Recenze full frame objektivu Sigma 24mm f/1.4 ART

Objektivy typu pevné ohnisko mezi 20 až 28 mm s dobrou světelností jsou oblíbené pro rozmanité využití. Sigma 24mm f/1.4 ART se k nim řadí a je i mezi fotografy velmi oblíbená – jak ale dopadla v redakčním testu?

Setkani fotografu

Úvod

Když fotograf vybírá pevný širokoúhlý objektiv, má přehršel možností, na trhu jsou objektivy s různými ohnisky, od různých výrobců, s různou světelností a za různou cenu. Mezi nimi je i Sigma 24mm f/1.4 ART, která se pyšní hlavně výbornou světelností v kombinaci se závitem na filtry.

Právě díky závitu na filtry se papírově jedná o dobrou volbu pro focení krajinek, výborná světelnost zase naznačuje, že se objektiv bude hodit třeba na focení noční oblohy a díky 24mm ohnisku by měl být vhodný na architekturu či reportáž.

Jedná se tedy o vcelku univerzální objektiv, a to i přes fakt, že je monofokální. Navíc lze ohnisko 24 mm v kombinaci s clonou f/1.4 využít i ke hrátkám s hloubkou ostrosti. Kdo tedy hledá univerzální širokoúhlé pevné sklo, mohl by být na dobré stopě. Nyní přejdeme od teorie k praxi.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Design a ergonomie

Když uvážím, že je objektiv světelný, širokoúhlý a k tomu kvalitně dílensky zpracován s využitím kovů, tak ho lze označit za vcelku malý a lehký. Měl jsem ho na test zároveň se Sigmou 14–24mm f/2.8 ART a oproti ní je čtyřiadvacítka opravdu malá a lehká.

Objektiv potěší krajináře několika parametry. Jednak má závit na filtry průměr „pouze“ 77 mm. Některá konkurence má na 24mm ohnisku závit i 82mm, což už je nepraktické.

Testovaný objektiv má také náhled hloubky ostrosti a ukazuje i zaostřenou vzdálenost. Bohužel ostření nemá pevné zarážky na nekonečnu a minimální zaostřitelné vzdálenosti, ale to je dnes standard AF objektivů. K ovládání ostření slouží jednak přepínač AF/MF a potom pogumovaný ostřicí kroužek.

K objektivu je v balení i sluneční clona a praktické pouzdro na objektiv.

Parametry

 • Ohnisko: 24 mm
 • Systém: Full Frame
 • Světelnost: f/1.4
 • Minimální zaostřovací vzdálenost: 25 cm
 • Maximální zvětšení: 1:5,3
 • Průměr filtru: 77 mm
 • Konstrukce: 15 optických členů v 11 skupinách
 • Počet lamel clony: 9
 • Rozměry (průměr×délka): 85 mm × 90,2 mm
 • Hmotnost: 665 gramů
 • Pro bajonety: Nikon, Canon, Sigma, Sony E
 • Cena: 

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Sky63
  Sky63
  15.12.2018 12:39

  Vím, že při měřeních například na DxO Mark je objektiv hodnocen výborně. Přesto mi přijde, že hodně pokulhává v zobrazení 3d prostoru. Obrázky jsou jsou poměrně hodně ploché. Také tonální přechody jsou tvrdé, bez většího množství polotónů. To je samozřejmě můj subjektivní pocit a nikomu ho nevnucuji. Hezký den, Mirek P.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

FotoMaraton Sumava

Tip na článek

Rozhovor: Praktické tipy na fotografování
Rozhovor: Praktické tipy na fotografování

V tomto článku si před­sta­víme trošku ne­tra­diční fo­to­gra­fické rady, pro­tože To­máš Gá­lik ze Zo­ner Photo Stu­dia po­radí, jak nej­lépe na­sta­vit fo­ťák a fo­tit, aby se fotky co nej­jed­no­du­šeji upra­vo­valy v po­čí­tači a aby vý­sledky byly co nej­lepší.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram
FotoMaraton Sumava

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace