"Barvy a krása květin" - NEJLEPŠÍ FOTOGRAFIE SOUTĚŽE A ROZHOVOR S VÍTĚZI

Od poloviny dubna do 18. června jste měli možnost přispívat do soutěže v naší galerii na FotoAparát.cz na téma "Barvy a krása květin". Všichni naši čtenáři pak měli možnost vybírat nejzdařilejší snímky a udělit jim patřičný počet bodů. Celkem jste vložili 161 fotografií! Nejúspěšnějších 10 snímků ukážeme spolu s odpovědí na naše otázky v následujícím článku. Hodnotné knižní ceny poskytlo vítězům nakladatelství ZonerPress.

Tématem poslední uplynulé dvouměsíční soutěže bylo „Barvy a krása květin“. Bylo vidět, že téma Vás zaujalo a účast tak byla vysoká. Celkem jste vložili 161 fotografií, ze kterých si nyní prohlédneme ty, které obsadily ve Vašem hodnocení prvních deset příček. Vítězům na prvních třech místech věnuje ceny společnost ZonerPress.cz.

Současné téma dvouměsíční soutěže je „LIDSKÉ TVÁŘE A JEJICH PŘÍBĚHY“, kde vkládání Vašich snímků končí už 23. 9. 2022!

Nyní již představujeme deset nejlepších fotografií soutěže Barvy a krása květin, o kterých jste rozhodli svými hlasy a která proběhla v době od 18. dubna do 18. června 2022. 

1. MÍSTO: Petr52 – „Koniklec“

Fotografie byla pořízena na místě zaniklé obce v okrese Chomutov na okraji vojenského prostoru. Obec byla zmíněna již v roce 1460 a zanikla v roce 1963 vysídlením. Jinak toto místo je známé tím, že koniklec tady roste každý rok ( ale jenom na jednom místě :-))

Použitá technika: Foto­aparát Canon 5DS R, objektiv Canon macro EF 100/2,8L. Clona 3,5 – čas 1/1000 s – ISO 100.

Co fotím: Aktuálně, protože je léto, fotím hudební koncerty, portréty a také přírodu a mé město (Kadaň).

2. místo: Atro­pina – „První sněženky v posledním sněhu“

A

Vždycky jsem chtěla vyfotit sněženky, když ne přímo během sněžení tak alespoň se sněhem. Jenomže to se mi pořád nedařilo. Až letos to krásně vyšlo a i když sníh napadl a začal díky slunci rychle tát tak jsem to stihla. Sice jsem se u toho válela po zemi v tajícím sněhu a blátě a celé jsem to odnesla děsnou chřipkou, ale ta fotka mi za to určitě stála. Měla jsem s sebou sice i mini stativ od ManFrotto, ale ten nejde napolohovat až úplně k zemi a tak jsem fotila v lehu z ruky.
Už léta fotím Nikonem D5100 a objektiv, který nejvíc využívám je právě použitý Nikon 60 mm f/2,8 G ED AF-S Micro.
Fotím teď v létě hlavně hmyz a pohrávám si s multiexpozicí.

Přeji všem krásný zbytek léta a děkuji.

3. místo: Mirka Winklerová – „Jaro je tady“

Jak foto vzniklo? Zcela nenápadně. Koupila jsem si nový fotoaparát a učila se s ním pracovat. Mám ráda přírodu, a květiny, tak fotím vše kolem sebe. Bylo jaro, sníh roztál, všechno se probouzelo a vonělo nastávajícím jarem, chodím jen tak po zahrádce, pozoruji včely a zkouším je zachytit v letu. Výsledek vidíte. Chce to trpělivost a spoustu času.

Mám fotoaparát Sony Cyber Shot DSC RX10 lll, který umožňuje fotit na blízko i na dálku, takže mohu fotit krajinu, květiny nebo hmyz bez používání dalšího objektivu, který by mi při toulkách v krajině překážel a hlavně zatěžoval.

Fotím nejraději přírodu, detaily z ní, květiny, hmyz, ptáky atd., a tak na kole vyjíždím do okolí a hledám vhodné objekty.

4. místo: Pavla Hladíková – „Maková.“

Pavla Cermakova

5. místo: Soňa Šerá – „Šeřík“

Vzhledem k tomu, že miluji vůni šeříku a vintage styl, jevila se mi tato možnost spojení obojího jako dobrý nápad. Na kornout jsem použila listy ze staré knihy a šeřík jsem si natrhala cestou domů. Pak už si stačilo promyslet, co a jak. Párkrát se mi kornout rozpadl během focení, tak jsem si vypomohla provázkem, abych si listy z knihy neničila lepidlem. Z tohoto mého šeříkového focení vzniklo fotografií více, ale tuto mám z nich asi nejraději.

- Jaká technika a příslušenství bylo použito?

Můj oblíbený Nikon D750 a k tomu sklo, které nejvíc miluju a to 50 mm /1,8. Doma jsem neměla úplně nejideálnější světlo a jelikož nepoužívám blesk, ani žádná přídavná světla, tak ISO jsem si dala na 2500, expoziční čas 1/125, což mi fotce přidalo to, co jsem tam chtěla mít.

- Co aktuálně fotíš? Zkoušíš nějaké nové techniky?

Aktuálně fotím portréty. Převážně fotím svou dceru Alex. Mám ráda uměleckou fotografii bez extrémních retuší, šerosvit, neokoukané pózy, minimalismus a černobílé fotky, ale nevyhýbám se ani barvám. Také ráda fotím různá zátiší, ať už nalezená, či aranžovaná a jídlo. Moc mně baví fotografování starosklíčky. Tady jsem si nejvíc oblíbila objektiv Helios-44–2 58mm f/2.0 (kterému říkám „Helík“). Baví mně ten bokeh a ráda s ním zkouším fotit v protisvětle. V čase koupě Helíka jsem studovala konzervatoř zaměřenou na výtvarnou fotografii a tam jsem byla seznámena s dalšími starosklíčky, které mě uchvátily a to Flektogon a Tessar, které také hojně využívám. Mám v plánu si těch starých skel pořídit mnohem více, jelikož mě focení s nimi moc baví a ráda zkouším nové věci.

6. místo: Mon­typeter - „Kvetoucí krása“

Fotografie vznikla celkem náhodou. O polední pauze v práci jsem chtěl udělat test nového objektivu. Až později doma jsem si všimnul této fotky a tak se mi začala líbit, že jsem z ní udělal asi 5 různých formátů… Časem vyhrála dost soutěží a začala se prodávat po celém světě.
Foceno na Nikon D 3100 + NIKON 55–200/4–5,6 G AF-S DX VR
I díky této fotografii jsem si splnil svůj velký sen a stal konečně fotografem na plný úvazek a dodnes miluji fotografie květin, přírody a jarních stromů.
Nyní hlavně fotím trendy pro foto-bankový trh a další fotografie vznikají při cestování ať už s rodinou nebo na motorce :-)

Láká mě astrofotografie a moc obdivuji ty krásy vesmíru !

7. místo: PetraN75 – „Plicník tmavý“

8. místo: Jiří Cvrk – „.1.“

Fotka je z Dendrologické zahrady Průhonice, z 13.dubna 22. Je zrcadlovým objektivem, ten podle mne přidá k fotkám kytek další efektní aspekt, jiný bokeh. Musí se ale fotit a ostřit „ručně“, s jediným clonovým číslem, co je. K zrcadlovému objektivu mne přivedla kamarádka Nikita Šťastná, minulý rok. Letos jsem sezónu kytek „zrcadlákem“ zahájil už někdy 12.února v Průhonicích.

TOKINA 400 mm f/8 SZX Reflex MF, a určitě jsem použil stativ, jinak bych nezaostřil ani tak všelijak jak jsem zaostřil? Objektiv je běžně k dostání, L.Kamarád mi ho rozmlouval, že je to **** ?. 

Aktuálně fotím nejvíce ptáčky a makro.
Teď se nově sžívám s Canonem R7, který mi sice odpustí méně, než R5 (dříve šumí, a tak se musím víc soustředit na ISO, používat delší časy), ale prodloužil mi objektiv RF100 macro na makro i RF 100–500 na ptáčky.

9. místo: Janov – „…“

Fotografie vznikla při běžné procházce u místa mého bydliště.

Použitá technika: Foto­aparát Nikon D3200, objektiv Tamron SP 70–300 f/4–5.6

Fotím pro radost a vše, pokud je k dispozici dobré světlo, nebo mám zrovna štěstí, kde se něco zajímavého děje. A pokud fotografie funguje, přináší nějaké emoce a schopnost něco předat dál, je to pro mě největší radost :-)

10. místo: DaHo – „Astrophytum“

Více než fotografii oceňuji onu rostlinku, je focena ještě Olympusem kdysi dávno. Zajímavost, snad větší než ona fotka, je kaktus sám, jež jsem si spolu s mnoha dalšími vypěstovala ze semínek. Je to mnoholetá práce a člověk musí trpělivě čekat a starat se, aby dosáhl výsledku. Mnohem více jsem kaktusářem, nežli fotografem, proto i moje výsledky ve fotografii se neposouvají moc kupředu.Takže už ani netoužím po nové technice a fotím jen tak pro radost zrovna to, co se mi líbí.

Chtěli bychom Vám moc poděkovat za Vaše odpovědi, ale i hezké e-maily. Všem vítězům gratulujeme!

VŠECHNY FOTOGRAFIE SOUTĚŽE „Barvy a krása květin“ naleznete zde

Poděkování rovněž partneru soutěže, společnosti ZonerPress.cz za krásné ceny.

Nezapomeňte se zúčastnit nové soutěžní galerie „LIDSKÉ TVÁŘE A JEJICH PŘÍBĚHY“

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Marek K.
  Marek K.
  02.08.2022 08:37

  Krásné fotky :-) Gratuluji vítězům :-)

 • Soňa Šerá
  Soňa Šerá
  02.08.2022 09:52

  Moc za sebe děkuji a gratuluji všem :)

 • Petr52
  Petr52
  02.08.2022 12:47

  Děkuji všem za ocenění svého snímku a velká gratulace ostatním vítězům.

 • Montypeter
  Montypeter
  02.08.2022 21:42

  Parádní podívaná ! Gratulace všem :-)

 • Festa
  Festa
  03.08.2022 19:29

  Řekl bych, že vyhrála taková ta klasika.
  Nemám nic proti precizní fotografii, ale č.5 je pro mě víc. :-)
  Je mi jasný, že hodnotí profík, ale .....
  Takových fotek je tu plno.
  Možná jsem to jen nepochopil.
  Přes to přeji všem hodnoceným.
  Vašek

 • Petr52
  Petr52
  04.08.2022 14:57
  Reaguje na Festa 03.08.2022 19:29:

  "Řekl bych, že vyhrála taková ta klasika. Nemám nic proti precizní..." - zobrazit celý komentář

  Možná, že jsi nečetl propozice. Fotografie hodnotili všichni kolegové a ne nějaký profík. Takže o vítězství a pořadí na dalších místech rozhodovali všichni. Jinak ti tvůj názor neberu, Každému se líbí něco jiného a každý svůj názor vyjádřil v hodnocení, ty v diskuzi.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (11)

Tisknout článek

Tip na článek

Full-frame formát
Full-frame formát

Full-frame fo­to­a­pa­ráty jsou v sou­čas­nosti do­stup­nější, než kdy dříve a téměř všichni vý­robci ně­jaké ve svém port­fo­liu mají. Má dnes smysl po­u­ží­vat něco ji­ného, nebo je zkrátka full-frame krá­lem fo­to­tech­niky a pře­mýš­let nad men­šími či vět­šími sen­zory už ztra­tilo pro vět­šinu fo­to­grafů cenu? A proč se tomu vlastně říká „full-frame“? Zjis­títe v článku.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram