Uživatelský test objektivu Nikkor Z 400 mm f/2,8 TC VR S na Nikon Z9

Nikkor Z 400 mm f/2,8 TC VR S na těle Nikon Z9 jsem vyzkoušel při fotografování zvířat v zooparcích v Bavorském lese a na Šumavě. Ve špatných světelných podmínkách na zimní Šumavě bez sněhu světelnost f/2,8 a špičkový sensor oceníte. Proto mě nevadilo nosit přes rameno necelých 5kg hmotnosti. Možnost kliknout vestavěným konvertorem na 560mm f/4 je super. Fotit Rolls Roycem Nikonu byl zážitek.

Sony, Canon a Nikon vyrábějí objektiv 400mm f/2,8. Jsou stavěné na použití telekonvertorů. S telekonvertorem 1,4× dostaneme ohniskovou vzdálenost 560mm f/4 a s telekonvertorem 2× pak 800mm f/5,6. Nasazení telekonvertoru je však zdlouhavé. Nikon jako první vestavěl telekonvertor přímo do těla objektivu. Prodloužení ohniskové vzdálenosti jsem často používal, jako třeba u portrétu naší nejmenší sovy kulíška nejmenšího (Glaucidium passerinum).

Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum)

Nikon Z9, objektiv Nikkor Z 400 mm f/2,8 TC VR S, konvertor 1,4× aktivován, ohnisková vzdálenost 560mm, clona f/4, čas 1/560s, ISO 6400

Konstrukce a ovládání

Všechny objektivy 400mm f/2,8 byly vždy ďábelsky těžké. Před cca 10 roky měly tyto objektivy hmotnost přes 5kg. Nošení stativu navíc ještě s gimbalem na který 400mm f/2,8 připevníte vás pak omezovalo na kryty a jiná pevná stanoviště. Stále prodávaný Nikon 400 mm f/2,8 E AF-S FL ED VR váží 3,8kg. Nový Nikkor Z 400 mm f/2,8 TC VR S s 2950g zhubnul o celý kilogram a navíc má 1,4× telekonvertor. S tělem Nikon Z9 tak nosíte 4,5kg (držel jsem ho za patku stativového kruhu). Vše jsem fotografoval z ruky. Za den jsem při fotografování nachodil asi 8km. Problém bez stativu je video. Stativ s gimbalem, to je další 3,5kg a tady už začíná dřina. Pro profesionální sportovní fotografy je to normální váha. Ti navíc nosí ještě další objektivy.

Nikkor Z 400 mm f/2,8 TC VR S na těle Nikon Z9

Základní ovládání objektivu Nikkor Z 400 mm f/2,8 TC VR S na těle Nikon Z9 je jednoduché. Fotografoval jsem v režímu priority clony v kombinaci s Auto ISO. Clonu jsem měnil přímo na objektivu otáčením kruhu. K manuálnímu doostření je určen asi 1,8cm široký širší kruh blíže k tělu. Jeho pohyb je plynulý a utažení optimální. Stabilizaci jsem měl stále zapnutou stejně tak, jako automatické ostření.

 Skoro vše jsem fotografoval na plně otevřenou clonu f/2,8. Pro větší detail jsem aktivoval konvertor 1.4×. Páčka telekonvertoru je blízko u těla a chvíli mi trvalo, než jsem ji začal ovládat poslepu.

Nikkor Z 400 mm f/2,8 TC VR S – páčka telekonvertoru u těla

Elektronika objektivu nabízí programovatelné knoflíky. Výhodné je si sem naprogramovat možnost změny velikosti ostřícího bodu. Ten bude určitě často měnit nejenom při fotografování ptáků. Já jsem si usmyslel, že vyfotografuji kulíška v letu v jeho voliéře. To je mnohem obtížnější než letovky sov s jejich cvičitelem, které se zkoušejí na různých workshopech. Zde víceméně víte, kdy sova vystartuje a kam poletí. To tady není. Čekáte pět minut a pak vyletí jiným směrem, než plánujete. Neobejdete bez předostření. Toto místo si pak můžete uložit na knoflík na objektivu. Když ho pak zmačnete, optika nejede na zvolenou rovinu zaostření.

Letovka – Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum)

K objektivu dostanete sluneční clonu tzv. troubu, krytku a praktický batoh. Do obalu na objektiv se vejde Nikkor Z 400 mm f/2,8 TC VR S nasazený na těle Nikon Z9 s tím, že otočíte troubu. To se hodí pro případ, že začne pršet nebo musíte delší dobu šlapat.

Velká trouba jako sluneční clona chrání čelní sklo a zároveň je praktická, neboť na ní můžete objektiv postavit a trochu si odpočinout. Prach a drobné kapičky vody odpuzuje fluoritová vrstva na čelním skle. Fakt je, že po pěti akcích, které jsem s objektivem během týdne zkoušení podnikl, zůstala čelní čočka čistá.

Nikkor Z 400 mm f/2,8 TC VR S na těle Nikon Z9, obal a kryt objektivu

I když tělo Nikon Z9 váží 1,5kg, k robustnímu objektivu Nikkor Z 400 mm f/2,8 TC VR S vyloženě sedí. My cestovatelé, co šetří každé deka, nejsou zvyklí na používání dvojího gripu s dvojitým ovládáním. Profesionální sportovní fotografové pracující pro agentury však tohle požadují. Zrychluje to práci.

Podrobný test Nikon Z9 najdete zde. Já jsem Z9 vzal do ruky a nepotřeboval jsem číst manuál. Ovládání vychází již ze zrcadlovek Nikon a ty mám často na různých workshopech v ruce. Tady je navíc dost místa na těle. Na důležité věci má Z9 tlačítka. Přepínač na video je hned vedle joysticku pohybu ostřícího bodu a tlačítka ostření na palec. Volby ostřících bodů, které se vyplatí navolit na objektiv nastavení Auto ISO jsou v menu. Stroj je svižný, jak se na profi tělo patří.

Ostření

Nikkor Z 400 mm f/2,8 TC VR S používá díky velkým čočkám, kterými musí pohybovat, speciální magnetický motor. Proto to varování pro lidi, kteří používají pacemaker při poruchách srdce. Ostření běží hladce. Neviděl jsem žádní cukání před a za při ostření. Čočky najedou na polohu a stop. Nepozoroval jsem žádné zpomalení ani při nasazení konvertoru 1,4×, kdy se zhorší světelnost. Objektiv konstrukčně snese i nasazení externích telekonvertorů 1,4× a 2×. Tím jde dosáhnout 800mm f/5.6 nebo 1120mm f/11.0. To jsem ale neměl možnost vyzkoušet. Zejména 1120mm f/11 však bude dost extrémní jak z hlediska ostření (zpomalení), tak i optické kvality (sloupec vzduchu je příliš dlouhý – chvění, vlhkost ).

Medvědi v Bavorském lese

Nikon Z9, Nikkor Z 400 mm f/2,8 TC VR S, f/2,8, čas 1/1600s, ISO 2800

Jen jednou vylezli z brlohu…

Při fotografování stáda jelenů v hustém lese byl problém s volbou větších ostřících bodů kvůli větvičkám, To všichni, co fotografují zvířata ví velmi dobře. 

Když trefíte oko jedním bodem, Nikon Z9 v kombinaci s Nikkor Z 400 mm f/2,8 TC VR S nemýlí. Přesnost střelby je ve srovnání s méně světelnými objektivy a těly nižší třídy jednoznačně mnohem vyšší.

Obrazová kvalita

Bokeh

Při f/2,8 na ohniskové vzdálenosti 400mm rozostříte perfektně rušivé v pozadí. Tohle platí nejenom pro Nikkor. Tady 400mm/2,8 nemají ve srovnání s méně světelnými objektivy konkurenci.

Kresba v protisvětle

Nikon použil to nejlepší co má – Meso amorhous Coating. Na snímcích do protisvětla jsem problémy s parazitním světlem nenašel.

Lesy u Březových lad, Šumava

Nikon Z9, Nikkor Z 400 mm f/2,8 TC VR S, aktivován telekonvertor, ohnisková vzdálenost 560mm, f/5,6, čas 1/1600s, ISO 400 

Závěr

jsem měl zapůjčen na test v době vánočních svátků. Tady na Šumavě nebyl sníh a skoro stále bylo zataženo. Do takových podmínek se teleobjektiv se světelností f/2,8 hodil. Skoro všechno jsem nafotil pozdě odpoledne. Rozdíl dvou clon mezi f/2,8 a běžným 400mm f/5,6 je znát. Nikkor Z 400 mm f/2,8 TC VR S má navíc vestavěný telekonvertor na kliknutí. Pro většinu fotografů je to samozřejmě vzhledem k ceně jen teoretická alternativa, ale asi všichni si to chceme vyzkoušet.

Nikkor Z 400 mm f/2,8 TC VR S s Nikon Z9 je Rolls za více než 500,000Kč. Současné ceny najdete zde

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Z hlediska poměru cena/výkon a hmotnosti bude pro většinu Nikoňáků určitě mnohem přijatelnější Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S, který jsem neměl zatím v ruce, ale slyším o něm chválu.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

a lehčí těla jako Nikon Z7 II.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Už toto je špičková kombinace pro fantastické fotky. Ty jsou mnohem více o kreativitě, znalostech přírody, neustále být venku atd.. Já osobně velmi rád zkouším špičkovou fototechniku různých výrobců. Protože hodně učím, musím mít přehled o různých značkách a být nezávislý. Při fotografování s tím nejlepším získáte referenci , co je možné. Proto jsem si fotografování s Nikkor Z 400 mm f/2,8 TC VR S na Nikon Z9 užíval.

Děkuji společnosti Ni­kon.cz za zapůjčení objektivu k vyzkoušení. 

Pozn. Fotky v testu jsou bez úprav - zmenšeny a převedeny pro web  z RAW do JPEG.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jakou zvolit závěrku
Jakou zvolit závěrku

Me­cha­nická, elek­tro­nická, zá­věrka s před-sklo­pe­nou přední opo­nou a no­vinka: glo­bální zá­věrka ( Sony A9iii). Bez­zr­ca­dlovky dnes ob­vykle na­bí­zejí tři volby. Žádná není uni­ver­zální na všechno. V článku jsem se po­ku­sil shr­nout vý­hody a ne­vý­hody jed­not­li­vých zá­vě­rek pro různé fo­to­gra­fické si­tu­ace.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram