Vítězné fotografie soutěže "Cesta" (13.8.-12.10.)

Tématem poslední proběhlé dvouměsíční soutěže byla "Cesta". Celkem jste do soutěže přihlásili 171 fotografií, ze kterých si nyní ukážeme ty, které obsadily ve vašem hodnocení prvních deset příček. 

V naší galerii probíhá pravidelně dvouměsíční soutěž na dané téma, tentokrát jste se v období od 13. 8. do 12. 10. mohli zúčastnit jedné z nich, a to na téma „Cesta“. Naši čtenáři pak měli možnost snímky patřičně ohodnotit, a vybrat tedy 10 nejpovedenějších fotografií. Právě ty najdete v tomto článku společně i s komentáři jejich autorů, kterých jsme se zeptali na pár otázek.

Ceny do soutěže pro vítěze na 1.-3. místě věnoval partner soutěže, společnost Fomei.

Neváhejte se zúčastnit také další dvouměsíční soutěže, tentokrát na téma „Pod pláštěm noci“, která potrvá do 20. 12.:

NOVOU SOUTĚŽNÍ GALERII NALEZNETE ZDE.

1. místo: Zoran Toldi – „Na ceste domov“

O fotografii: Fot­ka je zaujimava z dovodu, ze bola nasnimana asi tak 1000–1200 km od nasho domova – v Rumunsku, v tam zijucej madarsky hovoriacej komunite, u sekelov. Tamojsi zevot je jednoduchsi, ale o to uprimnejsi. Ludia maju pevny vztah k prirode a k zvieratam. Ludia maju dona, kravy. Na obrazku je ujo Andras, ktory denne odprevadza svoju kravicku na luku. Moment na obrazku je cesta domov z luky. 

Použitá technika: Fotka bola vyhotovena aparatom Fujifilm X-E1 s pevnym objektivom Fujinon 27/2.8.

Najcastejsie a najradsej fotim ludi, ci uz potrety, alebo zivot cloveka vo svojom prostredi.

2. místo: MBK – „bohnickým hřbitovem bláznů“

O fotografii: Za­jímám se o tajemná místa v okolí a tak jsem se dočetl o „Hřbitově bláznů“ v pražských Bohnicích. Spekuluje se, že kromě pacientů léčebny a zajatých italských vojáků z 1. s.v., je na něm pohřben i atentátník Gavrilo Princip.

Focení je z první návštěvy tohoto místa, kdy jsem měl jen chvilku a chtěl si místo jen „omrknout“. Ač okolo bylo počasí nijaké, hřbitov byl překvapivě zahalen do mlhy, která místo udělala ještě více tajemné. A tak během chvíle vznikla série fotek, které jsem později potkal u různých článků na internetu, v tištěných novinách i v knižní publikaci o výletních místech v Čechách. (Jednou to bylo na vyžádání, jindy alespoň s uvedením autora, a většinou prostě „vypůjčené“.)

Ta knížka nakonec vedla k mému seznámení s p. Vítkem, který hřbitov následně zachránil před devastací.

Použitá technika: Foceno je aparátem Nikon Coolpix P510 (u fotografie je uveden jiný typ, neboť P510 nešlo zvolit). Byl to můj jubilejní desátý fotoaparát (druhý digitální).

Jako věčný amatér-začátečník se nebráním žádným tématům, ale mám rád fotky s příběhem. A to jak skutečným, tak sestaveným fantazií diváka po shlédnutí fotky.

Tento „Hřbitov bláznů“ je z řady kterou nazývám „Zašlá sláva“ a jde vlastně o urbex podložený historií daného objektu.

3. místo: Milan Samochin – „Podzimní ráno“

O fotografii: Fot­ka vznikla při mých ranním toulkách za účelem zachytit atmosféru mlhavého rána. 

Použitá technika: Foceno to bylo Nikonem D 7000, s nasazeným objektivem Sigma 17–50 f2.8.

Nejraději fotím krajinu a nejčastěji fotím svatby. 

4. místo: VeruH -„Cestou na ryby“

5. místo: Míla Janovský - „Zimní cesta“

Cesta na Chlum

O fotografii: Fot­ka vznikla za dost neobvyklých povětrnostních podmínek, kdy v únoru v odpoledních ho­dinách se vytvořila silná nízká oblačnost, do které svítilo slunce a vytvořilo nádhernou světelnou atmosféru.

Použitá technika: Používám fotoaparát NIKON D7000 a objektiv SIGMA 17–70mm a nejčastěji fotím krajinu.

6. místo: Radim Šalša - „ZIMNÍ CESTA“

O fotografii: Fo­tografie je vyfotografovaná ve Vesci u Prahy. Jelikož bydlím nedaleko od tohoto místa, tak místo dobře znám. Mám rád černobílou fotografii, takže nápad vyfotografovat místo v zimní náladě byla výzva. Počkat až nasněží a přijít brzy ráno než lidé tu krásu rozšlapou byly hlavní podmínky. Všechny tyto podmínky nastaly letos po Vánocích.

Použitá technika: Foto­grafie byla pořízena fotoaparátem Canon EOS 70D, objektiv Tokina 11–16 F2.8 (IF) DX II s použití ND filtru 1000. EXIF: ISO 100, f8, 79,5s.

Nejraději fotografuji krajinu, kdy se snažím zachytit známé i méně známe místa v neobvyklých podmínkách. Hodně se mi také líbí právě černobílá fotografie, kdy za pomocí silných ND filtrů vznikají úžasné snímky.

7.místo: Mirka Winklerová - „Cesta lesním tichem“

O fotografii: Fot­ka vznikla náhodou. Projížděli jsme krajinou, hledali inverzi, byla mlha a zde jsme zastavili, protože všude kolem nás bylo plno „tančících stromů“, které v mlze vypadaly velmi tajemně. Zůstali na místě několik hodin a fotili jak o život, dokud byla mlha a nebyli unaveni. Bohužel všechny pokroucené, staré, ztrouchnivělé, vykotlané stromy byly označeny oranžovou tečkou a bojím se, že jsou určené k pokácení a k likvidaci. Tím toto místo ztratí svůj osobitý ráz a je mi to moc líto. Od té doby jsem tam nebyla z obavy, co uvidím.

Použitá technika: Používám digitální kompakt Sony CyberShot DSC-RX10 III, který mi umožňuje fotit jak na dálku, tak i zblízka bez výměny objektivů. Bylo foceno bez stativu, jen z ruky, protože stativ mi na kole při vyjížďkách překáží. Nejraději fotím přírodu, krajinu a květiny, které jsou mojí srdeční záležitostí. V přírodě nalézám klid, pohodu, přijdu na jiné myšlenky a vždy jsem okouzlena její krásou.

Jsem amatér, který fotí jen svým srdcem a jak to cítí. Musím přiznat, že fotografování mě zcela pohltilo a vděčím tomuto koníčku za to, že když jsou venku podmínky, nutí mě vyjít nebo vyjet ven a nesedět doma u PC.

8. – 9. místo: kristllev – „Cesta za …“

Použitá technika: Fotím na Nikon D3400 objektiv 18–55mm.

Dělám převážně Dark Art, je to takový tajemný koktejl emocí často se potýkam s nepochopením, ale o tom Dark artova fotografie je podněcuje fantazii, představivost, nutí diváka přemýšlet.

8. – 9. místo: Ladislav Straka – „Růženka“

O fotografii: Rozhledna Růženka stojí na Pastevním vrchu nad východním okraji Růžové (405 m n. m.). Na Pastevním vrchu již od roku 1809 stávala boží muka s bytelným podstavcem, vybudovaná Johanem Christophem Schubertem, ke kterým o svátku Božího těla mířila procesí věřících. Později byl Pastevní vrch využíván i k ostraze kraje. Svědčí o tom i jeho německý název – Hutberg, neboli Strážní vrch. Fotografie vznikla během individuálního workshopu focení noční krajiny s hvězdami, který jsem vedl.

Použitá technika: Foceno na Sony A7 III a Sony 16–35 f/2,8 GM Složeno z tří set expozic hvězd po 30 s f2,8 ISO 1600 16mm a pěti expozic krajiny 196s f3,5 ISO 1250 20mm.

Moc rád fotím krajinu, ale stále více se věnuji portrétní fotografii.

10.místo: janov – „…“

O fotografii: Fotografie byla vyfocena kousek od mého bydliště

Použitá technika: Fotím Nikonem D3200 s objektivy AF-S NIKKOR 18–105mm,TAMRON 90mm,TAMRON 70–300mm.

Nedá se říct co fotím nejčastěji, prostě to co mě zrovna zaujme. Radost mám z každé vydařené fotografie a moc mě potěší, když se líbí i ostatním.

Všem vítězům gratulujeme a zároveň děkujeme všem zúčastněným!

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Vlado Hurajt - tjaruh
  Vlado Hurajt - tjaruh
  28.10.2019 13:19

  Gratulujem všetkým autorom vybraných fotografií a samozrejme Zoranovi.

 • KIV
  KIV
  30.10.2019 11:20

  Děkujeme za hezky sestavený článek, gratulace všem jejichž fotky byly vybrány, a gratulace vítězi Zoranovi k fotce "Na ceste domov".
  Teď poté, co pro nás byly dva měsíce skryty veškeré komentáře, a bude jalová doba vložit ve dvou měsících max tři fotky do další soutěže na nové téma, máme čas projít si vítězné a popřípadě i všechny ostatní fotky a počíst si v komentářích. Možná by bylo dobré, a to nejen pro nové členy, přidat i tento odkaz:
  https://www.fotoaparat.cz/fotogalerie/galerie/244/

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl
Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl

De­vátý díl ob­lí­bené „Školy světla od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ se vě­nuje umě­lému světlu. Do­zvíte se, jak pra­co­vat s umě­lým svět­lem, jaké jsou jeho druhy a jak je uplat­nit a kom­bi­no­vat. Vy­svět­líme si tyto typy osvět­lení: *Hlavní světlo *Do­plň­kové světlo *Pro­tisvětlo *Světlo na po­zadí *Am­bi­entní světlo *Efek­tové světlo.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace