Letní škola digitální fotografie pro SŠ 2018

Denně moji vrstevníci projíždí sociální sítě, které jsou plné krásných a povedených fotek. Každý, kdo se o fotografii alespoň trochu zajímá, chce mít co nejlepší výsledný snímek. Kdekdo má v mém věku kvalitní zrcadlovku, ale ne každý umí s manuálním režimem a raději se drží toho automatického. Letní škola digitální fotografie pro střední školy 1 (pro začátečníky) a následně 2 (pro pokročilé) je podle mě přesně to pravé. Není to tábor, ale opravdu „škola“, protože zde vyučují opravdoví profesionálové. Škola fotografování pro ty, kteří mají zájem fotit na vyšší úrovni.

Dva roky po sobě jsem absolvovala Letní školu digitální fotografie pro středoškoláky 1 a minulý rok i SŠ 2. Jeden týden mi zkrátka nestačil. Letos jsem tu jako asistentka lektora a musím říct, že vidím dost rozdílů mezi SŠ 1 a SŠ 2. První rok jsem na SŠ 1 ještě neměla zrcadlovku a celý týden jsem odfotila na kompakt Nikon L840. Dokonce jsem se umístila ve fotomaratonu, který se tradičně koná poslední den. 


Foto 1: Cestou na východ slunce

Když shrnu Letní školu digitální fotografie SŠ 1 (LŠDF SŠ1), naučila jsem se toho tady hodně, skladbu obrazu, jak správně pracovat s hloubkou ostrosti, jak využívat krátký a dlouhý čas, jak správně fotit portrét, krajinu, reportážní fotografie a mnoho dalších věcí. Pro mě to bylo něco neuvěřitelného a několik týdnů jsem kamarádům nevyprávěla nic jiného, než to, co jsem se tu naučila. Bylo toho víc, než se moji kamarádi naučili na fotografickém kroužku, kam docházeli jednou týdně. I moje rodina i kamarádi si všimli velkého posunu v mé tvorbě.

Foto 2: V pondělí jsme vyrazili fotit východ slunce na Chalupské slati. Vstávalo se už v půl páté.

První den byl náročný, to nepopírám. Slyšela jsem věci, o kterých jsem dříve neměla ani tušení. Byla jsem více než zmatená. Když jsem druhý den zkoušela v praxi, to, co jsem se zatím naučila, zjistila jsem, že na tom vlastně není nic tak těžkého. Stejné to bylo i o rok později. I letos jsem na studentech mohla pozorovat zmatené výrazy. Pár z nich začalo „propadat panice“, že zadané úkoly nezvládnou, ale druhý den se tomu už jen smáli. Když se naučili základy, jejich fotky hned vypadaly o několik úrovní lépe, než když sem přijeli. Každý rok se nás lektor ptá, co to vlastně ta fotografie je a my odpovídáme, že je to způsob vizuální komunikace. A je to pravda! Když studenti odsud odjíždí, je z jejich fotek poznat mnohem lépe, co danou fotografií chtěli říct. 

Ne vždy to bylo jednoduché - letošním zadáním bylo nafotit triptych na Vydře

Foto 3: Ve středu se fotilo na šumavské řece Vydra se stativem.
Úkol od fotografa Pavla Bokra zněl: „Triptych: Kámen. Voda. Strom.“
Autor: Barbora Brimová

Na SŠ 2 minulý rok jsme už uměli ovládat naše fotoaparáty a letos tomu bylo zrovna tak. Je to obrovská výhoda, když účastníci znají svoje přístroje. Dají se pořizovat daleko profesionálnější snímky. Letos se zde studenti naučili barevnou skladbu obrazu, jak správně fotit klasické i moderní zátiší a další pokročilejší témata. Pokaždé to bylo pro ně něco nového a zajímavého. Zezačátku byli zmateni, ale pak je to začalo bavit a běhali s foťákem po městě a hledali ty správné lokace pro své záběry. A ve výsledku vznikaly krásné fotografie, u kterých by člověk nevěřil, že je vytvořil student týdenní fotografické školy. 

Učili jsme se, jak správně nafotit zátiší

Foto 4: Ve čtvrtek se fotilo „Zátiší: klasické / nalezené / moderní.“

Foto 5: V pátek úkol zněl:
„Vyber si barvu a nafoť 4 fotografie tak, aby bylo poznat, jakou sis vybral.“

Foto 6: Moderní zátiší jako skupinová práce.

Foto 7: Řeka Vydra měla letos málo vody, a tak bylo možné postavit stativy na její mechem porostlé typické balvany.

Jsem tu už třetím rokem a můj názor je takový, že pokud student má k dispozici fotoaparát a má zájem fotit, je pro něj ideální začít SŠ 1. Z mojí vlastní zkušenosti nezáleží na typu fotoaparátu, ale na tom, aby student měl chuť vytvářet a dozvědět se něco nového. LŠDF SŠ 2 je už pro ty, kteří nějakou tu zkušenost mají a umí dobře využít svoje fotoaparáty. Pak se mohou naučit pokročilejší úpravy, náročnější témata a jejich fotografie budou výborné. Rozhodně ne dobré, to je za 3! 

2. díl bude o praktickém fotografování na LŠDF.

     

Líbil se vám článek?

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram