Fotografování (meteoritů) Geminid

Fotografování meteoritů je vždy velkým fotografickým zážitkem. Geminidy platí za jeden z nejaktivnějších rojů v roce. Letos se čekaly geminidy z pohledu svitu Měsíce ideální podmínky. Na Šumavě to však byl docela horror.

V prosinci letošního roku fotografové noční oblohy očekávali dvě vrcholné události. Tou první bylo fotografování jednoho z nejaktivnějších meteoritických rojů geminid z noci 13.-14. prosince. Druhou pak konjunkce Jupiteru a Saturnu 21. prosince 2020.

Ačkoliv nejběžnějším mateřským tělesem meteorických rojů bývá kometa, v případě Geminid ledoprachové částice pocházejí z drolící se planetky 3200 Phaethon. Ústředník roje, ze kterého vyletují meteority, se nachází v souhvězdí Gemini, které leží nad Orionem východním směrem.

Pro fotografování meteoritů je důležité mít co nejtemnější oblohu. Potřebujete oblohu s co nejmenším světelným znečištěním a Měsíc nejlépe ve stádiu novu.

Geminidy létají přibližně od 6. do 17. prosince. Jsou charakteristické poměrně ostrým maximem. Letos to vycházelo na noc ze 13. na 14. prosince 2020 od půlnoci do přibližně 4:00 ráno. Hlavním problémem Geminid v našich zeměpisných šířkách je špatné počasí v prosinci, kdy je většinou zatažená obloha. Takhle to na Šumavě vypadalo poslední tři roky. Letošek opět nevypadal o moc lépe.

V neděli 13. prosince bylo beznadějně zataženo. V nížinách inverzní oblačnost, která stoupá do hor. Podle předpovědí se mělo vyjasnit 14. prosince kolem 3:00 ráno, zrovna ke konci maxima geminidů. Naděje stále žila. Situaci jsem sledoval od půlnoci, kdy jsem projel několik lokací. Vrátil jsem se do Kašperských Hor, kde v 1:00 bylo také stále ještě beznadějně zataženo. V noci navíc meteoradary nejsou příliš spolehlivé. Pak se najednou v 1:30 objevily první hvězdy. V této chvíli již nebyl čas na nějaké velké přesuny. Ke kostelu svatého Mikoláše to mám jen dvě minuty. Popadl jsem dva stativy s fotoaparáty a vyrazil. Při pohledu na oblohu u domu ihned vidím meteorit, po zastavení u kostela zase ihned další. Bylo mi jasné, že Geminidy jsou ve vrcholu a nejednou bylo všude jasno.

Svou Sigmu s ohniskovou vzdáleností 14mm jsem nakomponoval tak, abych zabral ústředník a spustil palbu. V této chvíli už je to super. Když tam něco padne, mám ho. Používám Canon EOS 5DSR, o kterém někteří tvrdí, že není vhodný pro noční fotografii kvůli šumu. Fakt je, že hlavním problémem bývá pro mne na Šumavě spíše mráz a zamlžování objektivu. Teplota každých přibližně 10C snižuje šum na polovinu. Z tohoto hlediska ji mám mráz rád.

Druhým fotoaparátem byl Canon EOS 6D, který jsem modifikoval filtrem BCF-2. Tím jsem začal snímat panorama. Geminidy jsou součástí zimní oblohy, kdy vidíte nádherné H-alfa objekty jako Barnardův oblouk v Orionu nebo nádhernou Californii. Proto je to dobrá kombinace s klasickou zrcadlovkou, kterou chytáte meteo­rity.

Během hodiny a půl jsem nad kostelem svatého Mikoláše zachytil 15 meteoritů, které jsem vložil do snímku panoramatu.

Noční fotografování je vždy zážitek a letošní Geminidy nezklamaly a byly akční. My fotografové to vždy prožíváme dvakrát. Jednou při vlastním fotografování a pak pří prohlížení snímků, kdy objevujeme to, co naše oči nestihly zachytit.

Pokud vás zajímají meteority, další akcí pro vás mohou být Kvadrantidy. Padají od začátku roku do zhruba 9. ledna. Tradičním problémem vedle počasí zde bývá i Měsíc. Pro rok 2021 to platí opět. Přesto to stojí za to zkusit. Přeji vám štěstí při lovu! 

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Jiří Hlisnikovský
  Jiří Hlisnikovský
  24.12.2020 09:28

  Nikoliv Geminidů, ale Geminid. Pokud někdo chce videt opravdu pekne fotografie Geminid (Perseid), necht si najde fotografie P. Horalka. I plno dalsich astrofotografu ma daleko povedenejsi fotografie, i kdyz nevydali o astrofotografii knihu. Take existuji diskusni skupiny, kde se zajemci mohou dovedet podstatne vice.

 • Andrej Macenauer
  Andrej Macenauer
  Autor
  24.12.2020 11:17

  Petr Horálek má určitě vynikající snímky meteoritů. Tyto články píši jako inspiraci. Právě teď v době Covidu je třeba vyrazit s fotoaparátem ven. Stačí někdy jen blízko od domova. Užijte si noc pod hvězdami a co nejlépe ji zaznamenejte. Dělejte věci podle sebe, aby vás to bavilo. Pokud má někdo lepší fotografie, je to vždy dobře. Stejně budou vždy jiné. Přeji krásný Štedrý den.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram