Jak fotit "ÚNOR BÍLÝ (POLE SÍLÍ)" - OKEM PROFESIONÁLA ÚNOR 2019

Vaše zpracování tématu „ÚNOR BÍLÝ" zhodnotí profesionální fotograf MgA. Jan Pohribný, QEP. Přinášíme fotografie, které vám mohou být inspirací. Důležitou roli zde hraje bílá. Převážně by však fotografie měly pouze evokovat pocit bílé, tedy pracovat s velmi světlými odstíny barev nebo černobílé škály. Vkládat fotografie můžete celý únor.

Když se řeklo únor, hned mne napadlo: únor bílý (pole sílí). A tedy, jak na téma měsíce únor. Pokuste se o fotografie, kde důležitou roli hraje bílá.

Autor: Jan Pohribný: Linie

Ve správně exponované fotografii se však 100% bílá ve skutečnosti nevyskytuje. Jen nejvyšší jasy, jako je sluneční kotouč, žárovky a jiné zdroje světla, které v obraze představují prakticky jen body, mohou postrádat kresbu a být tedy absolutně bílé. A jsou samozřejmě i záměry fotografa, kdy např. pracuje se siluetou proti bílému pozadí… 

Autor: Jan Pohribný: Velké prádlo

Převážně by však fotografie měly pouze evokovat pocit bílé, tedy pracovat s velmi světlými odstíny barev nebo černobílé škály. Patří sem samozřejmě např. high key, ale také fotografie v oparu, mlze, přes různé filtry apod. a pochopitelně zimní záběry. 

Autor: Jan Pohribný: Zimní vášeň

Pokuste se vyhnout počítačovým úpravám, které vám samozřejmě z každé fotografie pomohou udělat výrazně světlou, takřka “bílou” a hledejte cestu ke světlým tónům klasickou fotografickou formou bez užití photoshopu, třeba jen užitím mírné přeexpozice. A hlavně přemýšlejte, proč a kde je vhodné použít toto odlehčení, zjemnění, ale rovněž i chlad, který bílá a světlé tóny mohou evokovat.

Autor: Jan Pohribný: Záclona

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace