Spousta novinek v podzimní aktualizaci ZPS X

S podzimem přichází i nová aktualizace ZPS X, která hlavně urychluje workflow, zpřesňuje barvy a přidává několik zajímavých vychytávek.

Tato aktualizace Zoneru sice nepřináší kupu nových šoupátek a nastavení při úpravě fotografií, ale zaměřuje se spíše na věci pod povrchem, což se v praxi projeví hlavně lepším workflow a rychlejší odezvou.

Nová správa barev

Možná nejdůležitější aktualizací je změna správy barev. Tato změna se udála téměř celá pod povrchem a viditelně (kromě lepších barev na monitoru) se projeví jen páru malými změnami v menu.

Vylepšený import a export

Zoner se i nadále soustředí na import fotek, který může vše přednačíst třeba přes noc nebo si fotograf může jít udělat kávu a není potřeba čekat na každou fotku přímo v modulu Vyvolat. K těmto „chytrým RAWům“ se nyní přidává i funkce přednačtení náhledů 1:1 a funguje velmi podobně. Fotka je již načtená předem, takže fotograf může velmi rychle procházet fotky ve správci a přiblížení na 100% výřez po kliknutí pravým tlačítkem je skutečně 100% a rychlé.

Na to volně navazuje export, který dokáže využít nacashované náhledy fotek a vyexportovat je v řádech vteřin (nicméně takové fotky mají delší hranu jen něco přes 2000 px a nejsou tedy v plném rozlišení.

Export se ale změnil mnohem výrazněji. Kromě optimalizace a zrychlení (RAW 3× a JPEG 4× rychlejší) má fotograf mnohem více nástrojů a možností. Rozšířená je i rychlá nabídka, kde si fotograf pouze zvolí předpřipravené možnosti. 

Mnohem hlubší nastavení se objeví v plnohodnotném menu exportu. Ze starší verze je zachován obligátní výběr umístění nově uložených souborů, výběr formátu (který je značně předělaný) a změna rozměrů. I zde jsou však novinky – název podsložky, do které se budou fotky ukládat, lze pojmenovat podle formátovacího řetězce, ve kterém se například dá šplhat stromovou složkovou strukturou a využít například jméno nadřazené složky. 

V záložce formát lze nově využít RAW bez úprav, rychlý náhled (o čemž jsem se zmiňoval výše), JPEG uložený foťákem v RAWu a JPEG asociovaný s RAWem (což se dá nastavit v ZPS X, pokud fotíte RAW + JPEG).

Lze si vybrat i formát výstupu, kde se při vyvolávání RAWů objeví i HEIF. Nově se v exportu objevilo přejmenování fotek (klasické hromadné přejmenování nezmizelo), ale je praktické to mít spojené s exportem. Objevila se možnost doostřit fotky a kopírovat videa, což je vhodné pro případy, kdy jsou na jedné kartě fotky i videa a takto je možné je všechny hromadně přejmenovat, takže se zachová pořadí. Vylepšila se i práce s metadaty.

Zásadní je, že tohle vše je konfigurovatelné a můžete si uložil vlastní nastavení. Praktické je, že při exportu si můžete vybrat více variant, takže jednou si budete exportovat fotky v plném rozlišení jako zálohu a jednou v malém rozlišení na sociální sítě (jako je na screenshotu). Je zde i možnost zálohovat na Zoner Photo Cloud, NAS nebo dát fotky rovnou na Zoneramu. Navíc může probíhat více exportů současně.

Další vylepšení

Zrychlení se dočkalo i označování hvězdičkami či štítky, které je nyní okamžité i při označení více fotek najednou. Zajímavé jsou Anotace (povolují se v Nastavení → Ostatní → políčka úplně dole). Skrze ně je možné psát, kreslit nebo vytvářet obrazce přímo do fotek, a to v nedestruktivních úpravách režimu Vyvolat. 

Zaujmou i nové formáty kalendářů nebo funkce volná koláž, která vedle sebe skládá fotky tak, aby se zachovaly plné poměry a rozměry fotek, kterým se přizpůsobuje formát (normálně se fotky přizpůsobují formátu). To lze využít například na sociální sítě.

I uživatelé s již vypršenou licencí mohou update vyzkoušet v nadstandardní lhůtě 15 dní. Co se statistik týče, ZPS X má 32 tisíc uživatelů, což je meziroční nárůst o 6 tisíc. Osm z deseti uživatelů po vypršení licence zakoupí další a 60 % uživatelů je z ČR.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram