Detailně: Full frame bezzrcadlovky Panasonic LUMIX S1 a S1R

Společnost Panasonic vstoupila do světa Full-Frame fotografie. Nové bezzrcadlovky LUMIX S1 a S1R se brzy dostávají do prodeje. Přizpůsobené jsou jak fotografii tak videotvorbě.

Nové Full-Frame systémové fotoaparáty LUMIX S1 a LUMIX S1R mají mnoho co nabídnout. LUMIX S1 spadá do nejvyšší kategorie bezzrcadlovek. Rozumět si s tím budou jak náročnější fotografové, tak pokročilejší amatéři. Srdcem přístroje je snímač MOS s rozlišením 24,2 megapixelů. Mezi další přednosti patří duální stabilizátor a nový typ obrazového procesoru Venus Engine. Zájemci se mohou těšit na veškeré výhody vyplývající z Full-Frame snímače a aliančního bajonetu L. Vhod přijde i OLED hledáček s vysokým rozlišením a odezvou 0,005 sekundy. Vylepšenou verzí je pak model S1R. Ten nabízí rozlišení 47,3 megapixelů a zdokonalené automatické ostření.

Vedle uvedených bezzrcadlovek představil Panasonic také tři nové objektivy právě pro řadu LUMIX S. Ruku v ruce s nimi jdou lepší objektivy LUMIX S PRO. Další novinkou je platforma LUMIX PRO. Ta je určena profesionálům a přihlásit se na ni lze zatím jen ve Francii, Velké Británii, Španělsku, Itálii a Německu. Fotografům a kameramanům poskytuje podporu a servisní služby.

Panasonic LUMIX S1

Srdcem je Full-Frame snímač s rozlišením 24,2 megapixelů, o zpracování jeho obrazu se pak stará Venus Engine. Tato kombinace umožňuje citlivost až ISO 51 200. Rozlišení se dá zvýšit, pokud uživatel přepne do režimu High Resolution Mode. Ten ze sekvence osmi snímků vytvoří jeden 96megapixelový. O ostrost bez stativu se stará pětiosý optický stabilizátor. Umožňuje zachytit ostré snímky z ruky s časem o 5,5 EV delším než bez stabilizace.

Ostření spojuje dohromady osvědčenou metodu porovnávání kontrastu, technologii DFD (Depth form Defocus) a práci obrazového procesoru. Výsledkem je reakce autofocusu za 0,08 sekundy. Nechybí ani identifikace objektů. S kontinuálním zaostřováním fotoaparát nabízí sekvenční snímání o 6 snímcích za sekundu, při jednorázovém je to pak 9 obr/s.

LUMIX S1 je vybaven hledáčkem typu OLED s rozlišením 5,76 megapixelů. Obraz se v něm obnovuje s frekvencí 120 fps a odezva se pohybuje kolem 0,005 sekundy. Dotykový displej s úhlopříčkou 8,2 cm a rozlišením 2,1 Mpx je upevněný na tříosém kloubu. Při fotografování ho tak lze vyklápět a naklánět. Disponuje i speciálním  „červeným“ nočním režimem a fyzická tlačítka na těle jsou podsvícená. Na horní straně fotoaparátu najdeme displej stavový. Ten je podsvícený a udává základní fotografické informace a parametry.

Videozáznam tvoří v rozlišení 4K rychlostí 60/50p přímo na kartu SD nebo XQD. Pro natáčení ve 4K/60p a pro funkci High Speed Video platí časová omezení, 4K/60p a FullHD lze zaznamenávat do hranic baterie nebo velikosti karty. K dispozici je i 3,5mm jack pro mikrofon a další pro sluchátka. 

Přední i zadní šasi je tvořeno hořčíkovou slitinou. Přístroj je odolný prachu a vlhkosti, funguje i v mrazu do –10°C. Závěrka vydrží 400 000 cyklů a umožňuje nastavit expoziční čas až 1/8000 sekundy.

Fotoaparát dále nabízí celou řadu obrazových filtrů a další profily si uživatel může vytvořit sám.

SOUHRN KLÍČOVÝCH VLASTNOSTÍ
Full-Frame 24,2 megapixelu
Sekvenční snímání až 9 fps
Stabilizátor Dual Image
Elektronický hledáček OLED s rozlišením 5,76 Mpx
Funkce High Resolution Mode
Automatické zaostření do 0,08 s
Záznam videa ve 4K/60p a FullHD/180p
Nejkratší čas závěrky 1/8000 s
Dotykový, 8,2cm displej
Podsvícený stavový displej
Podsvícená tlačítka
Odolnost vůči prachu a vlhkosti
Alianční bajonet L

Panasonic LUMIX S1R

Tento kus se v mnohém shoduje s výše uvedeným modelem S1. Dominantou je Full-Frame snímač MOS s rozlišením 47,3 megapixelu. Režim High Resolution Mode pak nabízí fotografie s rozlišením 187 Mpx. To je téměř dvakrát tolik, co podporuje S1. 

SOUHRN KLÍČOVÝCH VLASTNOSTÍ
Full-Frame 47,3 megapixelu
Sekvenční snímání až 9 fps
Stabilizátor Dual Image
Elektronický hledáček OLED s rozlišením 5,76 Mpx
Funkce High Resolution Mode
Automatické zaostření do 0,08 s
Záznam videa ve 4K/60p a FullHD/180p
Nejkratší čas závěrky 1/8000 s
Dotykový, 8,2cm displej
Podsvícený stavový displej
Podsvícená tlačítka
Odolnost vůči prachu a vlhkosti
Alianční bajonet L

Pro oba modely je k dispozici široká škála příslušenství. Mezi něj patří například dálková spoušť, očnice, bateriový grip nebo externí blesky. Nechybí ani nabíječka, která podporuje nabíjení přes USB. 

Cenové rozmezí
Panasonic LUMIX S1 64 999 Kč
Panasonic LUMIX S1-ME-K (s objektivem 24–105) 79 999 Kč
Panasonic LUMIX S1R 95 999 Kč
Panasonic LUMIX S1R-ME-K (s objektivem 24–105) 118 999 Kč

Fotoaparáty by v českých obchodech měly být k dostání průběhem března letošního roku.

Platforma LUMIX PRO a nové objektivy

LUMIX PRO je rozsáhlá platforma poskytující profesionálním fotografům či kameramanům podporu a celou řadu servisních služeb. Díky nové platformě jim Panasonic dává záruku, že budou moci po celém světě fotografovat i točit s vědomím, že mají služby či opravy na dosah. Už teď mohou své vybavení registrovat evropští majitelé modelů LUMIX G a nové řady LUMIX S. Při registraci do 31. března 2019 budou uživatelům výhody programu nabídnuty na rok zdarma.

Panasonic v současné době vyvíjí nejméně deset nových objektivů, které by se na trhu měly objevit do konce roku 2020. Soustředění se upírá zejména na kategorii LUMIX S PRO, ale svou pozornost dostane i standardní řada S. Všechny objektivy této řady jsou odolné vůči prachu a vlhkosti. Ostřící mechanismus je motorizovaný a umožňuje manuální doostření v automatickém režimu. Zatím byli představeni tři zástupci:

Lumix s pro 50 mm f/1,4

 • Clona s 11 lamelami
 • 13 členů v 11 skupinách
 • Zabránění chromatické aberaci díky 3 členům s nízkou disperzí

Lumix s pro 70–200 mm F/4.0 O.I.S.

 • Clona s 9 lamelami
 • 23 členů v 17 skupinách
 • Vhodný pro akční fotografii
 • Optická stabilizace s účinností 6 EV

Lumix s 24–105 mm F/4.0 macro o.i.s.

 • 16 členů ve 13 skupinách
 • Optická stabilizace s účinností 6 EV
 • Možnost makrofotografie

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram