"ŽIDLE" - vyhodnocení tématu Okem Profesionála

V tématu "Židle" jste se s námi podělili o 80 fotografií. Fotografie hodnotil profesionální fotograf Kamil Varga - v článku přinášíme galerii vybraných snímků s jeho komentáři. Vítěz získává cenu od Centrum FotoŠkoda. Podívejte se, jak bylo toto téma zpracováno.

Drazí přátelé fotografové.

Židle je tak rozšířený kus nábytku, že se nachází všude kolem nás. A proto jsem se nemýlil, když jsem očekával vydatnou obeslanost tohoto tématu Vašima fotkami. Je taky fotograficky atraktivní. Má obvykle estetické, fotogenické tvary. V množství nabízí využití principu rytmu. Ale i obsahový přesah jako zástupní objekt lidské bytosti.


   

Bob Gajdoš – „Divák“; MBK – „Čekání na Báru B.“

   

Stanislav Hořínek – „Zatím nevyužité“; idyna – „Zimní“


Společným prvkem výše publikovaných čtyř fotografií a taky mnoha dalších zaslaných je rytmus. Ten se u tohoto tématu přímo nabízel, takže jsem ho logicky očekával. Rytmus je jedním ze základních a hlavně velice výrazných skladebních principů. Jeho využití ve fotografii diváka zaručeně na první pohled zaujme. Nejinak je tomu i na těchto ukázkách. V horní řadě vlevo výrazný barevný rytmus. V dolní řadě máme ukázky s porušením rytmu.

Ivča J. – „Sluneční“


Z příspěvků, které pracovaly se stínohrami, mě asi nejvíc zaujala tato fotografie. Hlavně pro svoji jemnost, křehkost až tajemnost. Má elegantní čtvercový formát. Stín opěradla se jemně prolíná se strukturou podlahy do výrazného grafického působení. Barevně střídmá a jemná s až ledově zimní atmosférou.

Zdeněk V. – „…“


Fotografie s velice zvláštní, kafkovskou atmosférou. Samota, strach, soud jsou emoce, které mě napadají při pohledu na tento snímek. Přesná symetrická kompozice zdůrazňuje jakousi přísnost. Protisvětlo a vysoký kontrast zase dramatičnost situace. A strohé černobílé řešení je samozřejmě jasnou volbou.

Petr52 – „Na koho asi čekají ?“


A přesně opačnou atmosféru, než předešlý snímek má zase tato fotografie. Léto, teplo a pohoda. Fotografie to není nějak převratná svým obsahem. Ale to léto z ní přímo srší.

Jiří Kolář 1– „Hosté odešli“


Po létě přijde podzim. A to je přesně atmosféra tohoto snímku. A nejenom atmosféra, tentokrát vlastně i téma. Popadané listí na již trochu ošuntělých plastových židlích. Roční období vhodně podpořeno i hnědým tónováním. Kompozičně zajímavě řešeno. Možná trochu moc tvrdě technicky zpracováno. Ale ze smutné, melancholické podzimní atmosféry to neubralo.

čumáčková – „Kdo má židli, ten bydlí …“


I když na této fotografii není židle hlavním tématem, na výsledné atmosféře se významně podílí. Dokonalá zahradní idylka. Extáze z prvních nebo posledních paprsků slunce přímo srší z této fotografie. A i když je fotografie černobílá, sluneční teplo z ní přímo sálá. Hezké plastické stíny na zdi za dívkou jako hlavním motivem taky výrazně podtrhují až pohádkovou atmosféru.

Míla.V. – „Tanec nad židlí..“


Scénu jak z divadelního dramatu nabízí tento příspěvek. Emotivní rozhovor dvojice. Ze strany dámy i se zajímavou gestikulací. Která navíc hezky zapadá i do kompozice. Ta je na dynamickou scénu velice čistá a přehledná. Třeba dokonale umístěná kabelka. I ta židle. Někomu by se mohlo zdát, že je tam jaksi navíc nebo omylem. Ta ale dává fotografii další rozměr. Prázdná židle otevírá prostor pro zapojení třetího do již probíhajícího dialogu.

TomasJ – „odchazeni“


A kdo by u tématu židle čekal akt? Ale stalo se. I proto si nemůžu odpustit ho okomentovat. I když jde vlastně o akt, nejvýraznějším prvkem v kompozici je vlastně židle. Tělo je potlačeno hlavně velkým množstvím krátkou expozicí zmražených kapek ve vzduchu před a kolem něj. Ty ho rozbíjejí až do jakési impresionistické malby. Kompozičně trochu natěsno. Hlavně na pravé straně u sklenice. Atmosféra letní prostopášnosti je ale zachycena dokonale.

Zoran Toldi – „Opustená stolička“


Možná jsem až moc velký tradicionalista, ale jako pro vítěznou jsem se rozhodl pro tuto fotografii. Motiv, který nám už pomalu vymírá. Klasické a kvalitní černobílé zpracování v tmavých tónech. Tradiční, čistá kompozice. Ale hlavně pro ten obsah: někdo už na té židli chybí. Hezká ukázka toho, jak vlastně předmět, židle muže mluvit o člověku.

Vítězná fotografie jZoran Toldi – „Opustená stolička“. Gratulujeme!

Všechny snímky najdete v naší galerii Židle

   

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Marie
  Marie
  22.09.2019 13:08

  Ráda jsem si snímky prohlédla. Vítězi gratuluji.

 • KIV
  KIV
  22.09.2019 14:26

  A poděkování za rozbor... Pěkné fotky, přínosné shrnutí.. gratulace vítězi a nejen jemu, tedy všem jejichž fotografie byly v článku zmíněny.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8
Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8

Mezi se­to­vými zo­o­mo­vými ob­jek­tivy pro za­čí­na­jící fo­to­grafy a pro­fe­si­o­nál­ními ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/2,8 v ce­lém roz­sahu leží zo­o­mové ob­jek­tivy ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/4 rov­něž v ce­lém roz­sahu. Jsou lehčí a lev­nější. Není to pří­liš velký kom­pro­mis?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram