Nikon Z5 je nejlevnější fulframe bezzrcadlovka firmy Nikon. Je to další z modelů řady s bajonetem Nikon Z, který těží z možností nového systému. Čistě elektronický fotoaparát a vlastně i videokamera v jednom. Jaký je?

Některá nastavení fotoaparátu

Stavím se ke všem fotoaparátům tak, že návody čtu až v případě nouze a snažím se vše základní ovládat intuitivně. U Z5 to jde zcela bez potíží, stačí mít alespoň malé návyky z jakýchkoliv fotoaparátů. Prostě najdete, co potřebujete. Hodně tomu pomáhá rychlé menu dostupné po stisku tlačítka „i“. Některá nastavení jsou jistě zřejmá z přiložených vi­deí.

Menu fotografování

Menu funkcí

Nastavení tlačítky

Rychlé menu (po stisku „i“)

A teď k některým konkrétním funkcím. Míru redukce šumu nastavíte v menu ve čtyřech úrovních. Vypnutá, nízká, standardní, vysoká.

Náhled na scénu
celá scéna
Náhled na scénu
celá scéna
Výřezy
výřezy
Výřezy
výřezy

Ukázka redukce šumu, postupně vypnutá, nízká, standardní, vysoká.

Redukce šumu pro dlouhé časy je samozřejmě také k dispozici a doporučuji ji používat. Výřezy ze snímků pro ukázku redukce šumu pro dlouhé časy. Vlevo je vypnutá, vpravo zapnutá. Hotpixely jsou při obou expozicích patrné.

Výřezy

Pokud chcete, použijte přednastavené hodnoty PictureStyle. Od různobarevných po monochromatické, je jich opravdu hodně. Některé jsou zde.

Nikon Z5, Picture Style: 0300VIVID, f=50.00 mm, Clona: 6.3, ?as: 1/80 s, ISO: 160, 0 EV, WB: Automatick? Nikon Z5, Picture Style: 0300MONOCHROME, f=50.00 mm, Clona: 6.3, ?as: 1/80 s, ISO: 160, 0 EV, WB: Automatick?
Nikon Z5, Picture Style: 0300DRAMA, f=50.00 mm, Clona: 6.3, ?as: 1/80 s, ISO: 160, 0 EV, WB: Automatick? Nikon Z5, Picture Style: 0300TOY, f=50.00 mm, Clona: 6.3, ?as: 1/80 s, ISO: 160, 0 EV, WB: Automatick?
Nikon Z5, Picture Style: 0300BLUE, f=50.00 mm, Clona: 6.3, ?as: 1/80 s, ISO: 160, 0 EV, WB: Automatick? Nikon Z5, Picture Style: 0300BINARY, f=50.00 mm, Clona: 6.3, ?as: 1/80 s, ISO: 160, 0 EV, WB: Automatick?

Menu přehrávání

Ostření

Z5 má „hybridní automatické zaostřování s fázovou detekcí/detekcí kontrastu a pomocným světlem AF; 273 zaostřova­cích polí; pracovní rozsah –2 (v režimu zaostřování pro nízkou hladinu osvětlení –3 EV) až +19 EV.“

Ostření

Do nejsložitější situace jsem se dostal, když kolem mne navečer (za šera) prolétával ledňáček. Mám ho! Modrou tečku uprostřed snímku máznutou pohybovou neostrostí najdete dále. Znamená to, že jsem stihnul fotoaparát zapnout, namířit ho na ledňáčka a exponovat. Expozici předchází ostření, takže bylo zaostřeno. Škoda, že jsem v tu chvíli neměl teleobjektiv a že nebylo více světla.

Videorežim

Nikon Z5 má k dispozici až 4K video. Natáčet lze jak v plně automatickém režimu, tak v manuálním. Bohužel nejsou k dispozici režimy zrychlených a zpomalených záznamů a já je mám. Tady bude muset nastoupit domácí úprava. Výstupy jsou výborné, průběžné přeostřování funguje i ve velmi špatných podmínkách a s použitým objektivem se dá jen tak z ruky dobře zoomovat.

Menu pro video

Protože jde o FF čip, tak volba formátu čipu ovlivňuje šíři záběru. Při volbě FX je pro 4K video záběr užší. Nejširší záběr je pro FX a FullHD a pro DX v jakémkoliv rozlišení. Nejmenší plocha se snímá při FX v kombinaci se 4K.

Vliv nastavení FX x DX na plochu při daném rozlišení

Ukázka ostření

Ukázka ostření

Ukázka FullHD videa v noci

4K video v noci

Napájení a výdrž

Výdrž baterie příjemně překvapila. „Papírově“ je to cca 470 snímků a realita bez přemýšlení nad nastavením taková +/- je. Já fotil, točil a vytvořil cca 390 fotek a cca 20 videí (do jedné minuty) a baterii nevybil.

Konektivita

Máme k dispozici WiFi, bluetooth, prostě vše, co je dnes obvyklé. A funguje to samozřejmě především díky mobilní aplikaci Snap Bridge. Ovládání na dálku je pak velmi jednoduché.

Ovládání mobilní aplikací

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • ireturn1day.tumblr.com
  ireturn1day.tumblr.com
  22.11.2020 15:25

  Já nevím. Je opravdu někdo, kdo dneska ještě chce fotit na Nikon?
  Když víme, že Sony, Fuji a podobní již dávno předběhli staré nemotorné Nikony a Canony?

 • tencosiudělilban
  tencosiudělilban
  22.11.2020 17:40
  Reaguje na ireturn1day.tumblr.com 22.11.2020 15:25:

  "Já nevím. Je opravdu někdo, kdo dneska ještě chce fotit na Nikon? Když víme..." - zobrazit celý komentář

  ...a co ti, kteří chtějí používat ještě jiné značky a nezáleží jim ani na tom, nakolik "přeběhly dobu"? :-)

 • RaZek
  RaZek
  26.11.2020 14:09
  Reaguje na ireturn1day.tumblr.com 22.11.2020 15:25:

  "Já nevím. Je opravdu někdo, kdo dneska ještě chce fotit na Nikon? Když víme..." - zobrazit celý komentář

  Já se hlásím. Až mi doslouží staré a nemotorné, tak ...
  Krásný stroj to je, i když jenom od Nikonu. Jednou mi bude sloužit!

 • Radim Masiarik
  Radim Masiarik
  31.12.2020 15:06

  Já ho mám vyměnil jsem za D610 v setu s FTZ+24-50 za 33000,-Kč bez DPH to je pecka. Zatím obrovská spokojenost hlavně absence BF/FF a manuální ostření mnoho užitečných funkcí. Zatím ale neumím prijít na to jak aktivovat ostrení na oko umím ho jen zapnout nebo vypnout v menu ale chci ho mít pořåd vypnuté a nejde nikde nakonfigurovat na nějaké tlačítko ať ho použiji jen někdy treba na joystick nebo na jiné. Tak jdu zkoušet díky za recenzi..

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (4)

Tisknout článek

Tip na článek

Full-frame formát
Full-frame formát

Full-frame fo­to­a­pa­ráty jsou v sou­čas­nosti do­stup­nější, než kdy dříve a téměř všichni vý­robci ně­jaké ve svém port­fo­liu mají. Má dnes smysl po­u­ží­vat něco ji­ného, nebo je zkrátka full-frame krá­lem fo­to­tech­niky a pře­mýš­let nad men­šími či vět­šími sen­zory už ztra­tilo pro vět­šinu fo­to­grafů cenu? A proč se tomu vlastně říká „full-frame“? Zjis­títe v článku.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram