World Press Photo znovu v Praze!

Soutěž profesionálních fotografů a žurnalistů o nejlepší reportážní snímek má již své vítěze, jejichž fotografie budou k vidění už ode dneška, 6. června, v prostorách pražské Staroměstské radnice. Přijďte si prohlédnout snímky reflektující události posledního roku, které určitě stojí za vidění. Více o této významné události ze světa fotografie se dozvíte v našem článku.

Společnost Czech Photo, jež každoročně pořádá prestižní českou fotožurnalistickou soutěž Czech Press Photo, letos do Prahy přiváží i výstavu World Press Photo. Právě ta je pomyslnou třešničkou na dortu, kterou by měli čeští návštěvníci rozhodně navštívit. V této soutěži se svými snímky utkávají profesionální fotografové z celého světa, a soutěží tak o nejlepší reportážní fotografii, která zpravidla reflektuje nejdůležitější události roku 2018.

Diana Markosian, Rusko, US, Magnum

1. cena v kategorii „Současné problémy“

Letos na výstavu zavítal historicky poprvé absolutní vítěz soutěže, držitel titulu Picture of the Year – John Moore z agentury Getty Images. John Moore se ve svých fotografiích zabývá problematikou migrační krize mezi Severní a Jižní Amerikou, jeho snímek malé Yanely se stal symbolem právě této krize, když se velmi rychle začala šířit po celém internetu a objevovat se v denících z celého světa. A nejen to, tato fotografie vyvolala masové protesty, které vedly ke zrušení tzv. „nulové tolerance“ amerického prezidenta, Donalda Trumpa. Čeští návštěvníci, které jeho tvorba zaujala, si v den zahájení výstavy, ve čtvrtek 6. června, budou moct od 18:00 přijít poslechnout jeho autorskou prezentaci do galerie Czech Photo Centre. 


John Moore, USA, Getty Images

Fotografie roku 

Také čeští fotografové mají v této světové soutěži letos své zastoupení. V kategorii sport se totiž již podruhé umístil český fotograf Michael Hanke se sérií „Nikdy ho neviděli brečet“, která vypráví příběh handicapovaného sportovce Zdeňka Šafránka. V této sérii, čítající 10 fotografií, do­kumentuje Hanke život sportovce, který byl po svém úrazu v roce 2003 upoután na invalidní vozík. Přesto se stal jedním z našich nejúspěšnějších sportovců, hraje sledge hokej, byl českým šampionem v paraboxu a reprezentuje Českou republiku v handbiku.
Sám autor své dílo považuje jako vzkaz všem lidem, kteří nedoceňují zdraví, které mají: "Když se vám stane nějaký takový nepříjemný osud, tak dokážete žít svůj život na plno.“ To potvrzuje i samotný sportovec, dle jehož slov mu život s handicapem víc dal, než vzal.

Michael Hanke, Česká republika

2. cena v kategorii „Sport“

Celou výstavu doplní Cena Prahy, která představí tvorbu Chrise McGratha, jež získal v soutěži prvenství v kategorii Aktualita. McGrath ve svém snímku zachytil tlačící se novináře, kteří lačnili po vyjádření ohledně zmizení novináře Džamála Chášukdžího. Práce tohoto fotografa se pravidelně objevují ve významných zpravodajských médiích z celého světa, dokumentoval nap­říklad tsunami v jihovýchodní Asii, bitvu o Mosul, následky tajfunu Haiyan, volbu Baracka Obamy nebo třeba také boj proti IS v Sýrii.

Každým rokem je o soutěž World Press Photo ze strany profesionálních novinářů obrovský zájem. V roce 2018 se do soutěže přihlásilo celkem 4738 fotografů z celého světa. Společně předložili porotě 78 801 snímků. Výstava zahájila svoji pouť po světě slavnostním ceremoniálem 13. dubna v amsterodamském kostele Nieuwe Kerk. Do konce roku ji mohou vidět návštěvníci ve více než stovce měst 45 zemí světa.

Brendan Smialowski, US, AFP

3. cena v kategorii „Zprávy“

V Praze bude výstava k vidění v již zmiňované Staroměstské radnici od 6. do 30. června, a to každý den od 10 do 19 hodin. Rozhodně si nenechte ujít příležitost k prohlédnutí si této celosvětové výstavy. 

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    08.06.2019 07:20

    Fotografie výborné, upoutávka záslužná. Gramaticky a stylisticky pošramocený text jim ovšem velkou čest nedělá. Ano, vím, že házím hrách na stěnu... ale opravdu by si redakce nemohla najít korektora?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace