Sony představuje tři nové širokoúhlé objektivy

Sony uvádí tři nové objektivy pro své APS-C fotoapráty s bajonetem E. Jde o powerzoom 10-20mm F4 zaměřený rovným dílem na fotografy i kameramany a dva kompaktní světelné pevné objektivy: 11mm F1.8 a 15mm F1.4. Všechny tři objektivy se vyznačují kompaktními rozměry.

Sony nezanedbává ani svou APS-C řadu bezzrcadlovek: uvádí trojici nových objektivů zaměřených právě na ně. Všechny jsou širokoúhlé a velmi kompaktní.

Jmenovitě jde o:

  • Sony E 10–20mm F4 PZ G, širokoúhlý transfokátor s motorovým zoomem (většího full-frame brášku 16–35mm F4 PZ G jsme testovali zde), zaměřený zejména na ty, kdo krom focení i rádi natáčejí. Má jít o nejlehčí objektiv ve své třídě, takže bude fajn i pro ty, kdo sice raději fotí, ale cestují při tom nalehko. Sony si za něj řekne 21 990 Kč.

  • Sony E 15mm F1.4 G, objektiv s ohniskem odpovídajícím cca 23mm na full-frame, s kompaktními rozměry a vynikající světelností, patřící stejně jako předchozí objektiv do vyšší řady G. Má pokročilé optické členy pro vynikající kvalitu obrazu, utěsnění proti nepřízni počasí či moderní AF motor. I tento objektiv má doporučenou cenu 21 990 Kč.

  • Sony E 11mm F1.8, objektiv základní řady, s velmi širokým úhlem záběru odpovídajícím cca 17mm na full-frame, rovněž s velmi dobrou světelností. Přesto se ale chlubí většinou pokročilých vlastností, které sdílí s oběma dalšími objektivy. Všechny tři jsou třeba optimalizované pro video, kdy při přeostřování nemění úhel záběru („dýchání“). Příjemná bude cena, která je nižší, než u předchozích dvou: 15 390 Kč.

Dostupnost všech tří objektivů je uváděna od půlky června 2022.

V posledních letech se mohlo zdát, že APS-C fotoaparáty jsou na druhé koleji – a to nejen u Sony. Většina nových objektivů mířila na full-frame, ale to je logické: APS-C fotoaparát může využívat full-frame objektivy, naopak to jde hůř. Jediný případ, kdy to příliš neplatí, jsou širokoúhlé objektivy. A právě tímto směrem se výrobce vydal s novou trojicí skel. Majitelé fotoaparátů Sony řady A6XXX či foto-kamery ZV-E10 tak mají ne jeden, ale hned tři důvody k radosti.

_____________­________________________­________________________­_____________

Tiskovou zprávu publikujeme níže v plném znění:

_____________­________________________­________________________­_____________

Společnost Sony představuje tři výjimečné širokoúhlé objektivy E PZ 10–20MM F4 G, E 15MM F1.4 G a E 11MM F1.8 pro APS-C fotoaparáty se systémem E-Mount 

Nové objektivy nabízejí široký úhel záběru, vynikající rozlišení obrazu a kompaktnost – celkový počet objektivů Sony E-Mount tak vzrostl na 70

2. června 2022 - Společnost Sony dále rozšiřuje svoji nabídku objektivů – představením objektivu řady G s výkonným zoomem E PZ 10–20mm F4 G (model SELP1020G), univerzálního objektivu řady G E 15mm F1.4 G (model SEL15F14G),a ultraširokoúhlého pevného objektivu E 11mm F1.8 (model SEL11F18)zvyšuje celkový počet objektivů s bajonetem E-mount na 70.

První z nových objektivů, E PZ 10–20mm F4 G, s ohniskovou vzdáleností 10–20 mm pro APS-C nebo 15–30 mm ekvivalent ohniskové vzdálenosti s fullframe snímačem je nejmenší a nejlehčí1 ultraširokoúhlý objektiv na světě s konstantní světelností F4 a výkonným zoomem pro APS-C. Vynikající obrazové vlastnosti objektivu řady G, dokonalý výkon ostření (AF) a všestranný power zoom se spojují v kompaktním zoomovém objektivu, který si zachovává konstantní délku v celém rozsahu zoomu a nabízí vytříbený vizuální projev a ovladatelnost při natáčení videa i fotografování.

Objektiv E 15mm F1.4 G (ekvivalent pro 35mm full frame snímač: 22,5 mm) přináší krásný bokeh, světelnost F1,4 a vynikající rozlišení charakteristické pro objektivy řady G. Představuje všestranný objektiv pro fotoaparáty s APS-C čipem a nabízí obrovský tvůrčí potenciál. Tento kompaktní a lehký základní objektiv poskytuje dynamický obraz, vynikající ostření a ovládání a je skvělý pro fotografování i nahrávání videa s vysokou ovladatelností.

Ultraširokoúhlý objektiv E 11mm F1.8pro APS-C s velkou clonou (ekvivalent pro 35mm full frame snímač: 16,5 mm) přináší vynikající rozlišení po celé ploše snímku, nádherný bokeh a rychlé a spolehlivé ostření pro dramatický efekt i úžasné selfie. Je kompaktní a lehký, proto je ideální volbou pro vlogování a natáčení videí na cestách.

Každý z těchto tří nových objektivů je fantastický. V modelu E PZ 10–20mm F4 G se snoubí dlouholeté zkušenosti a rozsáhlé know-how v oblasti konstrukce objektivů, které daly vzniknout pozoruhodnému objektivu řady G s výkonným zoomem, který vyniká svým výkonem a ovladatelností,“ uvedl Yann Salmon Legagneur, ředitel produktového marketingu divize Digital Imaging společnosti Sony Europe. „Objektiv E 15mm F1.4 G s nádherným bokehem a vynikajícími schopnostmi ostření zaručí tvůrcům obsahu opravdovou dokonalost. Zároveň je kompaktní a lehký a snadno se s ním manipuluje. Model E 11mm F1.8 zase poskytuje vysoké rozlišení obrazu a je dostatečně lehký, abyste si jej mohli vzít všude s sebou – ideální pro vlogování.“

E PZ 10–20mm F4 G

Nejmenší a nejlehčí na světěipro jedinečnou mobilitu a snadnou manipulaci

Objektiv E PZ 10–20mm F4 G je o 20 % lehčí než jeho předchůdce (SEL1018), je tedy nejmenším a nejlehčím objektivem ve své třídě s celkovou hmotností pouhých 178 gramů – a to i s power zoomem. Objektiv navíc využívá vnitřní mechanismy zoomu a ostření, a proto se při zoomování nebo ostření nemění jeho délka. Změny těžiště objektivu jsou minimální, což z něj činí skvělou volbu pro stabilní natáčení vlogů či natáčení videí s gimbalem.

Vynikající kvalita obrazu a dynamické perspektivy, které může poskytnout pouze ultraširokoúh­lý zoom

Objektiv E PZ 10–20mm F4 G poskytuje extrémně široký úhel záběru s rozsahem zoomu 10–20 mm a je navržen tak, aby při všech nastaveních zoomu poskytoval konzistentně vynikající optický výkon od středu až po okraj každého snímku. Tři asférické členy jsou ideálně umístěny tak, aby potlačily zakřivení obrazového pole a astigmatismus, což jsou běžné problémy ultraširokoúhlých objektivů. Součástí optické dráhy jsou také dva ED členy ze skla (Extra-low Dispersion), které účinně potlačují chromatickou aberaci. Asférický člen ED dále přispívá k vysokému rozlišení až po samotné okraje snímku. To, že je maximální hodnota clony objektivu F4 konstantní při všech ohniskových vzdálenostech, umožňuje udržet stabilní kvalitu obrazu při natáčení videa a zajišťuje udržitelné časy závěrky za soumraku nebo v interiéru s horšími světelnými podmínkami.

Kruhová clona a pečlivě navržená sférická aberace společně vytvářejí přirozený bokeh objektivu řady G, který může přispět k působivosti snímkům.

Minimální vzdálenost automatického zaostřování je 0,2 metru při maximálním zvětšení 0,14×, zatímco minimální vzdálenost manuálního ostření je 0,13 ~ 0,17 metru při maximálním zvětšení 0,18×.

Vytříbený filmový výraz a ovládání při nahrávání videí 

Model E PZ 10–20mm F4 G je vybaven novým elektronickým systémem power zoomu, který zajišťuje přímé a citlivé ovládání a nastavitelnou rychlost zoomování. Systém detekuje i to nejjemnější pootočení kroužku zoomu a okamžitě uvede systém zoomu do chodu. Uživatelé mají široké spektrum možností ovládání objektivu pomocí páčky zoomu při nejrůznějších scénářích fotografování. Výkonný zoom minimalizuje chvění fotoaparátu, takže mohou tvůrci, kteří pracují samostatně, vytvářet plynulé a stabilní záběry. Na kompatibilních tělech fotoaparátů lze přiřadit programovatelná tlačítka pro pohodlné ovládání zoomu2. Vždy udržuje rovnováhu a je skvělou volbou pro stabilní natáčení vlogů nebo videí s gimbalem.

Pokročilý výkon AF přináší výhody pro fotografie i filmy

Tento objektiv disponuje úžasným výkonem AF, který využívá k pohonu ostření dva lineární motory zajišťující rychlé a tiché ostření, a přináší fotografům i filmařům nebývalou svobodu. Ostřící mechanismus je navíc uvnitř objektivu, takže délka objektivu zůstává při ostření konstantní.

Rychlé a spolehlivé ostření dokáže objekty při natáčení videa s vysokou snímkovou frekvencí plynule sledovat. Spolehlivě sleduje také rychle se pohybující objekty při kontinuálním fotografování vysokou rychlostí. Redukuje dýchání při ostření a minimalizuje kolísání zorného úhlu tak, aby byl obraz při natáčení videí plynulý a stabilní.

Mobilita, ovladatelnost a spolehlivost v každé situaci

Kompaktní objektiv E PZ 10–20mm F4 G s power zoomem je navržen tak, aby maximalizoval možnosti ovládání a všestrannosti při nahrávání videí i pořizování fotografií, a to pomocí ostřícího kroužku, kroužku zoomu a páčky zoomu. Přizpůsobitelné tlačítko pro aretaci zaostření a přepínač režimů ostření byly pečlivě začleněny tak, aby usnadňovaly přizpůsobení v měnících se podmínkách fotografování.

Uživatelé mohou používat 62mm šroubovací filtry, například variabilní ND filtry, pro širší tvůrčí možnosti. Objektiv byl navržen tak, aby byl odolný proti prachu a vlhkosti3, takže je spolehlivým partnerem při venkovním použití.

E 15mm F1.4 G

Rozlišení charakteristické pro řadu G a výjimečný bokeh

Objektiv E 15mm F1.4 G má široký 15mm úhel záběru (ekvivalent pro 35mm full frame snímač: 22,5 mm) a nabízí působivé rozlišení charakteristické pro objektivy řady G. Tři asférické členy, které jsou součástí pokročilé optické konstrukce, účinně kompenzují zkreslení a poskytují vynikající rozlišení po celé ploše snímku, a to i přes široký 15mm záběr objektivu. Přidání jednoho ED prvku ze skla (Extra-low Dispersion) a jednoho prvku Super ED ze skla pak potlačuje chromatickou aberaci.

Maximální clona F1,4, přesně zvládnutá sférická aberace a mechanismus kruhové clony umožňují snadno vytvářet hladký bokeh na pozadí, který vytváří umělecký efekt. Pozadí lze rozostřit, aby objekty jasně vynikly, nebo vytvořit krásné bokeh efekty u scén s nízkým osvětlením.

Díky minimální ostřící vzdálenosti 0,17 m a maximálnímu zvětšení 0,15× při manuálním ostření4, lze dosáhnout působivých detailních záběrů při fotografování i nahrávání videí.

Kompaktní a lehký pro vynikající mobilitu

Použití asférických členů a efektivní konstrukce, velká světelnost a vysoké rozlišení – to vše v lehkém objektivu o hmotnosti 219 g, který má průměr pouze 66,6 mm a délku 69,5 mm. Díky širokému úhlu záběru, kompaktním rozměrům a nízké hmotnosti je ideální pro fotografování hvězdné oblohy, krajiny, architektury a scén v interiérech i objektů v pohybu, například při fotografování sportů.

Díky vnitřnímu ostřícímu mechanismu se navíc délka objektivu při ostření nemění, což zlepšuje vyvážení a celkovou ovladatelnost. Díky neměnné délce objektivu a stabilnímu těžišti je tento objektiv dobrou volbou při použití s gimbalem.

Výkon AF, který plně využívá rychlostní potenciál těla

Rychlého, přesného a tichého ostření a následného snímání fotografií i filmů je dosaženo pomocí dvou pokročilých lineárních motorů. Tím se maximalizuje rychlostní potenciál těla fotoaparátu, který umožňuje udržet přesné zaostření i na pohybující se objekty.

Objektiv E 15mm F1.4 G využívá nejnovější technologii objektivů Sony, která omezuje efekt dýchání při ostření – kolísání zorného úhlu je minimalizováno, takže je obraz při natáčení videa plynulý a stabilní. Podporuje také funkci kompenzace dýchaní, která je k dispozici u kompatibilních těl fotoaparátů řady α5, a minimalizuje tak efekt dýchání, který může bránit úpravám po natáčení.

Vynikající ovladatelnost a spolehlivost pro fotografie a filmy

Lineární odezva MF zajišťuje, že ostřící kroužek reaguje přímo a lineárně na jemné ovládání při manuálním ostření. Otáčení zaostřovacího kroužku se přímo promítá do odpovídající změny zaostření a ovládání je okamžité a přesné.

Navzdory svým kompaktním rozměrům je objektiv E 15mm F1.4 G vybaven clonovým kroužkem pro přímé a intuitivní ovládání s přepínačem cvakání clony, které lze zapnout nebo vypnout: ON pro hmatovou zpětnou vazbu, která uživateli umožňuje „cítit“ dorazy, nebo OFF pro plynulé a tiché ovládání clony. Nastavení OFF umožňuje plynulé a stabilní ovládání filmových snímků a je ideální v případech, kdy je nezbytné ticho.

Pro větší flexibilitu je k dispozici také tlačítko pro uzamknutí zaostření a přepínač režimu ostření. Přepínač režimu ostření umožňuje podle potřeby rychle přepínat mezi AF a MF.

Model E 15mm F1.4 G je odolný proti prachu a vlhkosti6, což zaručuje vyšší spolehlivost při venkovním použití v náročných podmínkách.

E 11mm F1.8

Vynikající rozlišení a nádherný bokeh

Velmi široký úhel záběru objektivu E 11mm F1.8 je ideální pro snímky interiérů a snímky s výrazným využitím hloubky ostrosti. Tři asférické prvky a tři ED prvky ze skla (s extra nízkým rozptylem) dosahují trvale vysokého rozlišení od středu obrazu až po jeho okraje, a to i přes ultraširoký úhel záběru objektivu 11 mm, (ekvivalent pro 35mm full frame snímač:16,5 mm). Asférické čočky jsou pečlivě umístěny tak, aby kompenzovaly zkreslení a poskytovaly vynikající rozlišení po celé ploše snímku i při široce otevřené cloně. Doplnění ED prvkem dále potlačuje chromatickou aberaci a účinně omezuje barevné závoje, které se častěji vyskytují na okrajích snímku.

Maximální clona F1,8 tohoto objektivu umožňuje snadno dosáhnout hlubokého rozostření pozadí. Uživatelé mohou snadno dosáhnout rozostření pozadí, takže při vlogování lépe vyniknou, nebo mohou vytvářet nádherné vzory bokehu při snímání ultraširokoúhlých nočních scén. Přesně řízená sférická aberace a kruhový clonový mechanismus dále přispívají k jemnému bokehu vytvářenému tímto jedinečným objektivem.

Objektiv s minimální ostřící vzdáleností 0,12 metru a maximálním zvětšením 0.2×7 umožňuje pořizovat působivé detailní záběry při fotografování i natáčení videa.

Kompaktní a lehký – ideální pro fotografování na cestách

E 11mm F1.8 se může pochlubit velkou maximální clonou F1,8 v kompaktním a lehkém objektivu. Váží 181 g a má průměr pouhých 66 mm a délku 57,5 mm – dokonale se hodí pro kompaktní těla formátu APS-C.

Optimalizováno pro natáčení filmů

Dva pokročilé lineární motory zajišťují rychlé, přesné a tiché ostření. Sledování zaostřených objektů je k dispozici pro fotografie i při nahrávání videí. Objektiv maximalizuje rychlostní potenciál použitého těla fotoaparátu a spolehlivě udržuje přesné zaostření i na pohybujících se objektech.

Nejnovější technologie objektivů Sony výrazně snižuje efekt dýchání při ostření8 a minimalizuje kolísání zorného úhlu, takže je obraz při nahrávání videí plynulý a stabilní. Díky vnitřnímu ostřícímu mechanismu se navíc délka objektivu při ostření nemění. To usnadňuje přiblížení k objektům a práci v omezeném prostoru a přináší nové tvůrčí možnosti.

Díky ultraširokému úhlu záběru 11 mm (ekvivalent pro 35 mm full-frame: 16,5 mm) objektivu E 11mm F1.8 je natáčení vlogů na širokém pozadí snazší než kdykoli předtím. Jeho malé rozměry a nízká hmotnost jsou skvělé pro mobilitu a manipulaci při dlouhém natáčení za chůze.

Lineární odezva MF zajišťuje, že zaostřovací kroužek reaguje přímo a lineárně na jemné ovládání při manuálním zaostřování, takže je odezva okamžitá a přesná.

Vynikající ovládání a spolehlivost

Navzdory svým kompaktním rozměrům nabízí tento objektiv flexibilní a intuitivní ovládání díky funkcím, jako je tlačítko pro uzamčení zaostření a přepínač režimu zaostřování. Tlačítku pro uzamčení zaostření lze v nabídce těla přiřadit alternativní funkci zvolenou uživatelem. Konstrukce odolná proti prachu a vlhkosti9 poskytuje mimořádnou spolehlivost pro venkovní použití v náročných podmínkách.

Objektiv E 11mm F1.8 také umožňuje použití předních filtrů, což je vlastnost, která u ultraširokoúhlých objektivů často chybí.

Cena a dostupnost

E PZ 10–20mm F4 G bude v prodeji od poloviny června u řady autorizovaných prodejců společnosti Sony za doporučenou cenu 21 990 Kč.

E 15mm F1.4 G bude v prodeji od poloviny června u řady autorizovaných prodejců společnosti Sony za doporučenou cenu 21 990 Kč.

E 11mm F1.8bude v prodeji od poloviny června u řady autorizovaných prodejců společnosti Sony za doporučenou cenu 15 390 Kč.

Podrobné informace o objektivech naleznete na níže:

Produktové video o nových objektivech si můžete prohlédnout níže:

Zde najdete řadu exkluzivních příběhů, videí a vzrušujícího nového obsahu pořízeného nejnovějšími fotoaparáty a dalšími produkty Sony. Evropské fotografické centrum společnosti Sony je k dispozici ve 22 jazycích a obsahuje podrobné informace o produktových novinkách, soutěžích a aktuální seznam akcí Sony v jednotlivých zemích.

 – KONEC –

1 Od června 2022, Sony průzkum výměnných ultraširokoúhlých objektivů APS-C se zoomem pro bezzrcadlovky (když jsou připraveny ke snímání).

2 Provoz zoomu závisí na použitém těle. Podrobnosti naleznete v nápovědě.

3 Není zaručena 100% odolnost proti prachu a vlhkosti.

4 0,2 metru a 0,12× při použití automatického ostření.

5 Informace o kompatibilitě najdete na adrese: https://www.sony.net/dics/breathing/ K dispozici pouze v režimu videa. Při použití této funkce se může mírně změnit úhel záběru a kvalita obrazu. Kompenzace nemusí pokrýt všechny situace.

6 Není zaručena 100% odolnost proti prachu a vlhkosti.

7 0,15 metru a 0,13× při použití automatického ostření.

8 Podporuje také funkci kompenzace dýchání, která je k dispozici u kompatibilních těl řady α. Informace o kompatibilitě na: https://www.sony.net/dics/breathing/ K dispozici pouze v režimu videa. Při použití této funkce se může mírně změnit úhel záběru a kvalita obrazu. Kompenzace nemusí řešit všechny situace.

9 Není zaručena 100% odolnost proti prachu a vlhkosti.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON
LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON

Spo­leč­nost Ni­kon mi­nulý tý­den roz­ší­řila svoji na­bídku o čtyři nové pro­dukty. Řadu pro­duktů roz­ši­řuje černá verze iko­nic­kého fo­to­a­pa­rátu Ni­kon Z fc, ob­jek­tiv NIK­KOR Z 40 mm f/2 (SE), grip pro dál­kové ovlá­dání MC-N10 a  su­per­te­le­ob­jek­tiv NIK­KOR Z 600 mm f/4 TC VR S. Na všechny se dnes po­dí­váme. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram