TEST: TAMRON 10-24 mm f/3.5-4.5 Di II VC HLD

Jsou tomu dva roky, co Tamron uvedl na trh vlajkovou loď ultra širokých zoomů. Tamron 10-24mm f/3.5-4.5 Di II VC HLD nabízí HLD motor a je zabalen v novém designu. Nechybí odolnost vůči nepříznivým přírodním podmínkám. Jak si vede po obrazové stránce?

TESTY

Jak už bylo řečeno, TAMRON 10–24 mm f/3.5.-4.5 Di II VC HLD je konstruován pro fotoaparáty s APS-C čipem. Objektiv jsem tedy bez jakýchkoliv filtrů testoval na těle Nikon D5200. Na začátek mohu říci, že si Tamron 10–24mm vedl poměrně dobře. Pojďme se tedy podrobně podívat na jednotlivé položky kvalitativních tes­tů.

KRESBA

Všechny fotografie byly pořízeny ze stativu pomocí dálkové spouště a předsklopení zrcátka. Obrazovou kvalitu z hlediska kresby jsem testoval pro dvě krajní ohniska, tedy 10 mm a 24 mm.


Vlevo (nahoře) je k vidění snímek s ohniskem 10 mm a nejnižší clonou f/3.5, vpravo pak 10 mm s clonou nejvyšší (f/22). Při pohledu na celou scénu obou obrázků není jednoduché rozeznat nějaké rozdíly. Vlevo bychom sice mohli mluvit o vinětaci, ale o tom později,


Druhé dvě fotografie jsou pořízeny s ohniskovou vzdáleností 24 mm. Vlevo opět nejnižší clonové číslo (f/4.5) a vpravo nejvyšší (f/29). Také bychom mohli říci, že je nějaký rozdíl těžko rozeznatelný. Odlišnosti odhalí tabulky výřezů.

 

Kvalita obrazu v rozích při 10 mm a plně otevřené cloně není perfektní. Můžeme pozorovat neostrost a jemnou aberaci, zato ve středu fotografie vypadá vše v pořádku. Situace v rozích se postupně zlepšuje s rostoucím clonovým číslem. Nejkvalitnější rohy vznikají v rozmezí f/11 až f/20. Co se týče středu, jeho obrazová kvalita klesá s clonou f/18 a vyšší. Nejhůře je na tom při maximální cloně f/22, kdy fotografie postrádá jemnost kresby. Průnikem množin středu a rohů tedy získáme interval clonových čísel od f/11 po f/16. V něm budou vaše snímky s tímto sklem na ohnisku 10 mm nejostřejší.

V ohnisku 24 mm se kvalita chová trochu jinak. O jemné ostrosti v rozích můžeme hovořit už od clony f/5.0. Ztráta kvality tu nastává od f/18 a dále. V nejvyšší cloně f/29 je na tom roh nejhůře a platí to i pro střed, který se tu chová prakticky stejně jako oblast rohu.

VINĚTACE

Tmavší okraje fotografií jsou klasickým neduhem všech širokoúhlých objektivů. Ani Tamron tuto vadu tentokrát nedokázal kompletně eliminovat. Série čtyř snímků dává najevo, že přítomnost vinětace můžeme pozorovat v obou krajních ohniscích.


Vinětace postupně mizí se zvětšujícím se clonovým číslem, ale nikdy není pryč úplně. Nejmarkantnější ztmavení rohů jde vidět vlevo nahoře, což je obrázek pořízený s ohniskem 10 mm a clonou f/3.5. Nejlepší výsledek pak přineslo nejvyšší ohnisko s nejvyšším clonovým číslem.


ZKRESLENÍ

S ohniskem 10 mm na APS-C je deformace obrazu nežádoucí. Neexistuje mnoho zástupců této kategorie skel, u kterých by se zkreslení neobjevilo. Soudkovitá deformace tak neminula ani testovaný objektiv. S hodnotou ohniskové vzdálenosti na 10 mm jako tou nejhorší se vada postupně zlepšuje, pokud ohniskové číslo zvyšujeme. Kolem vzdálenosti 21 mm ale začíná být patrné zkreslení poduškovité, které do 24 mm nabývá na zřetelnosti.

24 mm

CHROMATICKÁ ABERACE

Novodobým objektivům se stále lépe daří redukovat zeleno fialové kontury na kontrastních přechodech. Ani tento Tamron si nevede špatně, ale aberaci zpozorovat můžeme.


Středové oblasti kompozice problém nemají. Čím blíže se však díváme ke kraji, tím se stav zhoršuje. Fotografie jsou pořízené na plně otevřenou clonu a nejmenší ohnisko. Když jsem na jedné z hodnot přidal, vada mizela.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Radim Masiarik
  Radim Masiarik
  24.02.2019 18:03

  Je to skvělý objektiv používal jsem ho asi půl roku na D7200 než jsem přešel na FF po touze mít lepší fotky. S recenzí se můžu víceméně ztotožnit, co se týče váhavosti ostření tak občas to dělal i na D7200 spíše při horším světle ale ne nic drastického bylo někdy třeba trefit kontrastní hranu ať se chytne. Odolnost na světlo spíše lehce nadprůměrná uměl někdy vytvořit nějaký ten fialový flek či odlesk ale nic tak hrozného co se nedalo vyretušovat, úbytek kontrastu jsem nějak nepociťoval. Je lehký stabilizace fungovala dobře, závit na filtry 77mm, myslím že umí dobře nakrmit 24MP..Za ty peníze je to dobrá volba občas zamáčknu slzu, jeho obdoba na FF je Tamron nový 17-35 ale nemá stabilizaci ale77mm a váží málo..Viz recenze p.Kortuse...

 • Jan Pánek
  Jan Pánek
  Admin
  25.02.2019 12:01
  Reaguje na Radim Masiarik 24.02.2019 18:03:

  "Je to skvělý objektiv používal jsem ho asi půl roku na D7200 než jsem..." - zobrazit celý komentář

  Tamron 17-35mm vypadá jako velmi zajímavá volba širokáče na FF. Sám o něm přemýšlím jako o ideálním kompromisu - malé rozměry, filtry, rozumná světelnost, dobrá kresba, příznivá cena. Až bude trošku lepší počasí, zkusím si ten objektiv vyžádat na test.

 • Radim Masiarik
  Radim Masiarik
  25.02.2019 12:12
  Reaguje na Jan Pánek 25.02.2019 12:01:

  "Tamron 17-35mm vypadá jako velmi zajímavá volba širokáče na FF. Sám o něm..." - zobrazit celý komentář

  Budeme se těšit na recenzi ?Taky o něm uvažuji ?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (3)

Tisknout článek

Tip na článek

Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl
Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl

De­vátý díl ob­lí­bené „Školy světla od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ se vě­nuje umě­lému světlu. Do­zvíte se, jak pra­co­vat s umě­lým svět­lem, jaké jsou jeho druhy a jak je uplat­nit a kom­bi­no­vat. Vy­svět­líme si tyto typy osvět­lení: *Hlavní světlo *Do­plň­kové světlo *Pro­tisvětlo *Světlo na po­zadí *Am­bi­entní světlo *Efek­tové světlo.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace