ČERNOBÍLÝ PORTRÉT V PŘIROZENÉM SVĚTLE - zhodnocení tématu ze seriálu Okem profesionála

V tématu "Černobílý portrét v přirozeném světle" jste se s námi podělili o 140 fotografií, to je dvojnásobný počet než za měsíc předchozí. Zjevně se jedná o oblíbené téma, taky nebylo lehké z vašich příspěvků vybírat. Fotografie hodnotila profesionální fotografka Lenka Hatašová - v článku přinášíme galerii vybraných snímků s komentáři. Vítěz získává cenu od Centrum FotoŠkoda. Podívejte se, jak bylo toto téma zpracováno.

„Tentokrát se sešla taková spousta krásných fotografií, že mi z nich šla až hlava kolem… nejsem vlastně moc ráda porotcem, vždycky bych nejraději ocenila všechny zúčastněné. Je vidět, že monochromatické pojetí má mezi fanoušky fotografie velkou oblibu, obecně černobílá fotka vždy přitahuje větší pozornost než ta barevná. Proč? Protože žijeme v barevném světě, a všechno, co se mu jen trochu vymyká, nás uhodí do očí…Vzhledem k velkému počtu snímků jsem se rozhodla okomentovat jich rovnou patnáct.“

Samuels: Dlouhej kouř

1. Kouř je vždycky na fotografiích zajímavý, obzvlášť použijeme-li dostatečné protisvětlo, aby vynikl. Snímek se mi moc líbí kompozicí i náladou. Jediné, co bych mu vytkla, jsou „přepálená“ místa na obličeji muže. Tmavší pojetí by neuškodilo, klidně by stačily jen kontury hlavy a expozice by tak byla dokonalejší..

Janov: Potrét…

2. Zajímavý portrét chlapce, ať už jeho melancholickým výrazem nebo světelnou modulací způsobenou tím, že stojí za oknem. V postprodukci bych jen obličejík více ztmavila a naopak víc „vytáhla“ oči, byl by ještě mystičtější.

Michaela F: Kristýna ve Stromovce

3. Perfekt malba světlem, takové stínohry mám moc ráda. Jen zase, obličej by mohl být tmavší, oči světlejší, to vše se dá v editoru doladit..

idyna: Dívka

4. Tento snímek mě zaujal svou zvláštní kompozicí a jakousi čistotou, fragment okna vpravo nahoře je skvělý! Mně osobně jen ruší ramínko podprsenky, já bych ji vyretušovala :-)

Čumáčková: Plavec

5. Výborná momentka, na jejíž pořízení je třeba velká pohotovost a také rychlý motor fotoaparátu.. sama jsem se o něco podobného pokoušela loni v létě, a moc mi to nešlo :-) Voda vytvořila na chlapcově těle nádherný útvar, jakoby zmrzla, to se mi moc líbí. Jen bych v postprodukci trochu zesvětlila vodní hladinu, ať není tak temná..

Martina26: Chlapi od páry

6. Někdy se mi líbí velké zrno, tedy zpíš „rozpixlování“, jako je na této fotografii. Působí syrovým a drsným dojmem, který se k těm chlapíkům a jejich vráskám moc hodí!

Míla.V.: Smutek..

7. Tento způsob nasvícení mám sama v oblibě, kdy se půlka obličeje jakoby ztrácí ve tmě. Líbí se mi i kompozice snímku, tedy hodně místa nad hlavou objektu. Jen škoda, že kočička moc nespolupracovala, kdyby se podívala víc do objektivu nebo alepoň pootočila profil směrem k fotografovi, bylo by to dokonalé!

Mirek Kajzar: Samotář

8. Moc hezky kontrasně provedený monochrom, hezké boční světlo, které tvoří konturu na tváři i zajímavá kompozice.. Škoda jen, že lahev od piva nebyla více vlevo mimo mužovu ruku, bylo by to perfektní!

LenkaLenka: V kavárně

9. Snímky za sklem jsou také součástí mé tvorby, mám ráda odrazy okolního světa ve skle, za kterým se skrývá portrétovaný. Speciálně zde je efekt snímku hodně dynamický, jeho autor dobře zvolil širokoúhlejší objektiv. Jen bych uřízla záclonku vlevo, vůbec by mi navadilo, kdyby z muže míchajícího si kávu byla vidět jen ruka..

zbynek hozak: Výčitky

10. Velký kontrast této fotce moc sluší, navíc tmavší provedení portrétu nechá vyniknou vráskám a světlým vousům. Jen oči by mohly být ostřejší…

LenkaLenka: Kdo to k nám jde?

11. Moc hezký dvojportét mužů dvou generací, navíc s perfektně vykomponovaným rýčem :-) kdyby byl chlapec ještě více vpravo a nezasahoval by tělem do otvoru ve zdi, byla by kompozice na zlatou medaili! :-)

Moni Sandrová: Anna

12. Velice zajímavý dvojportrét ženy za sklem a osoby zrcadlící se v něm. Lehce bych jen zesvětlila oči ženy.

Pirat65: Dívka u okna

13. Portréty osob u okna jsou vždy zajímavé, hlavně kvůli modulovaném světlu, které okno vrhá, přesně jako je to v tomto případě. Ruší mě jen objekt, na který se žena dívá, kdyby na snímku nebyl, byla by to paráda!

toolittle: Tuk-tuk

14. Tak tomu říkám dokonalá kompozice! Všiměte si čistého umístění mužovy hlavy.. rozostřené pozadí, diagonální ostrý objekt v popředí a mužův dramatický výraz přitahují mou pozornost natolik, že bych snímek málem vyhlásila za vítězný…

Bob Gajdoš: Julie

15…nebýt ovšem tohoto kousku se světelnou konturou, který je dokonalý nejen kontrastem černé a bílé, ale i diagonální kompozicí a vůbec nádhernou čistotou.

Vítězná fotografie jBob Gajdoš: Julie. Gratulujeme!

Všechny snímky najdete v naší galerii ČERNOBÍLÝ PORTRÉT.

Připomínáme, že tématem seriálu „Okem profesionála“ na červen je „V kruhu". Vložit můžete fotografie zde na webu do galerie „V kruhu“ až do 30. června 2019, 23:59. Téma hodnotí profesionální fotograf Jan Pohribný. Vybraná fotografie získá odměnu od Centrum FotoŠkoda.

     

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram