Vítězné fotografie soutěže "Námraza" (12.10.-12.12.)

Od 12.10. do 12.12. probíhala v naší galerii soutěž na téma "Námraza". Partnerem soutěže byla společnost Zoner Press, která věnovala prvním třem vítězům ceny.

Podívejte se na galerii vítězných fotografií a přečtěte si rozhovor s vítězi v dnešním článku!

Právě teď můžete soutěžit ve fotosoutěži „Mazlíčci“, která trvá do 12. 2. 2019: https://www.fotoaparat.cz/…galerie/220/

1. místo – P. Ouředník: Fotografie Šumavy: Zima na Hadím vrchu

O fotografii: Na fotografii je solitérní buk na Hadím vrchu u Kepelského Zhůří. Je to 9 let stará fotografie, dnes už je buk obrostlý několika vzrostlými smrky a borovicemi. Také již ztratil několik větví, ale stále se drží!

Technika: Fotil jsem v té době Nikonem D300 a nasazený jsem měl objektiv Nikon 12–24/4,0. Světla bylo dost, takže stativ nebyl nutný.

Nejčastěji fotím krajinu, v posledních letech prakticky výhradně šumavskou. 

2. místo – Petr_Fiala: Ledová barevná variace

O fotografii: Rá­no ve 2h si přivstat, poté ještě se dvěma kamarády cesta autem na Skřítek. Odtud jsme se vydali pěšky s plným batohem po lesní cestě cca 6km výstup na hřeben. V první polovině trasy byl výstup vcelku dobrý. Do kopce se stoupalo pomalu, ale jistě. V druhé polovině se výstup zkomplikoval. Místy dosti náročný výstup, po polovině výšlapu se tvořila silná ledovka a mezi zledovatělými kameny se obtížně procházelo. Po téměř 2h výstupu nám byly odměnou ideální podmínky, bezvětří a inverze. Celá krajina byla zahalená do pohádkově ledové skořápky. Je to další ze série fotek v místě Břidličná hora. Pořízení snímku cca 30 min před východem, ale světlo už pomalu získávalo na síle a nádherně prokreslovalo zamrzlou krajinu.

Technika: Canon EOS 6D, Canon EF 16–35mm f/4 L IS USM, Genesis Base C3 + BH-34 Kit, ohnisko 16mm, f/8 , čas: 55s, 30s 15s, ISO100

3. místo – crazybikerka: Modrá planeta

O fotografii: Mís­to vzniku fotografie jsem vybrala Třešňovku u Slatiňan, to je výletní místo. Proč právě to? Hledala jsem místo, kde je možné zachytit první slabší světlo a zároveň si můžu objekt fotografování umístit ve stínu – to vše kvůli přepalům na bublině. Zajímavost je ta, že poblíž je výletní restaurace Monaco a Národní hřebčín Kladruby nad Labem a zámek Slatiňany. Nafotit dobře vznikající bublinu není vůbec snadné. Je potřeba, aby „klaply“ tři proměnné. A to správně namíchaný roztok, správný mráz, kdy bubliny nemrznou příliš rychle ani příliš pomalu a jako u každé fotografie je potřeba to správné světlo a velká dávka štěstí, člověk nikdy neví, jaký obrazec mráz vymaluje.

Technika: I když v současné době používám Canon EOS 80 D a objektiv Zeiss milvus 2/100, na fotografování bublin jsem použila starý Canon EOS 60D a objektiv Canon macro usm 2,8/100 a to z jednoho prostého důvodu. Roztok mi kapal na techniku. Použila jsem stativ a druhý stativ s plampem a s destičkou z kartonu a na něj dala sníh, kde jsem si dělala bubliny.

Fotím od června 2012 a začínala jsem focením vážek. Postupem času jsem si oblíbila i další, jako žáby, kobylky i sarančata, vše, o co „zakopnu“ kolem vody a v mokřinách. Další směr, který mne bavil a v současné době trochu pouští, je focení starými manuálními objektivy. Od té doby, co jsem si pořídila skvělý objektiv Zeiss milvus 2/100, jsem však ještě více propadla kouzlu detailu, a tak se snažím mé atlasovky obohacovat o přidanou hodnotu – krásné ranní světlo, technická kvalita fotografií, práce s popředím a s pozadím. Když jsem si teď prohlížela archiv a zhlédla fotografie pořízené Canonem macro usm 2.8/100 – starším typem, až jsem se zděsila mizerné kresby a kvality oproti fotografiím pořízené Milvusem. Od doby co jsem přišla na Váš web si to dost schytávám od kritiků, což mne ale neodradí. V příštím roce půjde focení trochu stranou, začala jsem se věnovat mapování vážek a hledání nových lokalit.

4. místo – Petr_Fiala: Ledové království na Břidličné h

O fotografii: Rá­no ve 2h si přivstat, poté cesta autem na Skřítek a odtud již pěšky a s plným batohem lesní cestou cca 6km výstup na hřeben. Místy dosti náročný výstup, po polovině výšlapu se tvořila silná ledovka a mezi zledovatělými kameny se obtížně procházelo. Odměnou nám byly ideální podmínky, bezvětří a inverze. Celá krajina zahalená do pohádkově ledové skořápky.

Technika: Canon EOS 6D, Canon EF 16–35mm f/4 L IS USM, Genesis Base C3 + BH-34 Kit, ohnisko 35mm, f/8 , čas: 8.0s, 4.0s 2.0s, ISO100

5. místo – Vladimír Sabal: Cesta lemovaná

O fotografii: Vzni­kol pred pár rokmi, keď som vlastnil prvý digitálny fotoaparát zn. Olympus C-720-UZ. Bolo to počas zimnej kalamity, keď silná námraza znemožnila prístup na televízny vysielač Dubník na východe Slovenska.

Som amatérsky nadšenec fotografie a fotím okrem rodiny, krajinky, mestskú architektúru, nočné snímky, šport apod. Veľmi rád sledujem vašu web. stránku, kde nachádzam veľa inšpirácie, tiež poučenie z diskusií ostatných fotografov, ale najmä vidím prekrásne fotografie.

6. místo – rawi: Cestou

O fotografii: Fot­ka vznikla ráno při cestě na sportovní soutěž mého syna. Pokud cestuji autem dále od domu, beru s sebou vždy fotoaparát. Je to panorama složené ze tří fotek vertikálně

Technika: Nikon D7000 + Tokina 12–24

Rád cestuji a nejraději fotím krásy přírody – krajinu, vodopády, řeky. ale i města nebo třeba zvířata a květiny.

7. místo -  Iva Lostakova: Duch parku

O fotografii: Co se místa týče, tak asi někoho zklamu. Je to jen krůček od autobusové zastávky na sídlišti. Ale pro mě to bylo TO místo. Tak jsem si ho představovala, když jsem bez jakéhokoliv cíle nastupovala do autobusu. Vystupovala jsem tak rychle, že se málem ani nestačily otevřít dveře. Tak moc se mi ten pohled z okna autobusu líbil. Pak stačilo jen zakleknout, číhat a doufat, že se objeví nějaká postava dřív, než k tomu chodníku přimrznu. :-)

Technika: Nikon D7500 + Nikon 18–200 f3,5–5,6 AF-S DX

Fotím rok a půl, tak ještě nejsem moc vyhraněná. Ale poslední dobou zkouším Cityscape a Street, především drama bnw. 

8. místo – Jednímokem: Na Skelné

9. místo – Petr Kleisner: Šumavské ráno

O fotografii: Fot­ka vznikla na konci listopadu s první sněhovou pokrývkou. Celé ráno jsem chodil v údolí řeky Křemelné, a když se začalo klubat skrze mlhu ven slunce, vylezl jsem na protější kopec a užíval si první paprsky a rozpouštějící se mlhu.

Technika: Foto­aparát Canon EOS 80d, objektiv Sigma 10 – 20 mm f4,0 – 5,6 EX DC HSM pro Canon, stativ Benro, UV Filtr Benro

Nejčastěji fotím krajinu a snažím se ji zachytit v zajímavých podmínkách – východ, západ slunce, inverze, mlha… Za fotkami vyjíždím na předem naplánované místo a v den, kdy podle předpovědi je počasí nejpříznivější pro moji fotku. Ale počasí neporučíte :)

10. – 11. místo – radimecek13: Mrazivé ráno u syslů..  

10. – 11. místo – radimecek13: Mrazivé ráno u syslů II

 

 

 

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Hana Balašová
  Hana Balašová
  31.12.2018 08:30

  Těší mne, že se moje fotografie dostala mezi tak krásné fotografie výborných fotografů. Děkuji :-)Hanka

 • Petr Kleisner
  Petr Kleisner
  31.12.2018 08:43

  Děkuji za možnost účasti,hlasy a samozřejmě gratuluji všem a především té vítězné :)

 • Vladimír Rathouský
  Vladimír Rathouský
  02.02.2019 12:23

  Velká gratulace.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (3)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram