Nová středoformátová bezzrcadlovka Fujifilm GFX100S

Fujifilm představil novou bezzracadlovku středního formátu GFX100S (snímač o velikosti 33x44mm). Hlavní předností oproti ostatním středoformátovým fotoaparátům je nízká váha a kompaktnostGFX100S dále disponuje pětiosou stabilizací v těle s účinností až 6 EV. Vylepšen byl i autofokus nebo barevné podání.

Výkonné automatické ostření i při slabém osvětlení

Pixely fázové detekce na snímači GFX100S pokrývají téměř 100% obrazového snímače. Tento fotoaparát střed­ního formátu tak dokáže zaostřit už za 0,18 sekundy. Citlivost ostření je až -5,5 EV. Výsledkem je přesné a rychlé automatické ostření. Fotoaparát GFX100S je poháněn procesorem X-Processor 4, který díky funkcím Tracking AF a Face / Eye AF udržuje objekty zaostřené.

102Mpix snímky

GFX100S využívá svůj 102Mpix back-illuminated CMOS snímač s velikostí 55mm (diagonálně) a je poháněný čtyřjádrovým procesorem X-Processor 4. Celý fotoaparát svou kompaktní velikostí odpovídá full frame bezzrcadlovkám, avšak obrazový snímač je přibližně 1,7krát větší a díky tomu mimořádně citlivý na světlo. Hlavní výhody velkého senzoru oproti menším snímačům jsou zejména v produkci snímků s velmi malou hloubkou ostrosti, velkým dynamickým rozsahem, věrnou reprodukcí barev a vysokým použitelným ISO.

Pětiosá stabilizace s účinností 6 EV

Nový systém stabilizace obrazu v těle (IBIS) rozšiřuje možnosti focení přímo z ruky. Účinnost stabilizace dosahuje až 6 EV. Ve srovnání se stabilizační jednotkou, kterou nalezneme v GFX100, je mechanismus tento nový mechanismus uvnitř GFX100S o 20% menší, o 10% lehčí a o 0,5 EV účinnější.

Dobře přenositelný a odolný

Kompaktní tělo modelu Fujifilm GFX100S váží 900g a je do velikosti srovnatelné s mnoha full frame fotoaparáty. GFX100S má přepracovanou jednotku mechanické závěrky a novou stabilizaci v těle IBIS, přičemž využívá menší, ale efektivní baterii. Výsledkem je přibližně o 6 cm kratší a o 500g lehčí tělo než u GFX100 při zachované kvalitě snímků i videa.

Konstrukce GFX100S je vyrobena ze slitiny hořčíku. Fotoaparát je schopný pracovat při teplotách od -10°C a je odolný proti prachu a vlhkosti.

4K video při 30fps

GFX100S zaznamenává video v rozlišení 4K / 30p. Záběry lze zaznamenávat při bitových rychlostech 400 Mb/s v různých úrovních kvality, od 10 bitového interního F-logu 4: 2: 0 (s uložením na SD kartu) a 10 bitového videa 4: 2: 2 a 12 bitových RAW (s uložením na externí zařízení pomoci HDMI). Dokáže nahrávat 4k záběry v poměru stran 16: 9 i 17: 9, který je často používaný v digitálním kině. K dispozici jsou také nejčastěji používané kompresní kodeky.

Ovládání

Ovládací prvky modelu GFX100S jsou intuitivní a fotografové využívající systém GFX je budou dobře znát. Výběr ostřícího bodu je snadný díky joysticku.

Fotoaparát je vybaven 3,2 palcovým dotykovým LCD monitorem na zadní straně, který nabízí nabízí 2,36 milionů obrazových bodů a 100% pokrytí obrazu. Hlavní monitor lze naklonit ve třech směrech (90° nahoru, 45° dolů a 60° vpravo). Na horním panelu se nachází stavový displej o velikosti 1,8 pal­ce. Ten lze přizpůsobit tak, aby zobrazoval klíčová nastavení EXIF, stav klíčových funkcí nebo dostupnou kapacitu úložiště.

Dostupnost

Konec února 2021.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram