Výstava: Roky měřené světlem - Stanislav Tůma

Pokud máte rádi minimalismus a černobílou fotografii, pak si rozhodně nemůžete nechat ujít výstavu známého českého fotografa Stanislava Tůmy. Ta se nazývá "Roky měřené světlem" a prohlédnout si ji můžete do 3. 3. 2019 v pražské Leica Gallery.

Stanislav Tůma, fotograf, jehož snímky bychom také jinak mohli nazvat jako obrazy „malované“ světlem, je známý český umělec, který se ve své tvorbě zabýval především minimalismem, a to vždy prostřednictvím černobílých fotografií. 

Pro ty, kteří by snad jeho tvorbu neznali, se ji pokusím přiblížit. Krom již zmiňovaného minimalismu a monochromních tónů jeho snímky také spojuje jako ústřední motiv zátiší zachycující venkovní či vnitřní prostory, popř. jejich detaily. To celé je pak zpestřeno díky zajímavému osvětlení a poutavé kompozici. Mimo to můžete v jeho fotografiích objevit skrývající se nedopovězené příběhy, takřka jakoby se nám snímky samy pokoušely něco vyprávět. 

Stanislav Tůma vystavoval své fotografie nejen v pražském Mánesu, dostal se s nimi i do galerií několika evropských metropolí, jako jsou třeba Canon Photo Gallery v Amsterdamu, Ny Carlsberg Glyptotek v Kodani nebo Henie-Onstad Kunstsentret v Oslu. 

Za jeho snímky ale lidé nemuseli jen do galerií, během svého života vydal i několik knih, kterým se dostalo ocenění jako Fotografická publikace roku 1997 za knihu nesoucí název „Suburbium Pragense“ a Nejlepší fotografická publikace s textem v roce 2004 za dílo „Prager Motive in Fotos und Poesie“. 

Pokud vás osobnost a fotografie Stanislava Tůmy zaujala, neváhejte navštívit jeho výstavu v Leica Gallery Prague, kde bude k vidění až do 3. března. Mimo jiné zde i 28. 2. proběhne komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy Evou Heyd. 

Více informací o této výstavě se můžete dočíst zde.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Srovnání: Canon EOS R vs. Nikon Z7 vs. Sony A7R III vs. Panasonic S1R
Srovnání: Canon EOS R vs. Nikon Z7 vs. Sony A7R III vs. Panasonic S1R

S di­gi­tál­ními bez­zr­ca­dlov­kami s pl­no­for­má­to­vým či­pem a vy­so­kým roz­li­še­ním se roz­trhl py­tel, na­bí­zíme tedy pře­hledné po­rov­nání bez­zr­ca­dlo­vek Ca­non EOS R, Ni­kon Z7, Sony A7R III a Pa­na­so­nic Lu­mix S1R.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace