Téma "Dvojportrét" - hodnocení Okem profesionála červen 2018

V červnovém tématu "Dvojportrét" jste se s námi podělili o 59 fotografií. Fotografie hodnotila profesionální fotografka Lenka Hatašová - v článku přinášíme galerii vybraných snímků s jejími komentáři. Vítěz získává cenu od Centrum FotoŠkoda. Podívejte se, jak bylo toto téma zpracováno.

Než přistoupíme k hodnocení, chtěli bychom připomenout, že tématem seriálu „Okem profesionála“ na léto je „Co červenec nedovaří – srpen nedopeče". Vložit můžete fotografie zde na webu do galerie od 1.7 do 31.8. 2018. Téma hodnotí profesionální fotograf Kamil Varga. Vybraná fotografie získá odměnu od Centrum FotoŠkoda.

Soutěžní téma Dvojportrét ve vás vzbudilo velký zájem, ze spousty zajímavých snímků bylo opravdu těžké vybrat mých subjektivních TOP TEN, takže jsem jich vybrala rovnou magických DVANÁCT. Sešlo se i několik pěkných dvojportrétů zvířat či v kombinaci s nimi, což spadá ale spíš pod jiné zadání.

Začnu nejvtipnější dvojicí:


HawyCZek | Jr. & Sr.

Skvělá montáž, která na první pohled vypadá jako napůl oholený muž. Při bližším zkoumání obou tváří jsem ale přišla na to, že jde o spojení dvou různých lidí, možná otce se synem? Precizní práce, před autorem smekám!


jicha | dvojportrét

Vtipná momentka dvou vousatých kuřáků s dobře vychycenou kompozicí natočení hlav v protisměru. Kdyby hlava spodního muže nezasahovala do rámu obrazu, bylo by to ještě lepší!

FOTO FRANTISEK GLOMBEK
František Glombek | Těžký den

Pěkný stylizovaný dvojporzrét s koštětem, který jeho autor nazval „Těžký den“ se mi líbí jak kompozicí, tak nasvícením. Figury jsou navíc skvěle vycentrované mezi obklady a dírami na zdi, vrhají i poměrně zajímavý stín. Jediné, co bych snímku vytkla, je pravá ruka sedící dámy. Pravý loket vytočený lehce do strany by působil přirozeněji i lépe v kompozici, takhle vypadá ruka trochu křečovitě, říkám tomu "packa " :-)

HawyCZek | Trojportrét
HawyCZek | Trojportrét

I když se u této fotografie jedná o trojportrét, udělala jsem vyjímku a fotku do výběrové série zařadila, moc se mi líbí. Perfektní jsou „tvrďácké“ pozice kluků se založenýma rukama, taktéž jejich výrazy. Celkovou atmosféru fotky umocňuje její snímání širokoúhlým objektivem z podhledu, kluci tak ještě „povyrostli“. Vhodný je i výběr prostředí s graffiti zdí, v tomto případě mi ani moc nevadí, že jim čmáranice občas vykukují z hlavy.

yessica | Dva bratři
yessica | Dva bratři

Pro takovéhle fotografie mám velkou slabost, miluji temné portréty pořízené jen v malých fragmentech světla. V tomto případě se vzhledem k tvrdosti a rozložení osvícení jedná nejspíš o sluneční světlo, i když něčeho podobného se dá dosáhnout i studiovými blesky. Fotografie má úžasnou atmosféru a i když objekty jsou osvětlené jen v náznaku, o co na fotce jde, je naprosto jasné.


Orizuru | Zrcadlení

Perfektní zrcadlová koláž, ve které z portrétu vznikl dvojportrét. Vlasy jsou moc hezky rozfoukané, sama vím, jak je občas náročné pustit při fotografování větrák tak, aby to vypadalo dobře. Fotgrafii není absolutně co vytknout, jen snad to, že já bych si zvolila Nikon :-)

Lenny | Když ji miluješ…
Lenny | Když ji miluješ…

Krásná interakce dvou dívek v dvojportrétu, kterou její autor nazval Adel a Ester. Vtipný je nápad s pánskými klobouky, líbí se mi i způsob jednosměrného nasvícení. Sepnuté ruce dívky bych jen ve vrstvách lehce ztmavila, aby byla pleťovka na fotce jakž takž rovnoměrná, vždycky to působí lépe.


vashek | Pod Zlatým Viklanem

Perfektní barevná hra barmských mnichů oděných v červené sutře na pozadí modrého nebe. Moc hezká je kompozice i vtipný moment, kdy si jeden z aktérů utírá obličej. Jen poodstoupit trochu dál, aby měl první mnich na fotce celé nohy, a bylo by to na jedničku s hvězdičkou!


fialový poustevník | Mahagonový dvojportrét

Dvojportrét dvou černošek s názvem Mahagon hraje moc příjemnými barvami, vlasy a pozadím počínaje a rolákem jedné z žen konče. Perfektní kompozice a poměrně měkké světlo dodávají snímku lehkost, navíc vzhledem k exotickému původu obou objektů nelze fotografii prostě přehlédnout.


Moni Sandrová | Černobílá

Takzvaný black&white na druhou, černobílá fotografie, na které je zobrazená „černobílá“ dvojice žen, je moc zajímavá. Skvělá je kompozice vzájemného anfasu a profilu, nevadí mi ani ruka, která jakoby trčí v prostoru, snímku dodává jakýsi rytmus. Já osobně bych ženě vlevo trochu v retuši upravila vzadu vlasy, ale to je spíš moje osobní obsese.


Stanislav Souček | Ideální žena

Portréty za sklem mám moc ráda, odrážejí hned několik realit najednou. U této fotografie se mi navíc líbí její zlatavý nádech, těžko říct, zda vznikl až v postprodukci či zda jeho autor krásně zachytil podvečerní světlo s fragmentem zapadajícího slunce.


Petr52 | Přátelství

Pro mě nejzajímavějším dvojportrétem celé série je tahle vlasová skrumáž, která vlastně klasickým dvojportrétem ani moc není. Zachytit vlasy v tak pěkné kompozici ve chvíli, kdy obě dívky hodily hlavou do strany, to chce pořádnou práci (anebo velké štěstí v kouzlu okamžiku). Navíc blond vlasy ve světlém poli krásně hrají oproti tmavým vlasům v poli tmavém, stejně krásně rytmizuje i oblečení obou objektů. Blahopřeji autorovi snímku k vítězství v soutěži s názvem Dvojportrét!

Vítězná fotografie je Petr52Přátel­ství

Gratulujeme!

Připomínáme, že tématem seriálu „Okem profesionála“ je „Co červenec neuvaří – srpen nedopeče"Vlo­žit můžete fotografie zde na webu do galerie od 1.7 do 31.8. 2018. Téma hodnotí profesionální fotograf Kamil Varga. Vybraná fotografie získá odměnu od Centrum FotoŠkoda.

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Petr52
  Petr52
  16.08.2018 07:18
  Reaguje na Miroslav Černoch 15.08.2018 16:38:

  "Samozřejmně gratuluji k prvnímu místu. Nemohu se ale pozastavit nad tímto..." - zobrazit celý komentář

  Jenom pro zajímavost.Ten snímek vznikl fotoaparátem, který zvládne stěží 5 snímků za sekundu.Vznikl až po focení s oběma dívkami .Věděl jsem přesně co chci, ale trvalo nám to asi 15 minut a přibližně 30 snímků, než vznikl vítězný snímek.Podotýkám, že focení bylo na jednotlivé snímky.Někdy je dobré se možná zeptat, jak snímek vznikal , než rovnou střelit od boku , což Miroslav Černoch ve svých recenzích občas dělá.

 • E.B.E
  E.B.E
  16.08.2018 07:33
  Reaguje na Petr52 16.08.2018 07:18:

  "Jenom pro zajímavost.Ten snímek vznikl fotoaparátem, který zvládne stěží 5..." - zobrazit celý komentář

  Ne, že bych se chtěl Miroslava zastávat, ale podle mě neříká, jak fotka vznikla, ale jak je jednoduché fotku vytvořit. Podle mě nejde ani o žádnou kompozici, ale jen snahu, aby se osoby vlezly. Podobně je to tu s řadou fotek, jež obhajují autoři s tím, že za daných světelných podmínek to líp nešlo.Přitom si mohli počkat, fotit až světlo bude.Protože o tom to je. A v hodnocení se to nijak neodráží.Potom ten, co si dá práci a čas, je stejně ohodnocen. Prostě mi to, jako se zdejší soutěží, nepřijde spravedlivý. A není to o závisti.Jak si asi spousta místních myslí. Sám nesoutěžím

 • Petr52
  Petr52
  16.08.2018 09:46
  Reaguje na E.B.E 16.08.2018 07:33:

  "Ne, že bych se chtěl Miroslava zastávat, ale podle mě neříká, jak fotka..." - zobrazit celý komentář

  Miroslavova poznámka vznik fotografie shazuje, ačkoliv neví jak fotka vznikla.Když to napíšu, ty odpovíš , že by mohla vzniknout úplně jinak. Navíc , aniž jsi viděl jak vypadaly nepovedené fotky , prohlásíš , že jde jenom o to , aby se vešly do záběru.Vůbec tě nenapadne, že jde o dynamiku a vzhled pohybujících se vlasů, správnou synchronizaci pohybu dívek a další kritéria za správných světelných podmínek. Kvůli takovým chytrákům jako jsi ty nerad publikuji na tomto fotoserveru . Publikuji na dalších severech ať českých nebo zahraničních a nikde jsem se nesetkal s tím, že hodnocení renomovaného fotografa by fotografové amatéři tak shazovali.Chtělo by to z tvé strany více pokory a nebo se vypracovat na uznávaného profesionála jako paní Lenka Hatašová je a potom určitě budeš moci svá hodnocení uplatnit v praxi při nějaké soutěži.

 • Miroslav Černoch
  Miroslav Černoch
  16.08.2018 09:50

  Ano přesně tak, já jsem nepsal, jak fotka vznikla, já jsem se vyjadřoval jen k textu.
  A opět se začínáš obouvat do mé osoby a přitom jsem ti gratuloval k výtězství.
  Je vidět, že si sám převracíš některé komentáře. Teď už chápu, proč jsem na black listu.

  Ono podobné je to i s fotografií s názvem Orizuru | Zrcadlení.
  "Perfektní zrcadlová koláž, ve které z portrétu vznikl dvojportrét"

  Co je perfekní na tom, že vytvořím 1 fotku a zrcadlově ji otočím a slepím v SW?
  S čím musím ovšem souhlasit jsou velmi povedené vlasy na fotografii.

 • E.B.E
  E.B.E
  16.08.2018 10:37
  Reaguje na Petr52 16.08.2018 09:46:

  "Miroslavova poznámka vznik fotografie shazuje, ačkoliv neví jak fotka..." - zobrazit celý komentář

  Mě je fakt jedno, jak fotka vznikla. Vidím výsledek.A netvrdím, že i špatnej. Jen ne složitej. Spíš sis vybral složitější postup. Dokonce mě netrápí, kolik ji pochválí lidí a na kolika webech publikuješ. Znám spousty fotografů, ohánějících se výstavami, vyhranými soutěžemi, uveřejňováním v časopisech...a taky je mi jasný, že to často není o fotkách. Dokonce znám spousty profesionálních fotografů, kteří by se měli stydět za své výtvory a ne ještě požadovat peníze. Ne naplat slovo amatér pochází ze slova "milovník" a slovo profesionál označuje člověka, co se tím živí. Což jak víme, ne vždy znamená to samé, co odborník, znalec, umělec... ale jestli ti pomůže, že tvoji fotku neschazuji jako špatnou, ale jen nedodržující zadání, třeba ti to malinko srdíčko zahřeje.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (13)

Tisknout článek

Nejčtenější články:

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace