Test vloggovacího fotoaparátu Sony ZV-E10

Sony přináší nový foto/video hybrid pro tvůrce webového obsahu. Jmenuje se Alpha ZV-E10 a jde o takový mezistupeň mezi dřívějším 1“ modelem ZV-1 a většími profesionálními kamerami s výměnnými objektivy. Je zaměřen na podobné publikum jako předchozí ZV (amatérští i pokročilí tvůrci videí -vlogging, youtube), kterým ale přináší větší APS-C snímač a výměnné objektivy.

Úvod

Nový přístroj ZV-E10 má oslovit YouTubery, TikTokery, amatérské video-nadšence, provozovatele různých tématických webů i rodinné natáčeče. Stojí na základech APS-C řady bezzrcadlovek Sony, konkrétně řady a6×xx. Na první pohled byste si ho s klasickou bezzrcadlovkou spletli, ale na druhý prozradí jeho zaměření celá řada prvků na těle – velká spoušť videa, mřížka mikrofonu, ovladače pro přepínání video-režimů. Ano, tenhle přístroj sice umí dělat velmi dobré fotografie (nějaké si níže ukážeme), ale jeho hlavní cílová skupina jsou tvůrci videa. Nemíří ale do hollywoodu či televizní produkce – tohle není a nemá být profesionální videokamera (jako třeba o něco větší fullframe FX3), ač se za kvalitu záznamu nemusí stydět. Míří za nadšenci, tvůrci webového obsahu a obecně amatéry, pro které je důležitější vytvořit jejich video snadno, bez nějakých velkých technikálií, ale přitom chtějí kvalitu, která jim pomůže vyniknout mezi konkurencí, která je na tomto poli velká.

Jelikož se na tomto poli sám nepohybuji (ne, že bych žádné kanály nesledoval, ale sám je netvořím, raději ťukám do klávesnice, než se předvádím před kamerou), přemýšlel jsem, jak tuto recenzi pojmout.

A pak jsem si řekl, že to je přesně ono. Léta recenzuju fotoaparáty, a tak mám možná už trochu zkreslený pohled – vrtám se v technikáliích, řeším drobné rozdíly mezi modely a generacemi, studuji obrazovou kvalitu a hledám na všem i drobné mušky, nad kterými běžný uživatel třeba mávne rukou. Říká se tomu profesní deformace a stane se vám to v každém oboru. Jenže tenhle přístroj není pro technoidy, ale pro mladé a krásné lidi, kteří se chtějí skrze internet podělit se světem třeba o recept na avokádové toasty či cokoliv jiného. Počet kroků EV dynamického rozsahu, bitrate videa nebo jemné rozdíly v šumu na ISO 12800 oproti konkurenčnímu modelu je třeba nebude tak zajímat. Některé možná ano, ale většinu ne.

Takže to zkusím pojmout jako jeden z nich, budu zkrátka na chvíli začínající vlogger, proto omluvte můj případný tvůrčí amatérismus. Jestli ale vy sami, nebo někdo, pro koho fotoaparát vybíráte, má podobné plány, jste tady na správné adrese. Samozřejmě o technikálie také nikoho neochudím.

Videokameru jsme měli zapůjčenou s objektivy 16–50mm F3.5–5.6 PZ (powerzoom = zoomoje jako kompakty páčkou na fotoaparátu) a 10–14mm F4, což je širokoúhlý objektiv s manuálním zoomem (= kroužkem na objektivu). Dále také s externími mikrofony ECM-W2BT a ECM-LV1 (bezdrátový a drátový) a snímacím gripem GP-VPT2BT se zabudovanými ovladači. To je sestava, se kterou můžete v klidu vlogovat venku za větru či uvnitř v ateliéru s jistotou vynikající kvality a snadné obsluhy.

Specifikace

Specifikace Sony ZV-E10
Typ přístroje Bezzrcadlovka/vi­deokamera
Bajonet Sony E
Senzor 24,2MPx APS-C CMOS
Citlivost ISO 100–32000 (50–51200)
Video až 4k 30p 100Mbps nebo Full HD 120p 100Mbps
Ukládací médium SDXC / Memory Stick Pro Duo (1 slot)
Formáty XAVC S, MP4, H.264, Linear PCM (video), JPEG, ARW (foto)
Časy závěrky 30s-1/4000S + B
Elektronická závěrka ano
Výdrž na baterii dle CIPA 440 (NP-FW 50)
Sériové snímání (foto) 11 sn./s
Stabilizace (mechanická) ne
Stabilizace (elektronická) Ano (ořez 1,44×)
Ostření On-chip PDAF+CDAF
Počet AF bodů 425
Konektivita USB-C (nabíjecí), micro HDMI, sluchátka, mikrofon,
Bezdrátové Wi-Fi, NFC, Bluetooth
Hledáček ne
Displej 3“ TFT LCD, 920 000 bodů, dotykové (kapacitní)
Mikrofon ano
Rozměry a váha 115 × 64 × 45mm, 343g
Cena 19 490 CZK tělo (srpen 2021)

V ruce

Už z prvního pohledu na nové ZV-čko je patrné, kdo jsou jeho předci – je to APS-C řada bezzrcadlovek A6×xx. Velikost i tvar těla odpovídá, stejně tak použitá baterie, umístění bajonetu atd. Co neodpovídá jsou ovládací prvky. Vše bylo zjednodušeno na maximum a přizpůsobeno, spíše než fotografování, natáčení videa. Chybí tak i hledáček, ale místo něj je tu plně artikulovaný displej se „selfie“ polohou. Taky přibyla velká mřížka výkonného tříkanálového mikrofonu na horní straně. Zmizel volič expozičních režimů, ale přibyl rychlopřepínač režimů foto-video-speciální efekt a velká spoušť pro video. Pokud chcete cokoliv nastavit nad rámec těchto základních režimů (třeba expoziční režim PASM), musíte do menu.Novinka je samozřejmě stále solidní bezzrcadlovkou s 24MPx čipem, ale smysl vysokého rozlišení je zde spíš ten, že při natáčení plnou plochou senzoru (obraz se ořízne jen na širokoúhlý poměr stran nahoře a dole, úhel záběru je stále až APS-C, tedy dle nastavení) může přístroj samplovat 4K video ze 6K pro vyšší ostrost a čistotu záznamu. Pokud vás ale zajímají i nehybné obrázky, několik jsem pořídil a najdete je na konci článku v galerii.

Video

ZV-10 je v první řadě videokamera a tak má solidní video specifikace – v něčem lepší, než řada A6000, ze které vychází. 8-bitové 4K (UHD,3840 × 1920 px) video s bitrate až 100Mbps a snímkovou frekvencí 30p je dnes už klasika, ale ZV-W10 k tomu balí videoprofily včetně HDR videa (HLG) a plochých profilů S-Log a speciální funkce, jako tvorbu slow-motion záznamu přímo v přístroji. Jinak zde velký rozdíl oproti tomu, co umí stájové bezzrcadlovky Sony není – rozdíl hledejte v přizpůsobení hardwaru k použití jako videokamera. Už jsme jmenovali velkou spoušť videa, výklopný displej pro vlogging a lepší mikrofon, stejně tak „očesání“ těla o fotograficky zaměřené ovladače.

Takže jak to točí? Posuďte dle našich videí:

Autobusy na výstavišti

Nevzal jsem si sebou chundel na mikrofon a softwarová eliminace zvuku větru byla vypnutá. Rovněž jsem vypnul elektronickou stabilizaci, která užírá z úhlu záběru (crop). Objektiv: 16–50/3.5–5.6 OSS.
 

Na chatě

Protisvětlo s objektiv 10–18/4 OSS. Jak dynamika senzoru, tak antireflexní vrstvy jsou dobré. Jako bonus pár broučků. 

Na kolech

Jedna z příjemných vlastností ZV-E10, kterou zdědil po řadě bezzrcadlovek A6XXX, jsou kompaktní rozměry (na APS-C přístroj). Můžete ho tak snadno brát všude sebou, třeba na kola. Pokud jsou ale rozměry vaše hlavní kritérium, pak vězte, že ZV-1 bez výměnných objektivů je ještě menší.

Domů z práce

Po cestě domů jsem si zkoušel Eye AF. Přístroj se drží oka jako klíště, tohle Sony umí. Ale…

V parku

… ale tady (na konci) to fotoaparát nezvládl, buď jsem byl moc blízko (pochybuji, 16–50 ostří od 25cm), nebo se i mocný Eye AF může splést.

Slow-motion

V parku ještě zůstaneme, tady je jedno in-camera slow motion ve Full HD rozlišení. Je to dobrá věcička, jenom ta ostrost záznamu by mohla být lepší. Jestli chcete kvalitu, točte ve 4K a downsamplujte – u slow-motion to ale bohužel nejde, to má Full HD jako maximum.

Rolling shutter

Rolling shutter se říká efektu, kdy se vlivem pomalu cestující závěrky (typicky elektronické, ale i pomalé mechanické) video či snímek deformuje, šikmí. U fotoaparátů s rychlým odečtem ze senzoru (Sony A9, A1) k němu nedochází, nebo jen málo. Klasický snímač neoptimalizovaný pro tento způsob snímání, jako je zde, ovšem na tento efekt trpí. Pozor tedy při rychlém panování přístrojem či při natáčení rychle se pohybujících objektů.

Motorový zoom

ZV-E10 má kolem spouště páčku zoomu, takže motorizované objektivy nemusíte ovládat pstencem, ale přímo z těla. Video výše je ukázka dvou různých nastavení rychlosti zoomu a také zvuku, který při zoomování setový objektiv 16–50 vydává. Také vidíte v praxi jeho celý rozsah. 
 

Framegraby

Pro ty z vás, kdo nemají 4K monitor:


Z videa ze zahrady – květiny zachycené objektivem 10–18/4
 


Z videa s autobusy. 16–50/3.5–5.6.


Z videa s koly, 16–50/3.5–5.6


Ze slow-motion videa. Tady je technická kvalita slabší. 16–50/3.5–5.6
 

(další strana – kvalita fotografií a závěr)

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Andrej Macenauer
  Andrej Macenauer
  24.08.2021 12:24

  Jakube, používal si při testu snímací GP-VPT2BT ? Co nějaký stabilizační gimbal? Jak je to pak použitelné na normální fotografování?

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  Autor
  25.08.2021 08:58
  Reaguje na Andrej Macenauer 24.08.2021 12:24:

  "Jakube, používal si při testu snímací GP-VPT2BT ? Co nějaký stabilizační..." - zobrazit celý komentář

  GP-VPT2BT je pro snímání praktický, ale na nošení méně a tak jsem většinou nechal doma. Mám dlouhé prsty a spoušť je snadno dostupná i na těle. Gimbal jsem k dispozici neměl. Na normální fotografování je to pak v podstatě šestitisícová Sonka očesaná o většinu ovladačů.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší fotomobily
Doporučujeme: Nejlepší fotomobily

Jak vy­brat skvěle fo­tící smart­phone? Které mo­dely te­le­fonů jsou ide­ální? Pro­jděte si náš ak­tu­a­li­zo­vaný pře­hled nej­lep­ších fo­to­te­le­fonů.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram