Fotografování v horách Sikkimu - 2. díl: Kangchenjunga z jihu, Sikkim, Himálaj

Fotografování vysokohorské krajiny s Canon EOS 5DSR a kompaktním výběrem objektivů na treku pod jihovýchodní stěnu Kangchenjungy v západním Sikkimu v Indii. 10-ti denní cestu ze subtropů až po vysokohorskou tundru musíte zvládnout bez elektriky. Trek do sedla Goecha La je asi nejsnazší způsob, jak uvidět posvátnou Kangchenjungu (česky Kančendženga) zblízka. Časosběry hory Pandim kam zatím nikdo kromě Bohů nevystoupil.

Trek pod jihovýchodní stěnu Kangchenjungy lze zvládnout za 8–10 dní. Bude záležet, jak dobře aklimatizujete. Výchozím místem je vesnička Yuksom v západním Sikkimu ve výšce 1800m. Sedlo Goecha La nebo o něco vyšší View point má nadmořskou výšku 5000m. Cestu jsme uskutečnili v roce 2017. Indie bohatne a vzniká střední třída mladých lidí, kteří chtějí cestovat. Logicky, proč ne doma. To je špatná zpráva. Množství turistů zde poroste. Můžete však mít štěstí a skoro nikoho nepotkáte. Pořád to zdaleka není trek k Everestu nebo kolem Annapurny v Nepálu. Příroda je chráněna v rámci národního parku Kangchenjunga. Není tu dosud infrastruktura a potřebujete stan. Budete muset udělat zásadní rozhodnutí, kdy sem vyrazit. Na jaře v dubnu budou všude kvést Rhododendrony, ale počasí před letním monzunem je náladové. Nejvyšší pravděpodobnost jasné oblohy je v říjnu a v listopadu. To se ale začíná himálajská příroda pomalu chystat k zimnímu spánku. My jsme v roce 2017 zvolili konce října. V průběhu treku se počasí změnilo, neboť od Bengálského zálivu dorazily k hradbě Kangchenjungy mraky. Předěl však zůstal ve výšce asi 4000 metrů, takže vrcholy zůstaly čisté.

Příběh dvou expedic k třetí nejvyšší hoře světa Kangchenjunga se začal psát při letu expedice Foto­Institutu z Paro v Bhútanu do New Delhi v roce 2016. Pokud zde budete sedět na pravé straně letadla, uvidíte během dvouhodinového letu všechny himálajské osmitisícovky (kromě Nanga Parbat v Pákistanu). Největší dojem na vás však určitě udělá Kangchen­junga. U okénka letadla jsme se rozhodli, že k ní musíme… Trek pod jihovýchodní stěnu Kangchenjungy v roce 2017 byl první. O rok později v roce 2018 jsme vyrazili k hoře, jejíž jméno v překladu znamená pokladnice věčného sněhu, východním údolím ledovce Zemu. Jedna hora, dva zcela odlišné treky.

Na mapě Sikkimu z www.freeworldmaps.net vidíte přirozený přístup ke Kangchenjunze z jihu a východu, který je tvořen řekami odvádějící vodu z ledovců. Z jihu vede cesta nad řekou Rathong vytékající ze stejnojmenného ledovce.

Nadmořskou výškou svého nejvyššího vrcholu 8586m je Kangchenjunga třetí nejvyšší horou světa. Je to však největší skalní masív planety. Kangchenjunga má celkem pět vrcholů. Čtyři z těchto vrcholů jsou osmitisícovky. Z historie horolezectví této hory zaujme pozoruhodný výkon z roku 1989, kdy tehdy ještě sovětská expedice tyto velké vrcholy v osmitisícové nadmořské výšce přetraverzovala se dvěma družstvy.

Cesta z jihu z Yuksomu je teplejší než východní ze severního Sik­kimu. Chladný je až poslední tábor v Lamuney ve výšce 4000m, ze kterého se ve 2:00 vyráží na Goecha La, abyste stihali východ Slunce na jižní stěně Kangchenjungy ve výšce 5000m.

Trek jsme absolvovali se zrcadlovkami Ca­non EOS 5DSRCanon EOS 6D Mark II (manželka Helena) na 12 baterií LP-E6. Teploty však nebyly extrémní. Zíma byla až na sedle Goecha La, ale tak do –5°C. V současné době bych asi hodně přemýšlel, zda vzít na podobnou akci bezzrcadlov­ku jako Canon EOS R5 nebo R6. Přeci jenom mají vyšší spotřebu díky elektronickému hledáčku. Zrcadlovku v případě, že šetříte baterky lze mnohem lépe mít pod kontrolou. Neprohlížíte a vypínáte. Navíc ceny zrcadlovek včetně objektivů budou časem klesat. Na tomto treku jsme se snažili hodně odlehčit vybavení. Proto jsme jako širokoúhlý objektiv vzali lehký a opticky výborný Canon 16–35mm f/4, který hlavně v roce 2016 měl velmi dobrý poměr cena/výkon. Když však koukám na Heureku dnes, vidím, že podražil o 7000Kč.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Canon 24–70mm f/2,8 L II je univerzál s výbornou optickou kvalitou. Vždy říkám, že pokud bych si mohl vzít pouze jediný objektiv na cestu, vzal bych tento. Ohnisková vzdálenost 24mm už má slušně široký zorný úhel.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Canon 24–70mm f/2,8 L II

Jeden teleobjektiv do vysokých hor vždy potřebujete na detaily v dálce. Canon 100–400mm f/4,5–5,6 L II je kompaktní a ostrý v celé škále ohniskových vzdáleností. Zároveň slušně funguje i autofokus.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Canon EF 100–400mm f/4–5,6 L IS USM

Stativ je velmi důležitý. V tomto případě nebyly díky počasí dobré podmínky na noční fotografování (24–70mm na f/2,8 při 24mm funguje, ale není ideální). Díky velkému množství mraků jsem začal sbírat časosběry. Gitzo je Mercedes stativů, ale pokud to s fotografováním myslíte vážně, léty se velmi dobře zaplatí. Je to prostě jistota, stejně tak jako kulová hlava Arca Swiss Z-1. Bez stativu se v podmínkách, kdy je málo světla trápíte.


Cesta z Kockchurangu do Pethangu vede Rhododendronovými pralesy

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 16–35mm f/4, ohnisková vzdálenost 31mm, clona f/9,5, čas 1/180s, ISO 400

Obří duby Quercus lamellosa v mlžném horském lese u Bakhimu, národní park Kangchenjunga, Sikkim, Indie

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 16–35mm f/4, ohnisková vzdálenost 16 mm, clona f/8, čas 1/60s, ISO 1600

Chorteny na plošině u Dzongri, v pozadí Kangchenjunga (vlevo), Pandim (vpravo), Sikkim, Indie

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 24–70mm f/2,8, ohnisková vzdálenost 24 mm, clona f/9,5, čas 1/350s, ISO 400


Skoro kilometr do výšky v jednom výšvihu dá zabrat, ale tenhle pohled na tu námahu dá zapomenout

Chorteny na hřebeni u Dzongri, v pozadí Pandim , Sikkim, Indie

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 24–70mm f/2,8, ohnisková vzdálenost 47 mm, clona f/16, čas 1/250s, ISO 400


Východ Slunce na Kangchenjunze, hřeben nad Dzongri, Sikkin, Indie

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 100–400mm f4,5–5,6, ohnisková vzdálenost 300 mm, clona f/11, čas 1/20s, ISO 400

Kangchenjunga je z Dzongri Top ještě hodně daleko, ale teleobjektiv dokáže odhalit všechny detaily na skalách

Volně pasoucí se jaci, tábor v Thansingu, národní park Kangchenjunga, Sikkim, Indie

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 100–400mm f4,5–5,6, ohnisková vzdálenost 321 mm, clona f/11, čas 1/40s, ISO 400

S těmito jaky nejsou žerty. Jsou napůl divocí. Volně se pohybují údolím. Jít blíž by nemuselo skončit dobře. Ani s teleobjektivem to nebylo moc bezpečné. Jak je velmi nervózní tvor a když se rozhodne, nic ho nezastaví…


Barvy podzimu pod Lamuney, národní pak Kangchenjunga, Sik­kim

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 16–35mm f/4, ohnisková vzdálenost 16mm, clona f/13, čas 1/60s, ISO 100


Naši jaci v plné polní a Dorje pod Lamuney, Goechala trek Kangchenjunga, Sik­kim

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 24–70mm f/2,8, ohnisková vzdálenost 47 mm, clona f/11, čas 1/750s, ISO 400

Expedice s jaky a“místňáky“ je vždy kulturní zážitek a o horách se vždy dozvíte něco navíc. 


Nejvyšší bod cesty nad sedlem Goecha La, jižní vrchol Kangchenjungy (8494m)

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 16–35mm f/4, ohnisková vzdálenost 35 mm, clona f/11, čas 1/180s, ISO 100, složeno ze dvou záběrů posunutých o 4EV ve vrstvách

V roce 2017 Sikkim vydal zákaz vstupu na sedlo Goecha La, které je vidět níže uprostřed jako zub v tmavém horizontu.


Kangchenjunga South (8494m), východ Slunce

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 100–400mm f4,5–5,6, ohnisková vzdálenost 214 mm, clona f/11, čas 1/45s, ISO 400

Samiti lakes, posvátná jezera po sestupu ze sedla Goecha La, Národní park Kangchenjunga, Sikkim, Indie

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 16–35mm f/4, ohnisková vzdálenost 16 mm, clona f/16, čas 1/15s, ISO 100, složeno ze dvou záběrů posunutých o 4EV

Teplotní rozdíl mezi stínem Sluncem osvětlenou zemí asi 20C.


Odraz posvátné hory Pandim při západu Slunce, Samiti lakes, národní park Kangchenjunga, Sikkim, Indie

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 16–35mm f/4, ohnisková vzdálenost 19 mm, clona f/8, čas 1/45s, ISO 100, složeno ze dvou záběrů posunutých o 3EV

Celou dobu byla u jezer mlha. Tento okamžik trval jen asi dvě minuty a pak se Pandim opět zahalil do mlhy. Najednou na stativ nebyl čas a musel jsem se dostat co nejníže k vodě.

Trek k Mount Everestu jsem absolvoval v roce 1998. To byl však svět úplně jiný. Ještě to nebyl masový turismus… Proto neplánuji vracet se k Everestu, i když Khumbu je také nádherné. Kangchenjunga naštěstí ještě pořád nabízí kousek himálajského dobrodružství. Proto plánuji uskutečnit expedici k hoře ještě z Nepálu. Tato cesta patří mezi nejdelší velké himálajské treky. Východní Nepál je relativně málo dostupný s nejlépe zachovanou přírodou a zase to bude všechno jinak.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    22.03.2021 10:10

    Škoda, že zajímavý článek, který v sobě má i nádech nostalgie po dobách nesevřených koronavirovými omezeními, kazí nekonzistentní používání zeměpisných názvů, plus nějaké ty překlepy a stylistické chyby. Kvituju český přepis Kančendžengy - ale celé by to mělo být naopak - názvy v češtině, a pokud máte pocit, že by mohlo dojít ke zmatení, do závorky anglickou podobu názvu. Tam, kde si nejste jistý přepisem, doporučuju služby Orientálního ústavu AV ČR - rádi pomohou. Zatímco na jedné straně je v textu Bengálský záliv či Pákistán, vzápětí následuje Bhútan (což není ani česky, ani anglicky) a New Delhi - proč? Indická metropole má zažitý český název, není důvod používat anglický, stejně jako nepíšeme třeba Beijing a Cairo...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Full-frame formát
Full-frame formát

Full-frame fo­to­a­pa­ráty jsou v sou­čas­nosti do­stup­nější, než kdy dříve a téměř všichni vý­robci ně­jaké ve svém port­fo­liu mají. Má dnes smysl po­u­ží­vat něco ji­ného, nebo je zkrátka full-frame krá­lem fo­to­tech­niky a pře­mýš­let nad men­šími či vět­šími sen­zory už ztra­tilo pro vět­šinu fo­to­grafů cenu? A proč se tomu vlastně říká „full-frame“? Zjis­títe v článku.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram