Vítězné fotografie soutěže "Pod pláštěm noci"

Přinášíme vám přehled první desítky vítězných fotografií soutěže "Pod pláštěm noci", do které jste vložili magických "stojedenáct" fotografií. Fotosoutěž probíhala od října do  prosince 2019 v naší Galerii. V článku najdete také krátký rozhovor s vítězi, které jsme požádali přidat ještě přání do nového roku a také, aby se pochlubili svou tvorbou.

Soutěž „Pod pláštěm noci“, která probíhala od 20-tého října do 20-tého prosince 2019, se těšila velkému zájmu a počet fotografií, které jste vložili, je přímo magické číslo 111(!). Děkujeme! Všechny fotografie najdete v soutěžní galerii „Pod pláštěm noci“.

Vítěze na 1.-3. místě odměnilo knihou nakladatelství Zo­ner Press. Prvních 10 fotografií a jejich příběhy najdete v článku.
Vítězů jsme se tradičně zeptali na příběh okolo fotografie a použitou techniku. Všem ještě jednou gratulujeme!

1. místo: Jana Sedláková „stretnutie pri mesiaci“

O fotografii: Fo­tografia vznikla cestou domov z oslavy a keďže spoje nechodili bolo treba počkať na nočný spoj. Bol neskorý večer a ja som pozorovala mladý párik, ktorý si niesol zásoby v taške. Obišla som zastávku, aby som ich pekne ,,zarámovala,, K dokonalosti mi pomohol aj strom a nápis za zastávke. Všetko bolo jemne orosené a tak vznikla táto, aj podľa mňa, vydarená fotografia.

Technika: Neviem, čím presne to bolo fotené (jedným z mojich canónov) Vždy prízvukujem: technika nie je dôležitá, dôležité je videnie a odkaz na fotografii.

Co nejraději fotíš: Vždy si niečo nájdem, keď nemôžem von, vystačím si aj doma. Baví ma pretvárať obrazy, predmety a nájsť v nich niečo nové. Odkazy na moje fotografie? Kto chce, ten si ma nájde?

Čitateľom a hlavne všetkým fotografom prajem v novom roku 2020 hlavne pevné zdravie. Zažila som veľmi ťažké chvíle so sebou aj svojimi najbližšími, tak dnes už viem, že niet nad zdravie. Ak budeme zdraví, budeme môcť vykonávať všetko, čo nás napadne. A práve nové skúsenosti, pokusy a nápady nám môžu priniesť úsmev a radosť. Prajem nám všetkým dostatok voľného času na svoje koníčky a prajem nám všetkým dospelým nech sme práve v týchto chvíľach deťmi, ktoré sa hrajú a v týchto chvíľach nemyslia, len si užívajú. Dobré svetlo a buďte v správny čas na správnom mieste, nech galéria na fotoaparat.cz je rozmanitá a nápaditá.

2. místo: Srbi „Loket“

3. místo: Marek Ujčík 2 „Když se setmí…“

O fotografii: Rád se toulám po lese, buď jen tak, nebo třeba na houby. Přemýšlel jsem, jak má oblíbená místa zachytit nějak jinak, zajímavěji. Fo­tografie vznikla za soumraku, kdy už je v lese míň světla, nasvícením malou led žárovkou. Aby byly houby pěkně vykresleny celé, použil jsem stativ a nafotil několik různě zaostřených fotografií, které jsem následně v počítači složil.

Technika: Fotím Canonem EOS 6D, houby nejčastěji Tamronem 90mm, zkoušel jsem i Canon 50mm 1.8.

Co nejraději fotíš: Vedle hub nejčastěji fotím mlhavé lesy a zvlněná moravská pole. Odkaz, kde jsou asi všechny fotky: https://www.instagram.com/marekujcik/

Čtenářům Fotoaparat.cz přeji, ať vám focení přináší stejnou radost, jako v uplynulém roce a hlavně dobré světlo :)

4. místo: Bob Gajdoš „Čekání na vlak“

O fotografii: Pos­lední dobou toho sněhu moc nepadá. Brzy ráno při zjištění že sněží, jsem do tašky tentokrát přibalil fotoaparát a vyrazil do práce. Jelikož dojíždím vlakem, při čekání vznikla tato fotografie. Jen mne mrzelo, že nad pánem zrovna nesvítila lampa :-)

Technika: Fotil jsem fotoaparátem Nikon D5100 s objektivem Nikkor 18−105 mm f/3,5−5,6G ED VR AF-S DX

Co nejraději fotíš: Nejčastěji fotím lidi. Při jakékoliv činnosti. Folklór, sport, street … Odkaz na moje foto .

Kolegům fotografům přeji do nového roku zdraví, lásku, skvělé světlo a vždy být ve správnou dobu na správném místě. Srdečně zdraví Bob Gajdoš :-) 

5. místo: Jednímokem „Když zapadá měsíc“

O fotografii: Fo­tografie vznikla spíše náhodně. Té noci jsem vyrazil s úmyslem vyfotit inverzi osvícenou Měsícem a také otestovat nový fotoaparát. Když jsem se toulal po loukách, narazil jsem na místo, kam začala stoupat mlha a to, co se dělo, je na výsledné fotografii. Faktem je, že kompozice je taková znouzecnost.

Technika: Použit byl samozřejmě stativ, fotil jsem na Pentax K70. Abych neměl rozmazaný Měsíc, držel jsem se expozičního času do 30s. Pokud si dobře pamatuji, udělal jsem ještě kratší expozici na světla a spojil vše do jednoho snímku. To kvůli tomu, abych neměl ve světle moc velkou přeexpozici.

Co nejraději fotíš: Nejčastěji fotím krajinné celky, polocelky, různá zátiší a detaily v přírodě, také se zabývám technikou takzv. Bokehpanorama, což uplatňuji u různých přírodních detailů, zejména v lese. Občas koketuji s portrétem a jinými tématy, ale příroda vyhrává i z toho důvodu, že moje práce je s ní úzce spjata a trávím venku většinu svého času. 

6. místo: Moni Sandrová „Směr“

O fotografii: Fot­ka vznikla náhodně při cestě do ateliéru, kdy mě zaujaly světelné šipky a pak už jen stačilo rozpálit kreativní mozkové buňky a doplnit tvář člověka. S Ondřejem jsme vyzkoušeli více verzí, ale tato jednoznačně zvítězila.

Technika: Fotila jsem Nikonem D750, objektiv Nikon 85mm/1,8.

Co nejraději fotíš: Nejraději fotím černobílé portréty. Poslední dobou mě hodně zajímá focení divadleních představení a tomu bych se ráda více věnovala. Odkaz na moje portfolio zde.

Všem přeji do nového roku hodně štěstí, ať vám světlo svítí na cestu a vede vaše kroky, ať už míříte kamkoli. Monika

7. místo: Vladofoto „Moderní Architektura“

O fotografii: Těch historek je několik, ale nejsem zdaleka tak dobrý pisatel jako fotograf :-) Do tunelu pod Trojským mostem vjíždím téměř každý den a již několik měsíců jsem se chytal most vyfotit. Bohužel, nikdy nebyl čas :-( v tento den jsem si na něj ale vyhradil dostatek času a jel jsem k němu hned 2×. Proto jsou historky hned dvě :-) Vlastně, historky jsou tři, ale tá třetí se váže na jinou fotografií (která nebyla ve Vaši soutěži) ze série

  1. 18.09.2019 čas kolem 16:40 jsem zaparkoval na štěrkovém parkovišti nedaleko mostu a šel pěšky k mostu ještě za světla, abych si vytipoval místo a našel správný uhel záběru. Most byl uzavřený a plný policistů a hasičů s plošinou. No a s batohem plným fototechniky jsem asi vypadal podezřele, protože ke mně pod mostem hned naklusali dva policajti, jestli jsem nelezl na konstrukci mostu :-) Tak jsem jim musel vysvětlit svůj záměr s „místem činu“ a že tak odvážný nejsem, abych lezl na konstrukci mostu :-) Když most opustili, pořídil jsem „denní“ fotky mostu a odjel s vědomím, že večer se vrátím na již vytipované místo.
  2. 18:09:2019 kolem 19:00 jsem se na místo činu vrátil kvůli nočním snímkům a osvětlení mostu. Věděl jsem, že jdu na „jistotu“ a dobrý záběr se musí povést. To jsem si myslel do chvíle, než jsem rozbalil stativ a zjistil , že se mi porouchala otočná hlava stativu, která nešla zaaretovat. Fotoaparát tedy na stativu nedržel a pořád se nakláněl k zemi. Musel jsem tedy experimentovat a měl jsem štěstí, že jsem měl šněrovací boty :-) Přivázal a zajistil jsem tedy fotoaparát k stativu tkaničkou z bot a pořídil dle mého názoru povedené snímky.

Technika: Olympus OM-D E-M1, M.Zuiko 12–40 F2,8 PRO, Stativ Manfroto Befree One

Co nejraději fotíš: Jsem pouze nadšený fotoamatér, nespecializuji se na žádný žánr, naopak rád pronikám do tajů všech žánrů. V létě rád fotografuji krajinky, architekturu a nepohrdnu ani ZOO :-) V Zimě, kdy je brzo tma, rád experimentuji se světlem a baví mně lightpanting. Nevyhýbám se ani „strojeným“ fotografiím jako jsou glamour nebo portréty, ale nevyhledávám je. Rád zachycuji na fotografií skutečnost. Aranžované fotografie a přeretušované portréty mně moc nebaví. Pokud fotografie vyžaduje více než 10 minut v postprocessu, není pro mně zajímavá. Jsem raději venku s foťákem, než u PC. Více mých fotek na www.facebook.com/vladofotograf

Do nového roku bych vám přál dobré světlo a hlavně zábavu. Ať vás baví objevovat neobjevené a ať máte radost i z maličkostí­. Vladimír Ihnatko.

8. místo: Petr Fiala „Solitér a hvězdy“

O fotografii: Fo­tografie vznikla za listopadového večera na Jívovsku, oblasti za Olomouckem. Byla jasná noc a já s kamarádem vyrazil na krátkou tůru na pastviny, kde fotografie vznikala. Trochu jsme se obávali, abychom nepotkali krávy, které se tam běžně pohybují, ale nic takového ten večer nebylo. Fotografie vznikla složením 3 polí fotografiií focené nad sebou. Každé pole se skládalo z 10ti dílčích fotografií pro redukování šumu.

Technika: Bylo foceno technikou Canon 6D + Canon ef 50mm IS STM 2, stativ Genesis

Co nejraději fotíš: Fotím převážně krajiny, k tomuto žánru jsem nejblíže. Být někde na kopci při východu, či západu, v noci…je to pro mě forma relaxu. Fotím i jiné odvětví, ale krajina pro mě zůstává na prvním místě.

9. místo: Skokanic „Osamělá věž“

O fotografii: Nad touto fotkou jsem přemýšlel poslední dva roky. Vůbec jsem nevěděl, zda bude možné umístit fotoaparát tak, abych měl hvězdy v požadované pozici vzhledem k vysílači. Řekl jsem si, že počkám na vhodné počasí a prostě to zkusím. Měl jsem štěstí, že počasí vyšlo nádherně a na Pradědu bylo téměř bezvětří, což jsem do té doby snad nikdy dříve nezažil. Dorazil jsem akorát na západ slunce, který byl opravdu nádherný. Potom už stačilo vyčkat na tmu a najít vhodné místo. Jakmile jsem našel to správné místo dal jsem se do focení. Bohužel se přihnaly mraky a nebyl jsem schopen fotit, tak dlouho jak jsem chtěl, ale s výsledkem jsem byl velmi spokojený a celkově si focení moc užil.

Technika: Fotil jsem to na svůj Nikon D610 spolu s 24mm Nikkorem F2.8 AF.

Co nejčastěji fotíš: Nejčastěji mám focení spojené s výlety do hor. Jeseníky jsou pro mne srdcová záležitost a proto nejčastěji vyrážím sem. Baví mne také portrét, ale největší zálibu jsem našel právě v experimentování s dlouhými expedicemi, takové focení je pro mne ten největší relax. Občas hodím fotku na svůj instagram @skokanic_josef.

Čtenářům Fotoaparat.cz bych rád popřál hodně zdraví, pohody a také spoustu radosti z focení v novém roce. Josef Skokanič

10. místo: Miroslav Černoch „Čtení na dobrou noc“

O fotografii: V o­boru Light Painting se jedná o moji prvotinu, kdy jsem se chtěl naučit něco nového, co jsem ještě nefotil. Na kraji lesa někdo odložil betonové schody a tím pádem bylo rozhodnuto a stačilo jen počkat na tmu a jít fotit

Technika: Bylo použito tělo SONY A99 + Carl Zeiss 24–70 2,8, dále světelný měč, LED baterie a svíčky.

Úpravy proběhly v Lightroom s použití presetu a byly vytaženy hlavně stíny.

Co nejčastěji fotíš: Dříve jsem ulítával na „makru“, ale vyzkoušel jsem si většinu fotografických oborů. V součas­nosti se nejvíce věnuji svatebnímu, portrétnímu a rodinnému focení. Odkaz na pár fotek na onedrive

Přání do nového roku: Mít odvahu si vyzkoušet nové obory focení a zkoušet nové věci, které vedou člověka k novým poznáním a nutí ho se neustále zlepšovat. Proces učení není u konce v žádném věku a nikdo o sobě nemůže říct, že už má hotovo. Přeji všem DOBRÉ SVĚTLO.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram