Recenze baterie Hähnel Extreme Nikon HLX-EL15HP – náhrada EN-EL15

Společnost Hähnel se specializuje na baterie a fotopříslušenství obecně, nesází však jen na rozumné ceny, ale hlavně na kvalitu. Jaké vyrábí akumulátory?

Asi budu mluvit za více fotografů, když řeknu, že nákupem levných neznačkových baterií do foťáku fotograf vlastně neušetří. Za méně peněz dostane méně muziky, což může být dáno nižší kapacitou, vyšší mírou opotřebování použitím nebo drobnostmi jako horší výkonností v chladném prostředí. Takže jsem po první zkušenosti dal ruce od levnějších baterií pryč a poctivě jsem kupoval originály, nicméně…

Firma Hähnel baterky umí a dává je nejen do foťáku, ale i do vlastního blesku Modus 600RT, který není na „tužkáče“, ale pohání ho akumulátor. Když jsem dostal na test akumulátor Hähnel Extreme Nikon HLX-EL15HP, byl jsem pozitivně překvapen, protože se HLX-EL15HP choval velmi podobně jako originální baterka.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Co se týče kapacity, náhrada z dílny Hähnelu má papírově o 100 mAh vyšší kapacitu. V praxi to bohužel nemůžu potvrdit ani vyvrátit, protože nemám tak přesné měřící techniky a u baterie záleží na mnoha faktorech, které často fotograf nemá pod kontrolou (jako teplota). Nicméně po několikatýdenním použití můžu potvrdit, že se baterie chovala velmi podobně jako originální.

Nabíjení je možné pomocí běžné nabíječky nebo třeba ProCube 2

Hähnel HLX-EL15HP má několik výhod v rukávu, především má kvalitní odolný silikonový obal, který je určený i pro extrémnější podmínky. Baterka má navíc hezkou oranžovou barvu, což je velmi praktické, protože potom můžete rozeznat různé akumulátory od sebe – Nikon používá odstíny šedé/černé pro odlišení EN-EL15, EN-EL15a a EN-EL15b.

Baterie umožňuje používání při teplotách od minus dvaceti do šedesáti, což je skvělé, jelikož při mrazivých podmínkách běžně baterky silně ztrácejí kapacitu a zde by to mělo být lepší (bohužel jsem při testování neměl tak nízké teploty, abych to vyzkoušel).

Baterka má pochopitelně přepěťovou ochranu a ochranu proti zkratu. Má zvládnout 500 nabíjecích cyklů a nízký samovybíjecí efekt. Dostupné jsou verze pro Nikon a Canon – EN-EL14/15 a LP-E6N/E8.

I přes výše popsané výhody jsou tyto akumulátory mírně levnější než jejich originální verze. A když to shrnu slovy, že jsem mezi originálními a těmito neoriginálními bateriemi nepoznal v praxi rozdíl, myslím, že Hähnel vyrábí první neoriginální akumulátory, které má smysl koupit.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • tencosiudělilban
    tencosiudělilban
    27.05.2019 19:38

    Osobně bych se "neznačkových" baterií nebál. Mám velmi dobré zkušenosti např. s bateriemi Avacom. Cena třetinová, kapacita,výdrž a životnost naprosto stejná vůči originální (vlastním tři kusy a testováno ne několik týdnů, ale více než pět let. Obsahují naprosto stejné čínské LiOn ICP553446AR )

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Přehledně: Nejlepší zrcadlovky
Přehledně: Nejlepší zrcadlovky

Ne­pře­berné množ­ství růz­ných mo­delů di­gi­tál­ních zr­ca­dlo­vek na­jdeme na čes­kém trhu, na­víc s často ne­pří­liš pře­hled­ným zna­če­ním. Po­tom se vý­robci ne­mo­hou di­vit, když zá­kaz­ník nemá po­nětí, jaká DSLR je pro něj ide­ální. Proto při­chá­zíme s pře­hle­dem, který při­nese světlo a po­může Vám s vý­bě­rem zr­ca­dlovky. Člá­nek je v říjnu 2021 ak­tu­a­li­zo­ván.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram