Objektiv Nikon Z 24-70mm f/2.8 S

Nikon představil základ výbavy každého profesionálního fotografa - zoom objektiv Nikkor Z 24-70mm f/2.8 S pro bezzrcadllovky Nikon Z7 a Z6.

Jedná se o první objektiv ze základního tria zoomů o světelnosti F/2.8, nicméně se zároveň i o první vyloženě profesionální objektiv s vysokou světelností zapadající do řady „S“ a s tím přicházejí opravdu zajímavé novinky.

Nejnovější technologie ostření pracují s čistě elektronickým ostřicím kroužkem, který nemá odezvu, pevné zarážky na koncích a dá se použít pro více účelů. To už známe a můžeme to ponechat mírně stranou. Zajímavé jsou dvě věci – za prvé takové kroužky neumožňují žádný náhled zaostřené vzdálenosti, nicméně Nikon do objektivu zabudoval displej, který tuto vzdálenost (ale i např. použitou clonu) umí zobrazit. Za druhé, Nikon přidal přímo na objektiv funkční tlačítko, kterému lze přiřadit až jednadvacet funkcí. Zajímavá vychytávka. Kromě toho se na objektivu nachází už jen standardní přepínač M/A ostření.

Konstrukce o 17 čočkách v 15 skupinách umožňuje zaostřovací vzdálenost 38 cm, přední filtr má velikost 82 mm a byla použita nová technologie ARNEO proti odleskům. Objektiv disponuje 9lamelovou kruhovou clonou.

Abychom se podívali na potenciální výhody nového systému, údaje o hmotnost o rozměrech porovnáme s poslední generací téměř totožného objektivu určeného pro zrcadlovky - Nikonu 24–70mm f/2.8E. Novinka je se svými 805 gramy přesně o 265 gramů lehčí a s rozměry 89×126 (průměr×délka) asi o milimetru větší v průměru a o necelé tři centimetry kratší. To už by mohlo jít poznat, bohužel se velikost závitu na filtry nesnížila na přijatelných 77 mm (jako mají některé jiné 24–70mm f/2.8).

Objektiv se pochopitelně budeme snažit získat na test. Kdo má zájem o zajímavé informace k novému systému od Nikonu, může si přečíst recenzi na novou pevnou padesátku či na Nikon Z7.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl
Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl

De­vátý díl ob­lí­bené „Školy světla od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ se vě­nuje umě­lému světlu. Do­zvíte se, jak pra­co­vat s umě­lým svět­lem, jaké jsou jeho druhy a jak je uplat­nit a kom­bi­no­vat. Vy­svět­líme si tyto typy osvět­lení: *Hlavní světlo *Do­plň­kové světlo *Pro­tisvětlo *Světlo na po­zadí *Am­bi­entní světlo *Efek­tové světlo.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace