"Ptáci kolem nás" - nejúspěšnější fotografie a rozhovor s vítězi fotosoutěže

Od začátku února do začátku dubna jste měli možnost přispívat do soutěže v naší galerii na FotoAparát.cz na téma "Ptáci kolem nás". Všichni naši čtenáři pak měli možnost vybírat nejzdařilejší snímky a udělit jim patřičný počet bodů. Celkem jste vložili 142 fotografií! Nejúspěšnějších 10 snímků ukážeme spolu s odpovědí na naše otázky v následujícím článku. Hodnotné knižní ceny poskytlo vítězům nakladatelství ZonerPress.

1. místo: lukas_kott_pho­tography „Ledňáček říční (Alcedo atthis)“

Autor: lukas_kot­t_photography

Fotka vznikla na řece Lubině poblíž města Kopřivnice. Ten den bylo pěkné počasí, chtěl jsem nafotit nějaké „letovky“. Když jsem měl nachystanou odsedavku a čekal jsem než přiletí Ledňáček, všiml jsem si nádherného oranžového pozadí. Namířil jsem tam fotoaparát a čekal..

Použita technika a příslušenství:

Fotoaparát Canon eos 1Dx mark III, Objektiv Canon ef 300mm f2,8 is II usm, stativ a kulová hlava Feisol, maskovací stan + síť (expozice: f7,1 / 1/400 s / ISO:1000). Nás­ledná úprava fotografie přes monitor Eizo.

Letos bych chtěl nafotit Dudka chocholatého u dutiny a třeba nějak pěkně ještě odfotit Sýčka při krmení mláděte.

2. místo: jirfren „zima na rybníku“¨

Autor: Jirfren

Jel jsem v lednu fotit volavky na Jistebnické rybníky a zrovna slušně mrzlo (-11° přes den).

Na jednom z těch rybníků se bruslilo. Rozhodl jsem se postavit maskovací stan na na ledu poblíž rákosí asi 15 –20m od místa, kde byla menší nezamrznutá plocha malého rybníka…

Jenže brzy jsem zjistil, že když se na jednom rybníku bruslí, tak to rozhodně neznamená, že na jiném se nedá koupat…z ničeho nic jsem se probořil ledem a zůstal stát po kolena ve vodě ! První myšlenka byla jasná – ryche do auta a domů… ale druhá byla trochu drsnější: sundal jsem promočené boty a ponožky, sundal jsem si čepici (a z báglu vyndal i náhradní čepici) – ty jsem si dal do bot místo ponožek a místo čepice si omotal kolem hlavy ručník…stan jsem postavil trochu jinde (na hrázce pro sichr) … a pak jsem už jenom doufal, že cvaknu něco dřív, než budu mít z nohou kusy ledu. Použil jsem osvědčenou dlouholetou „klasiku“ – Nikon D7200 + NIKON 300 mm f/4 AF-S IF-ED + stativ s gimbalovou hlavou.

3. místo: Robert Adamec 2 „Bažant“

Autor: Robert Adamec 

Fotografie byla pořízena v Podzámecké zahradě v Kroměříži, kde velice rád fotím. Protože bylo brzy ráno a byl nedostatek světla, tak jsem použil delší čas, který dodal snímku dynamiku.

Byl použit fotoaparát Canon 5R a objektiv canon EF 100–400mm f/4,5–5,6L IS II USM.
Momentálně se věnuji focení ptáků.

4. místo: Eda Kocian Wildlifephotography „Nezvaný / vítaný host“

Autor: Eda Kocian Wildlifephoto­graphy

Fotografie vznikla na řece Bělá v Mikulovicích u Jeseníku v srpnu roku 2021 v ranních hodinách. Cíl mé výpravy byl Skorec vodní. Našel jsem si úžasné místo, kde se řeka valí kolem kamenů. Já jsem zaujal místo na skalnatém břehu, který nebyl na ležení příliš pohodlný, ale pro dobrou fotku se musí někdy trpět :) Zalehl jsem tedy pod síť a čekal. Skorec byl vidět pouze v dálce u stavidla, ale na mnou vybrané místo se mu vůbec nechtělo. Po cca hodině a půl, když jsem byl už dosti rozlámaný, se najednou objevil a na kamenech přímo přede mnou přistál Pisík obecný. Hned se začal procházet, lovit potravu ve vodě, přičemž skákal z kamene na kámen. Hned jsem se do focení ponořil a úplně jsem zapomněl, že v 9 hodin se zvedá stavidlo a vypouští se náhon. Najednou se voda prudce zvedla a ani jsem se nenadal a ležel jsem ve vodě. Domu jsem přišel sice promočený, ale hřál mě skvělý pocit z parádního zážitku a povedených fotek.

K pořízení jsem použil fotoaparát Nikon D500, objektiv Nikon 200–500mm 5.6E ED VR II, pěnová karimatka, maskovací síť.

Aktuálně jsem se snažil o focení Slučky malé a Jeřábka lesního, ale tyto druhy, co se náročnosti týče, jsou na úplném vrcholu wildlife focení, ale neházím flintu do žita. 

5. místo: JosefG „Francouzská snídaně“

Autor: JosefG

6.místo: Dagmar Stříbrná – Sharon „Sojka obecná“

Autor: Dagmar Stříbrná

Fotka byla pořízena na lesním krmítku, které jsem si udělala v jednom lužním lese, fotím zde drobné ptactvo i káňata lesní.

Použila jsem Canon R s objektivem Sigma 150–600 C. Tuto techniku už nevlastním, vyměnila jsem ji za Canon R5 a úžasný objektiv Canon 100–500 L, věnuji se převážně focení ptáků, zejména Ledňáčků.

7. místo: PetraN75 „Bramboříček hnědý“

Autor: PetraN75

8. místo: Jan Sekuj „Plamení koupel“

Autor: Jan Sekuj

Žádná exotika a vůně dalekých krajů. Fotografie vznikla jednoho slunečného dne v pražské zoo, kterou s rodinou často navštěvujeme a máme ji moc rádi.

Fototechnika byla použita Canon EOS 5D Mark III + EF 70–200mm f/4L IS USM.

Mám rád téměř všechny žánry a fotím, co život aktuálně přinese. V současné době se těším na Rallye Šumava, kam zavítám jako akreditovaný fotograf. Dále se chystám do Prahy na východ měsíce v úplňku a na nějaké to portrétní focení. A jistě vyrazím i někam do přírody na zvířata. To je ten pravý lék na nervy.

Co se týká fotografických technik, tak dle mého názoru je stále co objevovat a vylepšovat. Moje oblíbené techniky jsou pannig a fotografování architektury na dlouhé časy s použitím filtrů. 

9. místo: Pavla Hladíková „Labutí jezero“

Autor: Pavla Hladíková

10. místo: lukas_kott_pho­tography „Dudek chocholatý (Upupa epops)“

Chtěli bychom Vám moc poděkovat za Vaše odpovědi, ale i hezké e-maily. Všem vítězům gratulujeme!

VŠECHNY FOTOGRAFIE SOUTĚŽE „Ptáci kolem nás“ naleznete zde

Poděkování rovněž partneru soutěže, společnosti ZonerPress.cz za krásné ceny.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Milan_PE
    Milan_PE
    06.06.2022 18:27

    Pěkné fotky, gratuluji všem výše uvedeným.

  • KIV
    KIV
    07.06.2022 09:58

    Skvělé fotky...
    Pěkně zpracováno, moc děkujeme...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší fotomobily
Doporučujeme: Nejlepší fotomobily

Jak vy­brat skvěle fo­tící smart­phone? Které mo­dely te­le­fonů jsou ide­ální? Pro­jděte si náš ak­tu­a­li­zo­vaný pře­hled nej­lep­ších fo­to­te­le­fonů.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram