Fotografování krajiny: podzim, řeka Vydra, Šumava

Podzim na Šumavě začíná na vrcholcích hor a sestupuje do údolí řek. Kaňon řeky Vydry pak zazáří barvami tak trochu na rozloučenou před dlouhou zimou, která se zde bude držet až do dubna. V článku najdete trochu inspirace pro fotografování. Jisté však je, že Vydra opět připraví další překvapení.

Prameniště Vydry leží vysoko ve vrchovištích šumavských plání. Tam podzim začíná mnohem dříve a velmi brzy ho spálí mráz. Voda z rašelinišť dává Vydře typickou hnědou barvu. Hnědá se mění podle množství vody v řece a počasí. Tady na Vydře se v září podzim teprve chystá. První a druhý říjnový týden bývají v kaňonu Vydry nejlepší.

Odrazy

Vydru mám raději, když lehce prší. Pravidla je však třeba porušovat. Pak je třeba počkat, až se dokonale utiší vítr. Louže mezi kameny u břehů pak fungují jako zrcadla.

Barevní krasavci

Hlavně v úseku od Čeňkovy Pily je les u břehu smíšený s bukem a klenem. Kaňon udrží více tepla a vlhkosti z řeky, než větrné šumavské pláně. Proto zde barevné listí mívá více šancí dozrát až do červenožlutých barev. Takový krasavec i třeba na vzdáleném břehu poskytne krásný motiv. Neváhejte a vyfoťte ho. Příští rok zase bude jiný a třeba nebude mít náladu obléknout se zase do pestrobarevných ša­tů.

Velká voda

Stačí dva dny pořádného deště a voda z hřebenů je v korytě Vydry. Na podzim to však bývá spíše vzácnost. Poslední roky však bývá počasí hodně nepředvídatelné. Tento snímek je z prvního říjnového týdne 2019.

 Líbí se mi ty cákance vody, které se vždy snažím zachytit na fotografii. Jsou způsobeny velkými kameny pod hladinou, na které silnou proud vody naráží. Šumava umí být divoká..

Vodní víry plné listí

Vydra má své zátočiny, kde se voda točí. Musíte však chvíli hledat a určitě něco najdete. Voda pomalu odtéká. Můžete zachytit trochu toho pohybu. Ti kdo používají tmavé šedé filtry, to budou mít asi o trochu snadnější i za slunečného počasí. Nemusíte však nakupovat fototechniku. Mnohem důležitější je naučit se dívat a najít si to pravé místo. Tento snímek byl pořízen jen s polarizačním filtrem expozičním časem 1s.

Nebojte se protisvětla

Barvy nejvíce zazáří v protisvětle. Tohle platí i na Vydře. Miniaturní přepaly není třeba řešit. Jde o to zachytit atmosféru podzimu a ten září!

Listy osiky

Osiky nejsou pro Šumavu typické. Nevím, jaká je historie těchto stromů u Vydry. Když mi však řeknete podzim na Vydře, pomyslím vždy na ně.

Tvar listů osiky je tak zajímavý, že můžete v i době vrcholného podzimu vypustit barvy a udělat černobílou fotografii.

Pro ty, kteří chtějí nalézt trochu šumavského podzimu, pořádáme i letos s Fotoinstitu­tem.cz v Domě fotografů v Kašperských Horách Workshop fotografování krajiny.

Na Vydru se určitě také podíváme.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Přehledně: Nejlepší zrcadlovky
Přehledně: Nejlepší zrcadlovky

Ne­pře­berné množ­ství růz­ných mo­delů di­gi­tál­ních zr­ca­dlo­vek na­jdeme na čes­kém trhu, na­víc s často ne­pří­liš pře­hled­ným zna­če­ním. Po­tom se vý­robci ne­mo­hou di­vit, když zá­kaz­ník nemá po­nětí, jaká DSLR je pro něj ide­ální. Proto při­chá­zíme s pře­hle­dem, který při­nese světlo a po­může Vám s vý­bě­rem zr­ca­dlovky. Člá­nek je v říjnu 2021 ak­tu­a­li­zo­ván.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram