Recenze fotoaparátu Canon PowerShot G5 X Mark II

Malý kompakt s dobrým výstupem a s rozsáhlými možnostmi nastavení? Kompakty řady G firmy Canon to vždy splňovaly. Jak je to u modelu Canon PowerShot G5 X Mark II? Přečtěte si následující recenzi.

Fotografická praxe

G5 X Mark II si u mě zafotil na svatbě, cyklovýletě, u řeky, v noci… A právě třeba na svatbě se ukázal jako pohotový s velmi dobrým výstupem. Což mě samotného příjemně překvapilo. Fotky tu bohužel nenajdete (jistě znáte tu čtyřpísmennou zkratku).

Klíčový pro dobrý pocit z focení všeho a vždy je rozsah objektivu a jeho světelnost. Světelnost f/1,8 na nejkratším ohnisku a f/2,8 na nejdelším je něco, co nemá každý kompakt a u (bez)zrcadlovek si za to náležitě připlatíte. Důsledkem je, že při ještě dobře použitelné citlivosti (podle mého názoru ISO 3200) můžete fotit za horších světelných podmínek bez potíží z ruky. Pokud ne a vyšší citlivosti se chcete vyhnout, najdete ve scénických režimech vhodný režim, který z více snímků poskládá jeden a tím minimalizuje šum. Redukci šumu bych nastavil na nejmenší, případně žádnou, jak potvrzují následující snímky. Ve výřezech je redukce postupně žádná, nízká, standardní a vysoká.

 Canon PowerShot G5 X Mark II, f=31.33 mm, Clona: 2.8, ?as: 1/80 s, ISO: 125, +2/3 EV, WB: Ru?n? Canon PowerShot G5 X Mark II, f=28.12 mm, Clona: 2.8, ?as: 1/4 s, ISO: 125, 0 EV, WB: Ru?n?
V??ezy V??ezy

Potěší reálná frekvence snímání a využitelný počet snímků v sérii. 20 snímků za sekundu v jpg po dobu přes čtyři sekundy může zachytit jinak obtížně zachytitelné scény. 

 Canon PowerShot G5 X Mark II, f=16.86 mm, Clona: 4.0, ?as: 1/100 s, ISO: 125, 0 EV, WB: Automatick?
standardní focení
 Canon PowerShot G5 X Mark II, f=34.90 mm, Clona: 2.8, ?as: 1/200 s, ISO: 250, 0 EV, WB: Automatick?
vybraný snímek při 20fps

Drobnou zajímavostí je přítomnost ND filtru, který můžete mít nastavený automaticky, nebo vypnutý či zapnutý. Tovární nastavení je v režimu Auto. To se projeví při focení velmi světlých scén, případně při vynucení dlouhých časů expozice, popřípadě při vynucených vysokých citlivostech. Jeho vložení do optiky je slyšet.

G5 X ukládá snímky i do formátu RAW (dokonce komprimovaný, nebo nekomprimovaný), ale konvertor, který neprovádí korekci zkreslení objektivu nemám momentálně k dispozici, takže porovnávat surový výstup z originálním jpg tu nebudeme.

Při prohlížení snímků máte k dispozici standardní funkce, například konverzi rawů do jpg.

Konektivita

Dnes chce běžný uživatel nejen mobilního telefonu poměrně široké možnosti komunikace zařízení s okolím. USB připojení kabelem je absolutní nutnost, tady navíc funguje i přímé nabíjení baterie bez použití v balení přiložené nabíječky. Pozor, je to již verze C. Máte powerbanku na mobil? Tak ji máte i na G5 X Mark II. U G5 X II tedy najdete vše, co budete hledat. WiFibluetooth. Nenajdete NFC, nemyslím, že to bude vadit. Nenajdete ani GPS, předpokládá se párování s mobilem a přejímání souřadniz z něj. Párování je intuitivní, jen k němu potřebujete aplikaci Camera Connect.


Videorežim

V současnosti je velmi populární 4K video. To u Canonu G5 X Mark II najdete samozřejmě také. Mě osobně více zaujala možnost natáčet FullHD video s vyšší vzorkovací frekvencí. V menu zvolíte vysokorychlostní snímání. Pak se v závislosti na typu systému natáčí buď 120, nebo 100 snímků za sekundu. Přehrávání je však standardní frekvencí (30, nebo 25 fps). Výsledné video je čtyřikrát zpomalené. Vedle standardního videa je k dispozici i několik záznamů, jejichž výstupem je film (MP4). Video lze nastavit i zcela manuálně.
4K se zoomem.

FullHD 50fps.

HD 50fps.

Zpomalené video, FullHD 25fps.

Video v režimu krátké videosekvence, FullHD 25fps.

Canon PowerShot G5 X lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • oldbas
  oldbas
  15.11.2019 21:35

  Tak jsem se dnes večer rozhodl ND filtr prozkoumat důkladněji a pořádně si na to posvítit. Před tím jsem na to koukal jen narychlo venku, protože se mi fotky nějak nezdála ostré.
  A opravdu to vypadá, že se do optické soustavy z boku vloží další člen. Takže jsem se spletl, na žádnou druhou clonu to nevypadá. To ale nic nemění na zhoršené kvalitě výsledné fotky. Alespoň na mém foťáku je to dost vidět a doufám, že se nejedná o nějakou závadu.
  Tyhle 1" jsou celkem výkonné krabičky a opravdu ve většině situací dokážou nahradit APSC a m3/4 s běžně světelnými setovými objektivy.

 • Lukáš Burget
  Lukáš Burget
  17.11.2019 10:39
  Reaguje na E.B.E 15.11.2019 19:30:

  "Já si myslím, že o žádný pevný, skleněný ND vůbec nepůjde, ale bude to jen..." - zobrazit celý komentář

  Rozuměl bych tomu, kdyby to prodloužení expozice bylo nějakou formou multiexpozice, tak jako to dělají různé ty programy startrails a podobně. Ale nechápu, jak je možné "elektronicky přerušit sběr světla na snímač". To by znamenalo, že snímač prostě přeruší svoji činnost, vypne se. Pokud na snímač totiž dopadá světlo, fotoelektrický jev nutně fyzikálně probíhá a elektřina se generuje, takže tu je možné poté buď měřit a převést na obrazovou informaci (snímač je "zapnutý"), nebo neměřit (snímač je "vypnutý"). Vypnutý snímač ovšem k tvorbě obrazu nijak nepřispěje. Je ovšem možné, že mluvíme o tom stejném - o multiexpozici, tedy mnohonásobném snímání a složení obrazu do jednoho.

  Pokud vím, některé přístroje po jejich rozebrání opravdu ukázaly ND filtr v podobě sklíčka zasouvaného do optické soustavy, jestli se pamatuji správně, týká se to Fujifilmu X100 /či některé z jeho dalších verzí/.

  Každopádně zjistit, jak je tomu u přístrojů s jednopalcovým snímačem a jak jsou na tom s kvalitou ty fotografie, to by blyo zajímavé.

  Měl jsem přístroj Samsung NX mini, který měl režim "vodopád". I za normálního světla exponoval několik sekund, výsledek byl odporný, ale v zásadě opravdu působil jako expozice s ND filtrem. Jsem si ovšem jistý, že u tohoto levného přístroje se nikam žádné sklíčko nezasouvalo, zda se jednalo o multiexpozici to nevím, snad jedině s elektronickou závěrkou, protože mechanická slyšet nebyla.

 • E.B.E
  E.B.E
  17.11.2019 12:32
  Reaguje na Lukáš Burget 17.11.2019 10:39:

  "Rozuměl bych tomu, kdyby to prodloužení expozice bylo nějakou formou..." - zobrazit celý komentář

  Samozřejmě jsem popsal princip laicky. I když fyzikálně tak přesně funguje multiexpozice. Takže ano. Mluvíme o tom samým. "Sbírám" světlo", stačí, sbírám znova a znova. Pak to poskládám dohromady. Výsledek je míň světla v jednotlivých sběrech i dlouhý konečný čas, kdy v jednotlivých expozicí může být posun objektu, tudíž rozmazání dlouhým časem. Neovlivněno clonou, takže stejná hloubka ostrosti. A jak kvalitně výsledek vypadá je jen na přístroji a správném poskládání. Ale netvrdím, že je to jediná možnost a funkce tohoto přístroje. Jen mě to tak napadlo :-)

 • E.B.E
  E.B.E
  17.11.2019 12:39
  Reaguje na Lukáš Burget 17.11.2019 10:39:

  "Rozuměl bych tomu, kdyby to prodloužení expozice bylo nějakou formou..." - zobrazit celý komentář

  Mimochodem: Fotoelektrický jev, který máš asi na mysli už nějak probíhat nemusí. Doby fotonek, prvních fotodiod, kdy se opravdu měřilo napětí na výstupu je kapku jinde. Dnes stačí měřit změnu průchodu proudu. Což je sice zdánlivě to samý, jen míň závislý na době dopadu světla. Takže se světlo vlastně "nesbírá". Rozdíl je v tom, že předchzí zmiňované pracuje pasivně...vytváří proud bez jakéhokoli přídavného napájení. Kdežto dnes jde o aktivní měření

 • MARTIN29
  MARTIN29
  13.05.2021 21:07

  Dobrý den, potvrdí prosím někdo, jestli má G5X mark II možnost nabíjení z powerbanky?Prodejci a ani Canon CZ na to nemají jednotný názor a prý to nejde. Chci ho koupit a je to pro mě důležitý parametr. Díky za radu..

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (16)

Tisknout článek

Tip na článek

Full-frame formát
Full-frame formát

Full-frame fo­to­a­pa­ráty jsou v sou­čas­nosti do­stup­nější, než kdy dříve a téměř všichni vý­robci ně­jaké ve svém port­fo­liu mají. Má dnes smysl po­u­ží­vat něco ji­ného, nebo je zkrátka full-frame krá­lem fo­to­tech­niky a pře­mýš­let nad men­šími či vět­šími sen­zory už ztra­tilo pro vět­šinu fo­to­grafů cenu? A proč se tomu vlastně říká „full-frame“? Zjis­títe v článku.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram