Letní škola digitální fotografie - výlety za fotkou

Denně moji vrstevníci projíždí sociální sítě, které jsou plné krásných a povedených fotek. Každý, kdo se o fotografii alespoň trochu zajímá, chce mít co nejlepší výsledný snímek. Kdekdo má v mém věku kvalitní zrcadlovku, ale ne každý umí s manuálním režimem a raději se drží toho automatického. Letní škola digitální fotografie pro střední školy 1 (LŠDF pro začátečníky) a následně 2 (LŠDF pro pokročilé) je podle mě přesně to pravé. Není to tábor, ale opravdu „škola“, protože zde vyučují opravdoví profesionálové. Škola fotografování pro ty, kteří mají zájem fotit na vyšší úrovni.

Setkani fotografu

Naučit se fotit chce hlavně praxi. Sama s tím mám zkušenost. Když se podívám na své fotky 2 roky zpátky a teď, vidím posun nejenom já, ale i rodina a přátelé. Každý, kdo se tomu chce věnovat, musí znát základy, ovládat technickou stránku fotografie a nějaká ta pravidla. Tento díl o praktickém fotografování na letním táboře volně navazuje na LETNÍ ŠKOLA DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE PRO SŠ 2018

Na letním táboře fotografování to funguje jednoduše. Dopoledne teorie, odpoledne praxe. Nebo večer teorie a celý den praxe. Nic složitého. Žáci před tím, než jdou fotit, slyší výklad od lektora na dané téma. Vysvětlují se základní okruhy, jako jsou portréty, krajinná fotografie a celkově skladba obrazu. Když studenti zvládají základy, jde se na vyšší level. Letos studenti zkoušeli i skladbu barev, zátiší, abstrakci, a dokonce triptych. Tady už nejde jen o fotografování na automatickou předvolbu, ale fotografování na úrovni.

Pravidelným výletem je fotografování východu slunce na Chalupské slati. Vstává se ve čtyři ráno. 

V rámci týdenního programu se každý rok jezdí na focení řeky Vydry. Studenti se zde naučí fotit vodu na dlouhý čas nebo diagonálu. Byla jsem na Vydře s foťákem už pětkrát za sebou, ale stále je zde co fotit. Nejvíc si mě získal Hamerský potok! Působí pohádkově a díky tmavému prostředí se zde dá krásně využít dlouhý čas. Každý výlet na Vydru začínáme právě zde, na konci Hamerského potoka. Nejedná se o žádný náročný výlet. Celá cesta je z kopce a je možnost slézt blíž k vodě. Nejlepší odměna v půli cesty je zmrzlina! U Turnerovy chaty je stánek s výbornou čerstvou zmrzlinou. Doporučuji tvarohovou s malinami!

Jak jsem se už zmínila, studenti SŠ 2 dokonce fotili na Vydře triptych. Jedná se o soubor tří samostatných fotografií, které spolu tematicky souvisí. Studenti měli za úkol nafotit „kámen, strom a vodu“. I když ze začátku měli strach, co budou fotit, nakonec vznikly krásné výsledky.

Ne vždy to bylo jednoduché - letošním zadáním bylo nafotit triptych na Vydře

Studenti měli za úkol nafotit triptych „kámen, strom a vodu“ během výletu podél řeky Vydry.

Druhým pravidelným výletem je východ slunce na Chalupské slati. Vstává se ve čtyři ráno a odjezd je v pět. Moje výbava na východ slunce je i čepice, rukavice a nákrčník. Vždy se najde někdo, kdo se mi směje a potom závidí. Zažila jsem zde v srpnu –1 °C, a když letos byl 1 °C, radovala jsem se, že je teplo. Klasická fotka Chalupské slati je fotka s břízou. Ale i tady se dají vytvořit naprosto originální fotky. S foťákem v ruce se člověk musí koukat kolem sebe. Vznikají zde nádherné fotky oparu nad vodou, detaily rosy na jehličí a i fotky protivných kachen, které vám připlavou do záběru, při focení HDR. Když vyleze slunce a studenti mají nafoceno, přesouváme se po dřevěném chodníku pomalu zpátky. Cestou stavíme a fotíme rosu, vřes a na louce fotíme krásné pavučiny.

Cestou na Chalupskou slať každou chvíli zastavujeme a fotíme rosu, vřes, nebo na louce krásné pavučiny v protisvětle.

Každý rok se také fotí v ateliéru. Je to něco úžasného. Díky LŠDF se naučíte nastavovat světla v ateliéru a vše, co je s ním spojené. Naučíte se, jak se nasvěcuje Low Key, High Key, Rembrandt, klasický portrét a samozřejmě nějaký ten experiment.

Coby student SŠ mít příležitost fo­tit v profesi­onálním ateliéru je něco úžasného.

Je to náročný týden, ale stojí za to! Vnímavý student odjíždí s neuvěřitelnými zkušenostmi. Teď už je to jen na něm, aby fotil a rozvíjel svou tvorbu.

Všechny letní tábory naleznete zde.

Ve skupinách studenti zkoušeli i skladbu barev, zátiší, abstrakci.

     

Líbil se vám článek?

Podobné články

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

FotoMaraton Sumava

Tip na článek

Srovnání: Canon EOS R vs. Nikon Z7 vs. Sony A7R III vs. Panasonic S1R
Srovnání: Canon EOS R vs. Nikon Z7 vs. Sony A7R III vs. Panasonic S1R

S di­gi­tál­ními bez­zr­ca­dlov­kami s pl­no­for­má­to­vým či­pem a vy­so­kým roz­li­še­ním se roz­trhl py­tel, na­bí­zíme tedy pře­hledné po­rov­nání bez­zr­ca­dlo­vek Ca­non EOS R, Ni­kon Z7, Sony A7R III a Pa­na­so­nic Lu­mix S1R.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram
FotoMaraton Sumava

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace