Precizní stativy Sirui mají dobrý poměr cena/výkon

Na našem trhu se začaly objevovat stativy SIRUI, které jsou už delší dobu díky preciznímu provedení, designu i funkčnosti oblíbené u našich sousedů v Německu. Sirui stativová hlava K40x se v porovnávacím testu na dpreview.com dostala do TOP výběru především z hlediska poměru cena/výkon. Více o stativech a produktech Sirui v rozhovoru s Petrem Novotou ze společnosti NGPro, která je distributorem této značky u nás.

Petře, mohl byste nám více přiblížit značku SIRUI? Kdy vlastně vznikla?

Výroba stativů, hlav a dalších produktů začala již v roce 2001. Tehdy se však tyto výrobky prodávaly pod jinou značkou. Až od roku 2006 vznikla značka SIRUI a začala produkce výrobků vlastního designu. Od počátku bylo filosofií firmy obsloužit foto-entuziasty a profesionální fotografy kvalitním a zároveň cenově dostupným vybavením.

Velkou předností značky je, že jako jedni z mála výrobců mají vlastní produkci karbonových trubek pro stativy a dále například, že testují všechny své výrobky odcházející z výrobní haly na výkon a odolnost v extrémních podmínkách.

Jste výhradním dovozcem této značky u nás. Proč jste si vybrali Sirui? Je v nějaké zemi hodně oblíbená?

Náš obchod NGPro.eu je oficiálním a zároveň výhradním dovozcem této značky pro Slovenskou a Českou republiku.


Nejvyšší řada stativů umožňuje úplné odejmutí středové tyče a je možné jít se stativem téměř až k zemi. 

Turistické (cestovní) stativy (řada TX) a univerzální stativy (řada NX) mají středovou tyč dvoudílnou.

SIRUI nabízí široké portfolio doplňků pro fotografy z kategorie turistické stativy, univerzální stativy, ministativy, monopody nebo velké stativy bez středové tyče. Dále jsou to kulové hlavy, které se vzájemně odlišují svou nosností a vybaveností. SI­RUI vyrábí také doplňkový sortiment k mobilním telefonům, jako například objektivy a ministativy.


Objektiv SIRUI pro smartphone – ohnisko 18 mm

Objektiv SIRUI pro smartphone – ohnisko 60 mm

Značku SIRUI jsme pro naše zákazníky zvolili z důvodu, že je velmi oblíbená pro svou kvalitu hlavně v Německu. Tyto výrobky vyhrávají prestižní ceny za design, funkčnost a v recenzích končí s velmi vysokým hodnocením spolehlivosti. Na našem trhu není značka SIRUI doposud moc známá, avšak zvyšující se poptávka po těchto produktech ukazuje stoupající počet příznivců.

Obr. Sirui stativová hlava K40× se v porovnávacím testu „Souboj obrů kulových hlav“ na dpreview.com dostala do TOP výběru a to především z hlediska poměru cena/výkon.

Nabízíte stativové nohy v cenovém rozsahu od pět tisíc do téměř třicet tisíc korun. V čem vidíte hlavní rozdíl?

Ano, cena stativů začíná kolem 5 tisíc Kč a končí u nejvyšší verze na cca 27 tisíc. Rozdíly mezi stativy jsou v portabilitě (tzn. přenositelnosti stativu), v konstrukci a v jejich nosnosti. Z těchto tří parametrů se odvíjí i rozdíl v zaměření stativů a samozřejmě i jejich stabilita. SIRUI vyrábí stativy v řadách podle zaměření použití. Řada TX jsou typické cestovní stativy s kompaktním designem, nízkou váhou a vysokou portabilitou. S tím však souvisí i nižší nosnost. Série NX jsou univerzální stativy, které najdou uplatnění ve fotografii krajiny a architektury. Parametry mezi řadami TX a NX se částečně překrývají, ale vyšší modely řady NX mají naproti stativům TX vyšší nosnost a širší průměr trubek. Pro celou řadu NX je typický integrovaný monopod. Nejvyšší řada RX jsou velké stativy s obecně sice nejhorší portabilitou v rámci stativů SIRUI, ale na druhé straně mají vysokou nosnost a jsou vhodné pro těžší fotosestavy. Pro detailní rozdíly mezi stativy rozhodně doporučuji pročíst vlastnosti jednotlivých produktů na našem webu.

Jaké jsou hlavní výhody těchto stativů ve srovnání s konkurencí?

Stativy (a ne pouze stativy) SIRUI mají skvělý poměr cena/výkon. Jinými slovy, za málo peněz hodně muziky.

Pro jakou úroveň fotografa je značka Sirui určena? 

Značka SIRUI oslovuje skutečně širokou fotografickou obec. Vhodné produkty si zde najde amatér, zkušenější amatér, ale i poloprofesionál nebo profesionál.

Kolik typů stativových hlav nabízíte? V testu na prestižním DPreview.com ta největší z řady KX byla zařazena do TOP výběru. Jaký používáte systém pro uchycení destičky? 


Obr. Sirui stativové hlavy jsou kompatibilní se systémem destiček Arca-swiss.

Stativové hlavy SIRUI jsou podobně jako stativy rozděleny do řad. Nejjednodušší řadou stativových hlav, které jsou k dostání u nás jsou hlavy série E. Jsou to lehké, spolehlivé hlavy s hmotností kolem 300 g. Na rozdíl od dalších sérií není možné u nich kontrolovat sílu dotahu kulového kloubu. Řada GX již nabízí kontrolu dotahu kulového kloubu při velice podobné hmotnosti hlavy kolem 350 g. Obě řady bez problémů udrží dlouhé expozice se zrcadlovkou nebo bez-zrcadlovkou se širokoúhlým objektivem. Řada GX si poradí i s o něco větším objektivem, ale pro ohniska nad 200 mm to rozhodně není to pravé. Nejvyšší řada kulových hlav SIRUI KX je synonymem stability i pro větší sestavy. Váží od 350 g do 700 g a spolehlivě udrží i velké zoom objektivy kolem 500 mm.

Obr. Porovnání průměrů hlav u řady Sirui KX

Hlavy jsou kompatibilní se systémem destiček Arca-swiss. Destičky jsou standardně dodávány ke stativovým hlavám. Dokoupit destičky je však také možné a co se týká kompatibility, tak máme ověřenou vzájemnou kompatibilitu mezi hlavami a destičkami SIRUI a ProMediaGear.

Jaké nabízíte zakončení stativů? Máte možnost namontovat trny například pro focení ve vodě či v bahnité půdě?

Stativové nohy jsou zakončeny malými trny v případě menších stativů a většími trny v případě nejvyšší stativové řady. Ve všech případech je možné trny odmontovat, anebo „schovat“ do nohy stativu. Řešení umožňuje bezpečné postavení stativu jak na kluzčím povrchu, tak i v členitějším terénu.

Jak je to se středovou tyčí stativů? Je možné ji odejmout, abyste se dostal úplně na zem?

Nejvyšší řada stativů umožňuje úplné odejmutí středové tyče, resp. stativy jsou ukončeny rovnou plochou pro montáž hlavy. Díky této rovné ploše je možné jít se stativem téměř až k zemi. Turistické (cestovní) stativy (řada TX) a univerzální stativy (řada NX) mají středovou tyč dvoudílnou. To znamená, že je možné použít celou tyč nebo její krátkou variantu. Při použití pouze krátké varianty středové tyče, stativ umožňuje významně zmenšit světlou výšku stativové hlavy nad zemí.

Obr. Dostatečně kompaktní stativ pro cestování je čtyř­sekční karbonový stativ T-1204X. 

Jeho délka je ve složeném stavu 47 cm a hmotnost pod 1 kg. 

Zeptala bych se ještě na skladnost stativů – jakou nabízíte nejmenší délku například pro cesty letadlem?

Nejmenší stativ v naší nabídce je stativ pro mobilní telefon TSH-01B. Jeho délka je ve složeném stavu 25cm. Z „normálních“ fotostativů je našim nejkompaktnějším modelem čtyřsekční karbonový stativ T-1204X. Jeho délka je ve složeném stavu 47 cm a hmotnost pod 1 kg. Je to dostatečně málo na to, abyste ho dokázala „propašovat“ na palubu letadla v kufru velikosti příručního zavazadla.

Obr. Sirui profesionální ministativy pro mobilní telefon má délku ve složeném stavu 25 cm.

Jakým šroubem jsou ukončeny stativy, jaký závit mají hlavy? Dají se hlavy použít I na nohy jiné značky?

Stativy jsou ukončeny standardním stativovým šroubem 3/8”. Stativové hlavy jsou zase ukončeny standardním 3/8” závitem, takže kromě stativů SIRUI by měly být kompatibilní se všemi stativy, které jsou ukončeny tímto druhem šroubu.

Zaujala mě Gimbal hlava SIRUI PH-20. Gimbal hlavu vídám u wildlife fotografů. Z jakého materiálu je vyrobena? Jak si stojí v porovnání s konkurencí Ka­tana Junior od ProMediaGear?


Obr: Gimbal hlava SIRUI PH-20 je vyrobena z karbonu a hliníku

Ano, máte pravdu, gimbal hlava je výbornou volbou stativové hlavy pro wildlife fotografy nebo sportovní fotografy. Gimbal hlava SIRUI PH-20 je vyrobena z karbonu a hliníku. Nosná část je karbonová, montážní části (tzn. uchycení na stativ a kyvné rameno hlavy) je z hliníku. Destička je kompatibilní se standardem Arca-swiss. PH-20 je kvalitní gimbal, ve srovnání s ProMediaGear ale nalezneme několik zajímavých rozdílů. V první řadě je to konstrukce – nosné rameno u SIRUI je z karbonu, u ProMediaGear je z jednoho kusu hliníku. S tím souvisí pevnost a odolnost, které hovoří ve prospěch Katany Junior (PMG). Dalším parametrem je hmotnost, která je o cca 300 g nižší u hlavy ProMediaGear. U Katany Junior je pohyb hlavy jemnější a plynulejší než u SIRUI. Toto jsou asi největší rozdíly mezi nimi.

Jakým způsobem je možné Sirui výrobky koupit? Máte zákaznické slevy?

Výrobky je možné koupit v našem internetovém obchodě na www.ngpro.eu. Do budoucna bychom rádi připravili zajímavé slevy pro věrné, ale i nové zákazníky, takže všichni se mají určitě na co těšit.

Je možné si výrobky fyzicky prohlédnout?

V této chvíli asi jedině na základě osobní domluvy. Na podzim bychom rádi navštívili Foto Expo v Praze a Foto Slovakia v Bratislavě, kde určitě budou k dispozici k vidění a na „osahání.“

Co byste nám o značce Sirui ještě rád řekl. Nějakou zajímavost?

Mezi další zajímavostí typickou pro výrobky značky SIRUI je testování produktů. Všechny stativy a kulové hlavy SIRUI jdou před cestou k zákazníkovi ještě pěkně promrznout do speciálního mrazáku na –40°C. Zřejmě kvůli tomu, aby zákazník pak nefotil s horkou hlavou :D.

Chtěl byste na závěr vyzdvihnout nějaké doplňky, i od jiné značky, které jsou velmi oblíbené? 


Obr. Pevnou základnu pro monopody SIRUI tvoří tři kovové nohy

Rád bych vyzdvihnul řadu monopodů SIRUI a monopod ProMediaGear. Monopody SIRUI jsou ukončeny velice pevnou základnou, kterou tvoří tři kovové nohy. Jsou dostatečně dlouhé na to, aby poskytovaly dobrou stabilitu a zákazník se tak nemusí bát je přišlápnout botou. Dále je u nich skvěle řešen pohyb monopodu kolem své osy a také náklony ve všech směrů. A nakonec, z „třínožkového“ monopodu se dá velice rychle vytvořit klasický monopod ukončený buďto bodcem nebo gumovou nohou. Co se týká monopodu ProMediaGear, tak to je – jak bývá u PMG zvykem – robustní stavba, výborná stabilita a nekompromisní kvalita ve zpracování ve velice kompaktním těle. Monopod je ukončen čelistí kompatibilní s Arca-swiss, váží kolem 500 g a má ve složeném stavu pouhých 49 cm.

A úplně na závěr…Co byste popřál našim fotografům?

Všem čtenářům Fotoaparát.cz přeji dobré světlo, mnoho obohacujících fotografických zážitků a také spolehlivé vybavení, se kterým je radost tvořit.

Děkujeme za rozhovor.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram