Než zmačkneme spoušť

Kvalitní příprava je předpokladem dobré krajinářské fotografie. Ne vždy s ní máme trpělivost. Ono se to někdy dobře teoretizuje, když prší, štípají komáři nebo znuděná manželka či přítelkyně bezpodmínečně nařizují pokračovat v cestě. Bez pozorné volby kompozice, správného změření expozice, postavení a sbalení stativu a dalších věcí to prostě nejde. Všechno to trvá a trvá. Pokud se však budete řídit těmito radami, máte šanci zvýšit procento fotografií, se kterými budete spokojeni.

Tady je postup pro přípravu záběru. Ne vždy z důvodu času, nutnosti rychle reagovat nebo únavy to člověk dodrží, ale to už je věc druhá.

Výběr záběru

Některá pravidla kompozice jsou shrnuta v samostatném článku Kompozice. Nejprve se rozhoduji zda vertikální nebo horizontální záběr. Zajdu blíže, odstoupím nebo si trochu zazoomuji.

Hloubka ostrosti versus doba záběru

Ve většině případů používám program měření s prioritou clony. Nastavím clonu a podívám se, jaký je čas. Dále záleží na tom, zda fouká vítr, zda fotografuji pohybující se zvíře a chci zmrazit jeho pohyb atd. Musím často udělat kompromis, např. zmenšit hloubku ostrosti za cenu zmrazení pohybu v krátkém čase. Moje Minolta mi ukazuje průměrnou expozici měřenou 14ti segmentovým čidlem. Umožňuje kontrolovat hloubku ostrosti a kontrast při zacloněném objektivu. Zmačknutím tlačítka se nastaví clona, při které budeme exponovat. Každou zrcadlovkou vidíte v hledáčku více méně reálný obraz.

Objektivy mívají nejlepší přenos kontrastu a ostrost v rozmezí clon 8–11. Někdy však prostě chci maximální hloubku ostrosti od popředí do pozadí a cloním na maximum.

O dva stupně vyšší clonu nebo kratší čas lze získat výměnou filmu s citlivostí ISO 100 za ISO 400. To si můžete dovolit, neboť kvalitní negativní film citlivosti ISO 400 má dostatečně jemné zrno i pro zvětšeniny až do rozměrů např. 30×40 cm.

Bodové měření světla na záběru

Bodově si změřím nejsvětlejší a nejtmavší místo. Inverzní film zobrazí maximálně světelný kontrast o rozsahu 5 až 6 stupňů clony. Na diapozitivu to bude vypadat následujícím způsobem:

stupně clony zobrazení na filmu
+3 bez kresby
+2 velmi světlá kresba
+1 světlá kresba
0 optimální kresba
 –1 středně tmavá kresba
 –2 tmavá kresba
 –3 černé

V případě, že kontrast je větší než 5 clon, je třeba uvážit:

  1. použití ND filtru
  2. počkat na jiné počasí
  3. exponovat podle nejsvětlejšího místa
></div

Tato poslední možnost nemusí být někdy na škodu. Tmavá místa budou prostě černá, což dodá fotografii grafický ráz – zarámujeme hlavní motiv.

Kompenzace expozice

O kompenzacích expozice si přečtěte v samostatném článku Korekce expozice.

Upevnění fotoaparátu na stativ

Zmačknutí spouště

Abych omezil vibrace způsobené stlačením spouště, používám samospoušť. To platí zejména tam, kde stativ nestojí na příliš pevném podkladu. Některé dražší zrdcadlovky otevírají závěrku po otočení zrcadla až po určité době (tzv. mirror lock up) což omezuje vibrace.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram