Výstava: Filip Šlapal - Bauhaus

V Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí 5 v Praze můžete až do 14. dubna navštívit výstavu "Bauhaus". Výstava prezentuje fotografie renomovaného českého fotografa architektury Filipa Šlapala, připomene stoleté výročí založení slavné umělecké školy Bauhaus (1919–1933).

Stativy Leofoto

Výstava „Bauhaus“ zachycuje významné stavby Bauhausu, jejichž autorem je zakladatel této výtvarné školy Walter Gropius, současně přináší divákům ukázky architektury z území České republiky i Německa. Tato výstava je mimo jiné vzpomínkou na minulost a zároveň oslavou stoletého výročí Bauhausu. Z hlediska prostoru i fotografií je výstava úspěšnou reakcí na současné tendence vystavovat v mnoha galeriích v ČR i zahraničí. 

autor: Filip Šlapal

Při prohlídce výstavy nás možná upoutají snímky z funkcionalistické kolonie Baba a třeba nám osvětlí spojitost Bauhausu s naším územím. Výstava zachycuje historicky významné objekty včetně jedné ze staveb velice významného architekta Henryho Van de Velde, která přitahovala umělce jako například Lászlo Moholy-Nagy nebo P. Klee. 

autor: Filip Šlapal

Z hlediska historie byl Bauhaus založen před sto lety ve Výmaru, v době kdy jeho existence byla výrazně ohrožována nacisty. Zakladatel Walter Gropius v této nepříznivé situaci dbal na to, aby škola nebyla ovlivněna politickými vlivy a snažil se získávat finanční podporu v době inflace.

Kromě staveb zakladatele Waltera Gropia na výstavě nelze přehlédnout fotografie z území Čech, kterými jsou vila Palička a vila Tugendhat. Vila Palička v osadě Baba je stavbou se zajímavou konstrukcí, jejíž terasa je umístěna hned v přízemí. Dále je zde mnoho fotografií z vily Tugendhat v Brně, která v roce 2001 byla zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Zároveň se jedná o stavbu, která spoluurčila nová měřítka moderního bydlení. Tato stavba patří k základním dílům světové moderní architektury. 

Pokud jste výstavu ještě nenavštívili, doporučujeme vám se zastavit v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí ještě do konce trvání výstavy, do 14. dubna 2019.

autor: Filip Šlapal

Galerie Jaroslava Fragnera, sídlící v historickém centru Prahy, je jednou z mála galerií v České republice věnujících se výhradně prezentaci architektury. E­xistuje již déle než půl století a od roku 2006 ji provozuje spolek Architectura. Pravidelně jsou zde představováni čeští, evropští i světoví autoři, zejména progresivní ateliéry střední a nastupující generace.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky
Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky

Ši­ro­ko­úhlé ob­jek­tivy ne­boli ši­ro­káče jsou mezi fo­to­grafy ob­lí­bené, ale ne vždy je snadné se mezi nimi vy­znat. Proto při­ná­šíme pře­hled nej­lep­ších ši­ro­ko­úh­lých ob­jek­tivů pro Ni­kon a Ca­non.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram
Setkani fotografu

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace