Test monitoru EIZO ColorEdge CS2410

ColorEdge CS2410 je monitor vhodný pro fotografické nadšence i pokročilé fotografy, pokrývá 100 % RGB gamutu, pracuje s 16-bit LUT, zobrazí až 1 mld. barevných tónů, či umožní kalibraci sondou metodou hardwarové kalibrace.

Poznatky z praxe

Prvně k obrazu – i díky DUE je obraz opravdu homogenní. Úrovně jasu jsou po celé obrazovce rozloženy stejně, takže nikde nic „neprosvítá“ nebo nikde není tmavší místo. Obraz netrpí ani na to, že by se po ploše obrazovky měnilo třeba vyvážení bílé.

Může být vznesena otázka i na rozlišení, 1920 × 1200 pixelů (16:10) se může zdát v éře 4K monitorů málo, ale je pravda, že ne každý 4K rozlišení využije a spíše záleží na vzdálenosti, ze které se na monitor díváte, a na velikosti monitoru. Pokud u něj sedíte blízko, tak jdou pixely vidět. Ona to je ale i otázka výkonu, protože 4K monitor by si ho uzmul mnohem více a byl by další výkonovou přítěží pro už tak náročné aplikace.

Každopádně je dobré, že poměr stran monitoru je 16:10 (a nikoliv častěji používaný poměr 16:9 či něco ještě širokoúhlejšího). 16:10 je totiž na úpravu fotek vhodnější, protože fotky běžně nemají protáhlý tvar, ale 4:3 (možno zapsat pro představu 16:12). Takto tedy zbude po bocích tak akorát prostor na nástrojové lišty programů na úpravu fotek.

USB hub je u EIZO oblíbenou funkcí, protože mezi monitorem a počítačem musí jeden USB kabel vést a v takovém případě je USB hub jen dalším krokem. Dobrá funkce to je jistě pro ty, kdo chtějí k monitoru připojit notebook. V takovém případě USB kabel do monitoru zabere jeden port a těch není na noteboocích nikdy nazbyt. Výhodou je, že monitor podporuje rychlé a napájené porty. Toto mi přijde jako lepší řešení než dedikovaný USB hub – minimálně po stránce kabelů, kterých je na stole už tak dost.

Povrchová úprava a odlesky

Monitor má lehkou matnou vrstvu, která rozptyluje dopadající světlo. Zhodnotil bych to spíše jako antireflexní vrstvu, která se někdy používá jako termín mezi matnou a lesklou povrchovou úpravou, protože světlo není rozptýleno úplně, ale jdou vidět silnější obrysy.

Pokud tedy budete monitor používat vedle okna, bude potřeba dokoupit stínítko CH2400, které se cenově pohybuje okolo čtyř tisíc korun, což je celkem dost.


odlesk od okna při nízkém jasu monitoru


odlesk od okna při 100% jasu

Pozorovací úhly

Nejdříve se podíváme na jednolitější plochy a méně extrémní situace při jasu 75 %.Pohledy zboku i svrchu nemají téměř žádný vliv na barvy, na jednolité barevné ploše je dobře patrné, že monitor si umí pohlídat stejné odstíny a vyvážení bílé na velké ploše i z úhlu.Originál – přímý pohled

Druhý příklad je sytá fotka z velmi extrémních úhlů. Ani v takovém případě nedochází k žádným velkým barevným posunům. Pouze z bočního pohledu obraz ztrácí mírně na kontrastu a barvy se zdají světlejší.

Závěr

EIZO ColorEdge CS2410 je velmi dobrým monitorem pro všechny tvůrce, jejichž výtvory jsou hlavně na internet a sociální sítě. Poslouží jak na grafickou, tak i kancelářskou práci či sledování filmů.

Monitor je zkalibrovaný z výroby a navíc není nutné jej kalibrovat jen proto, aby si fotografické editory mohly načíst pro správné zobrazení barev ICC profil monitoru. V případě monitoru CS2410 postačí totiž pouze stisknout tlačítko MODE a vybrat si z nabídky video-režimů monitoru, ale přesto bych doporučil po delším používání zakoupit kalibrační sondu a jednou za čas monitor zkalibrovat. Kalibrace je vhodná, i pokud používáte více monitorů vedle sebe nebo pokud monitor používáte někde, kde je zvláštní osvětlení (např. místnost nevymalovaná bíle).

Pokud své fotky tisknete na domácí tiskárně, tento monitor v kombinaci s programem Color Navigator 7 umí „okometricky“ sladit barvy na monitoru podle fotky. Pokud však chcete tisknout na profesionální tiskárně, je jednoznačně lepší nejen zakoupit kalibrační sondu, ale i monitor, který pokrývá AdobeRGB barevný gamut – například EIZO ColorEdge CS2420.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Přehledně: Nejlepší zrcadlovky
Přehledně: Nejlepší zrcadlovky

Ne­pře­berné množ­ství růz­ných mo­delů di­gi­tál­ních zr­ca­dlo­vek na­jdeme na čes­kém trhu, na­víc s často ne­pří­liš pře­hled­ným zna­če­ním. Po­tom se vý­robci ne­mo­hou di­vit, když zá­kaz­ník nemá po­nětí, jaká DSLR je pro něj ide­ální. Proto při­chá­zíme s pře­hle­dem, který při­nese světlo a po­může Vám s vý­bě­rem zr­ca­dlovky. Člá­nek je v říjnu 2021 ak­tu­a­li­zo­ván.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram