Divočinou poloostrova Kola, Severní Rusko, díl 1.

První část dokumentu z přejezdu neprobádanou divočinou poloostrova Kola v severním Rusku. Cesta terénním autem vede podél severního břehu Bílého moře k ústí řeky Varzuga. Nejtěžším úsekem jsou hluboké brody přes řeky do vesničky Indel v nitru Kolského poloostrova. Lidé zde žijí v naprosté izolaci. Setkání s nimi si pamatujete na celý život. 

První část dokumentu z přejezdu neprobádanou divočinou poloostrova Kola na samém severozápadě Ruska, oblasti zcela bez turistů, kde infrastruktura skoro neexistuje. Setkání se srdečnými lidmi, kteří zde žijí zcela odříznuti od takzvané civilizace si budu pamatovat celý život. Cestu jsme uskutečnili na začátku června v roce 2011 s mým kamarádem Michalem. Klíčové bylo zapůjčení staré Toyoty z místního chemického závodu s ruskou poznávací značkou. Na cestě z Tulské oblasti na jih od Moskvy přes Moskvu, Petrozavodsk a při cestách na poloostrově Kola nás nikdy žádný policajt nezastavil. Auto bylo přesně takové, jaké zde očekávají. 

Fotografie a videa následujícího video-dokumentu jsou pořízeny s Canon 5D Mark II a objektivy Canon 24–70mm f/2,8 a Canon 70–200mm f/2,8 IS I

V roce 2011 jsme neměli k dispozici satelitní mapy. Navigace přejezdu bažinatou tajgou z Umby proto probíhala na základě informací od místních. Jsou zde dvě benzínové stanice, jedna v Umbě, druhá v Kirovsku. Na satelitních mapách je cesta patrná, i když samozřejmě není značená jako cesta. Místní názvy zjistíte na videu a sedí s informacemi v Google maps.

Severní břeh Bílého moře je oblastí prakticky bez průmyslu. Je to oblast držená dotacemi státu. Příroda je zde nedotčená. Cesta vede z Umby až k ústí řeky Varzuga do moře. Tam však není žádný most ano převoz. Proto celá východní část Kolského poloostrova je zcela nepřístupná s výjimkou vesniček na pobřeží, kam se dá dostat lodí.

Podobně jako v jiných oblastech Ruska je jediným stavebním materiálem dřevo. Vesničky proto vypadají velmi podobně, ať jste zde nebo třeba na opačném konci Ruska na Kamčatce. Mají kouzlo a duši. V této oblasti je mnoho vesnic opuštěných jako Severnoje Munozero. Rusové si však umějí poradit. Dřeva je dost a brambory vyrostou i zde. Určitě zde Covida nikdo neřeší…

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Full-frame formát
Full-frame formát

Full-frame fo­to­a­pa­ráty jsou v sou­čas­nosti do­stup­nější, než kdy dříve a téměř všichni vý­robci ně­jaké ve svém port­fo­liu mají. Má dnes smysl po­u­ží­vat něco ji­ného, nebo je zkrátka full-frame krá­lem fo­to­tech­niky a pře­mýš­let nad men­šími či vět­šími sen­zory už ztra­tilo pro vět­šinu fo­to­grafů cenu? A proč se tomu vlastně říká „full-frame“? Zjis­títe v článku.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram