Řada bezzrcadlovek Nikon 1 je oficiálně ukončena

Řada bezzrcadlovek s 1" senzorem a vlastní řadou výměnných objektivů Nikon 1 oficiálně patří minulosti. Kompaktní fotoaparáty s důrazem na rychlost a jednoduchost si zřejmě nenašly cestu k srdcím zákazníků a tak je Nikon nyní opouští. Ne však bez nástupce - jak se proslýchá (a vedení Nikonu potvrdilo), Nikon pracuje na nové řadě bezzrcadlovek na příští rok. Půjde však o odlišný systém.

Setkani fotografu

Poslední modely přibyly do systému v roce 2015 (J5 a S2) a vzhledem k oficiálním informacím o vývoji nového systému se dalo čekat, že Nikon už nebude systém Nikon 1 dále rozvíjet.

Nástupce bude pravděpodobně bližší současnému standardu, tedy APS-C nebo FF přístroj.

Bezzrcadlovky s menšími čipy (které zkoušel kromě Nikonu i Pentax nebo Samsung) se velkými hity zřejmě nestaly, asi kvůli konkurenci „profikompaktů“ s obdobně velkými senzory (řada Sony RX100 nebo Canon GX).

Uživatelé jedničkových Nikonů však nemusí zoufat, neznamená to, že vaše přístroje přestanou ze dne na den fungovat a nabídka objektivů pro systém není špatná taková, jaká je.

Pro ty z vás, které bezzrcadlovky Nikon dosud nezaujaly a pošilhávali jste po konkurenci je to dobrá zpráva, protože to znamená, že Nikon má volné ruce pro vývoj nového systému, který vás třeba osloví více.

Osobně jsem velmi zvědavý, s čím Nikon přijde. Co myslíte, bude to fullframe, APS-C nebo něco jiného? 

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Lukáš Burget
  Lukáš Burget
  17.07.2018 14:41

  Takže tipuji: Bude to full-frame s cenou těla nad 30000. Fotoaparáty se už dnes kvůli fotomobilům neprodávají po milionech, ale málem po kusech. Šanci tak má systém, kde bude vysoká kusová marže. A takovou marži si může výrobce napočítat jen u systému vysoké kusové ceny. A za vysokou cenu musí něco ekvivalentního nabídnout, tudíž fullframe. Třeba se mýlím, ale obávám se, že APS-C přístroje pro nadšeného amatéra za patnáct včetně objektivu se bohužel od Nikonu nedočkáme.

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  Autor
  18.07.2018 13:09
  Reaguje na Lukáš Burget 17.07.2018 14:41:

  "Takže tipuji: Bude to full-frame s cenou těla nad 30000. Fotoaparáty se už..." - zobrazit celý komentář

  Mám za to, že i "fullframe" systém potřebuje obojí, podobně jako má třeba Sony mezi bezzrcadlovkami APS-C i fullframe řadu s jedním bajonetem.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

FotoMaraton Sumava

Tip na článek

Rozhovor: Praktické tipy na fotografování
Rozhovor: Praktické tipy na fotografování

V tomto článku si před­sta­víme trošku ne­tra­diční fo­to­gra­fické rady, pro­tože To­máš Gá­lik ze Zo­ner Photo Stu­dia po­radí, jak nej­lépe na­sta­vit fo­ťák a fo­tit, aby se fotky co nej­jed­no­du­šeji upra­vo­valy v po­čí­tači a aby vý­sledky byly co nej­lepší.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace