Objektiv Nikon Z 24-70mm f/2.8 S

Nikon představil základ výbavy každého profesionálního fotografa - zoom objektiv Nikkor Z 24-70mm f/2.8 S pro bezzrcadllovky Nikon Z7 a Z6.

Jedná se o první objektiv ze základního tria zoomů o světelnosti F/2.8, nicméně se zároveň i o první vyloženě profesionální objektiv s vysokou světelností zapadající do řady „S“ a s tím přicházejí opravdu zajímavé novinky.

Nejnovější technologie ostření pracují s čistě elektronickým ostřicím kroužkem, který nemá odezvu, pevné zarážky na koncích a dá se použít pro více účelů. To už známe a můžeme to ponechat mírně stranou. Zajímavé jsou dvě věci – za prvé takové kroužky neumožňují žádný náhled zaostřené vzdálenosti, nicméně Nikon do objektivu zabudoval displej, který tuto vzdálenost (ale i např. použitou clonu) umí zobrazit. Za druhé, Nikon přidal přímo na objektiv funkční tlačítko, kterému lze přiřadit až jednadvacet funkcí. Zajímavá vychytávka. Kromě toho se na objektivu nachází už jen standardní přepínač M/A ostření.

Konstrukce o 17 čočkách v 15 skupinách umožňuje zaostřovací vzdálenost 38 cm, přední filtr má velikost 82 mm a byla použita nová technologie ARNEO proti odleskům. Objektiv disponuje 9lamelovou kruhovou clonou.

Abychom se podívali na potenciální výhody nového systému, údaje o hmotnost o rozměrech porovnáme s poslední generací téměř totožného objektivu určeného pro zrcadlovky - Nikonu 24–70mm f/2.8E. Novinka je se svými 805 gramy přesně o 265 gramů lehčí a s rozměry 89×126 (průměr×délka) asi o milimetru větší v průměru a o necelé tři centimetry kratší. To už by mohlo jít poznat, bohužel se velikost závitu na filtry nesnížila na přijatelných 77 mm (jako mají některé jiné 24–70mm f/2.8).

Objektiv se pochopitelně budeme snažit získat na test. Kdo má zájem o zajímavé informace k novému systému od Nikonu, může si přečíst recenzi na novou pevnou padesátku či na Nikon Z7.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Full-frame formát
Full-frame formát

Full-frame fo­to­a­pa­ráty jsou v sou­čas­nosti do­stup­nější, než kdy dříve a téměř všichni vý­robci ně­jaké ve svém port­fo­liu mají. Má dnes smysl po­u­ží­vat něco ji­ného, nebo je zkrátka full-frame krá­lem fo­to­tech­niky a pře­mýš­let nad men­šími či vět­šími sen­zory už ztra­tilo pro vět­šinu fo­to­grafů cenu? A proč se tomu vlastně říká „full-frame“? Zjis­títe v článku.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram