???

Fotka vznikla již před pár lety a je pořízená na Šumavě na Kepelském Zhůří. Velmi dobře si vzpomínám na docela náročnou cestu hlubokým sněhem z parkoviště na Kepelské Zhůří, ale vyplatila se. Je to mé oblíbené místo, které navštěvuji s fotoaparátem několikrát za rok. Letos jako každý rok mám připravený seznam míst v Čechách a na Moravě, která bych rád navštívil a doufám, že to vyjde. Mým cestám za fotkou předchází vždy pečlivá příprava, sledování počasí, znalost místa a to bych asi doporučoval všem fotografům krajiny. 

Na závěř bychom Vám chtěli moc poděkovat za Vaše odpovědi, ale i hezké e-maily. Všem vítězům gratulujeme a moc se těšíme na Vaše další fotografie v nové soutěži.

VŠECHNY FOTOGRAFIE SOUTĚŽE „VE SNĚHOVÉM KRÁLOVSTVÍ“ NALEZNETE ZDE

Poděkování rovněž partneru soutěže, společnosti ZonerPress.cz za krásné ceny.

Nezapomeňte se zúčastnit nové soutěžní galerie „ZVÍŘATA V ZOO“

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Adam Švarc
  Adam Švarc
  Admin
  Autor
  23.02.2023 12:03

  Hezký den všem, pochybení ji určitě i na straně redakce. Nevšimli jsme si, že výherní fotografie byla již použita v jiných soutěžích. Bohužel v galerii nejde předělat výsledné pořadí, tzn. že výsledky jsou takto dané a nic se s nimi dělat nemůže. S redakcí projdeme znovu pravidla a budeme si dávat větší pozor na to, aby se nic podobného neopakovalo.

 • E.B.E
  E.B.E
  23.02.2023 14:33
  Reaguje na Adam Švarc 23.02.2023 12:03:

  "Hezký den všem, pochybení ji určitě i na straně redakce. Nevšimli jsme si,..." - zobrazit celý komentář

  Věřím (jak už jsem tu řekl dříve), že snad vnesete nové světlo do zdejšího prostředí. Bohužel tohle se tu opakuje dost pravidelně a je na to pravidelně upozorňováno. Chápu, že se něco přehlídne, přihodí. Stane se i v lepších rodinách. Na Grammy, v NHL, na olympiádě...přesto si myslím, že to nejde jen tak přejít bez nápravy. I článek není problém smazat a napsat znova. Případně vydat nový s "opravou". Přece nemůže existovat precedens, kdy soutěžící/závodník podvádí, všichni to ví, přesto se řekne "stalo se. Třeba příště".

 • MV-foto
  MV-foto
  24.02.2023 18:53
  Reaguje na E.B.E 23.02.2023 14:33:

  "Věřím (jak už jsem tu řekl dříve), že snad vnesete nové světlo do zdejšího..." - zobrazit celý komentář

  Tak třeba se příští rok pravda sama ukáže.
  A ta stejná fotografie se umístí až jako čtvrtá.

 • Jan Schafhauser
  Jan Schafhauser
  25.02.2023 10:47

  Tak co k tomu dodat. Víceméně souhlasím s EBE a jinými, jen to asi nevidím tak vyhroceně. Možná jen nestíhám tolik sledovat dění na tomto serveru a na jiných už vůbec a tak mi uniklo, že ta první fotka prošla už několika soutěžemi. Což mě nečiní smutným ani rozlobeným. Jen bych se přimlouval aby byla zrušena černá listina. Je to podle mě taková berlička pro ty, kteří nedokáží snést kritiku. Což je mezi amatéry jev celkem častý. Pokud by někdo použil opravdu nevhodný komentář, nebo byl vulgární, mohla by fungovat metoda selekce samotnou redakcí těchto stránek.

 • E.B.E
  E.B.E
  25.02.2023 18:40
  Reaguje na Jan Schafhauser 25.02.2023 10:47:

  "Tak co k tomu dodat. Víceméně souhlasím s EBE a jinými, jen to asi nevidím..." - zobrazit celý komentář

  Díky za "zastání", přesto že jsi na to šel velice "korektně". A možná to hrotím, jak říkáš. Ale taky vidím přesah tohoto serveru a jeho "vzkaz" široké veřejnosti. A ačkoli se mne konkrétní případ netýká, nechci, aby média učila následující generace, že porušování pravidel, zákonů, se přejde bez nápravy,trestu a omluvy. Což se už v reálném životě kolem běžně děje a začíná to být "naprosto" normální. A asi jsem divnej, že neposlouchám rady: Když se tě to netýká, tak se o to nestarej

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (15)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram