Soutěž Sony World Photography Awards zveřejnila užší výběr ročníku 2019

První představené fotografie, které se dostaly do užšího výběru soutěže Sony World Photography Awards2019, pocházejí ze všech koutů světa. Mezi nimi je i Česká republika.

Světová fotografická organizace představila jména fotografů, kteří postupují do užšího výběru otevřené soutěže a soutěže pro mladé fotografy Sony World Photography Awards 2019. Sony World Photography Awards je jednou z nejprestižnějších celosvětových fotografických soutěží a každoročně vzdává hold těm nejlepším současným fotografiím nejrůznějších žánrů, které v uplynulém roce vznikly. Letos probíhá už 12. ročník.

Do čtyř kategorií letošního ročníku Sony World Photography Awards 2019 bylo přihlášeno celkem 326 997 děl, což je nejvyšší počet přihlášených v historii soutěže.

Největší počet přihlášek do všech čtyř kategorií poslali fotografové z Velké Británie, Itálie a USA. K největšímu nárůstu došlo u počtu přihlášených z Mexika, Indie, Koreje a také právě Velké Británie. Stálé popularitě se těší kategorie portrétů a také krajinářské fotografie. Ovšem novější kategorie, mezi něž patří například kreativní fotografie, poskytly fotografům opravdovou příležitost, jak posunout hranice toho, co snímek dokáže.

Užší výběr profesionální soutěže, která oceňuje soubory děl, bude vyhlášen 26. února

Do užšího výběru otevřené soutěže byla vybrána nejlepší díla spadající do deseti kategorií. Kromě klasických zaměření, jako jsou například portrét a krajina, přibyly do letošní otevřené soutěže nově i kreativní kategorie nebo kategorie kultura. Všichni fotografové, kteří se dostali do užšího výběru otevřené soutěže, se nyní budou ucházet o vítězství v jednotlivých kategoriích, aby získali titul celkového vítěze otevřené soutěže za letošní rok a vyhráli odměnu ve výši $ 5 000.

Do užšího výběru se dostal i jeden Čech. Martin Stranka byl vybrán se svým snímkem Dreamers and Warriors (Snílci a Bojovníci) v kategorii Creative (Kreativní). Ke svému snímku uvádí: „ jste muž nebo žena, silní nebo slabí, nemocní nebo zdraví – všechny tyto věci jsou méně důležité než to, co naplňuje vaše srdce. Pokud máte duši válečníka, jste bojovník. Všechny ostatní věci jsou sklem, které utváří lampu, ale ty jsi to světlo uvnitř. Nikdy bychom neměli přestat následovat naše sny, bojovat za naše ideály a chránit naše vize, jež symbolizují zvířata zachycená v této sérii nazvané Dreamers and Warriors."

Seznam všech úspěšných fotografů je k nahlédnutí zde.

Mimo otevřených kategorií vyhodnotila porota také Užší výběr soutěže pro mladé fotografy. Ten zahrnuje osm nejlepších snímků, jejichž autory jsou fotografové ve věku 12–19 let. Tématem byla „diverzita“. V dubnu bude jeden z těchto účastníků vybrán a získá titul mladý fotograf roku. 

Soutěž Sony World Photography Awards je posuzována anonymně a porotu tvoří mezinárodně uznávaní profesionálové z fotografického odvětví, mezi nimiž jsou představitelé mezinárodních muzeí, nakladatelství i médií. Předsedkyní poroty posuzující otevřenou soutěž a soutěž pro mladé fotografy se letos stala Rebecca McClellandová, ředitelka fotografie a umělecké produkce u Saatchi Saatchi & Prodigious (VB).

McClellandová uvedla: „Byla jsem udivena rozmanitostí děl, která byla přihlášena do otevřené soutěže a soutěže pro mladé fotografy. Soutěž představuje demokratické ocenění fotografie, od tradičních přístupů až po nově se objevující trendy ve všech žánrech od přírody až po módu. Soutěž vytváří a zajišťuje platformu pro nejširší fotografickou obec. 


Výkonný ředitel Světové fotografické organizace Scott Gray, v souvislosti s letošními celkovými čísly a užším výběrem, poznamenal: „Soutěž Sony World Photography Awards byla vytvořena jako globální platforma pro fotografy všech dovedností, aby mohli představit svoji práci. Jsem proto velice potěšen, že Světová fotografická organizace může fotografům, kteří se dostali do užšího výběru, zajistit publicitu a uznání, které si bohatou měrou zaslouží. Fotografie je vzrušující médium plné energie, které je snadno přístupné a které se využívá v běžném životě. Letošní výjimečný užší výběr ukazuje, že snímky musí mít velmi vysokou kvalitu, aby se do užšího výběru soutěže dostaly. Gratuluji všem fotografům, kteří byli do užšího výběru zařazeni.“ 


Veškeré fotografie z užšího výběru a vítězné snímky budou vystaveny jako součást výstavy Sony World Photography Awards Exhibition 2019 v Londýnské galerii Somerset House. Součástí této výstavy bude zvláštní sekce věnovaná vybraným pracím od fotografa, který získá ocenění za výjimečný přínos fotografii pro rok 2019. Výstava bude probíhat od 18. dubna do 6. května 2019 v londýnské galerii Somerset House.

Celkoví vítězové jednotlivých soutěží budou vyhlášeni při slavnostním ceremoniálu v Londýně 17. dubna. Fotograf roku, celkový vítěz otevřené soutěže, mladý fotograf roku a vítězové jednotlivých kategorií profesionální soutěže a deset studentů, kteří se dostanou do užšího výběru, poletí do Londýna, aby se mohli zúčastnit slavnostního ceremoniálu. Vítězové také obdrží digitální fotovýbavu od Sony a jejich díla budou publikována v ročence soutěže pro rok 2019.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace