Výstava fotografií Viktora Máchy HUTĚ

Nikon Photo Gallery uvádí od 11. července do 19. srpna 2018 pro veřejnost výstavu fotografií Viktora Máchy - Hutě. Další jeho skvělé fotografie najdete i zde v Galerii Viktora Máchy na Fotoaparát.cz

HUTĚ / THE MILLS © Viktor Mácha: Galati – Podvečer pod pecí / early evening below the furnace

Viktor Mácha (1984) pochází z Prahy, kde také vystudoval teologii a religionistiku na Univerzitě Karlově. Od roku 2006 na své vlastní náklady cestuje po světě a dokumentuje závody těžkého průmyslu, jakými jsou železárny, ocelárny, válcovny, kovárny, slévárny, nebo koksovny. Jeho archiv v současné době tvoří několik stovek hutí od amerického Středozápadu po asijskou část ruského Uralu. Souběžně již několik let spolupracuje s Výzkumným centrem průmyslového dědictví pod FA ČVUT v Praze a Národním památkovým ústavem v Ostravě.

HUTĚ / THE MILLS © Viktor Mácha: Nikopol – Slévárna feromanganu / ferromanganese foundry

Jeho fotografie si za cíl kladou jediné – objektivní dokumentaci krásy těžkého průmyslu a nenávratně mizejících technologických procesů spjatých s výrobou a zpracováním kovů. Je totiž možné, že naše generace bude jednou z posledních, která tento fascinující svět temně dunících továrních hal na vlastní kůži pocítí.

HUTĚ / THE MILLS © Viktor Mácha: Moskva – U komory / by a chamber

Levná čínská ocel, politicky motivovaná touha po zelenějších kontinentech i převratné pokroky technologií výroby posledních let mění náš svět k nepoznání. Průmyslová revoluce skončila a dinosauři v podobě majestátních vysokých pecí a kovově vrzajících těžních věží jsou před vyhynutím. S postupným útlumem průmyslu nám před očima mizí i podstatná součást kultury, která spoluutvářela celé 20. století. Možná, že za nedlouho budou Máchovy industriální fotografie posledním svědectvím těžkého průmyslu minulého století.


HUTĚ / THE MILLS © Viktor Mácha: Kosaya Gora – Vylévání strusky / disposing of slag

Výstava v Nikon Photo Gallery potrvá do 19. srpna 2018.

HUTĚ / THE MILLS © Viktor Mácha: Krivoj Rog – odběr vzorku / sampling    

Další jeho skvělé fotografie najdete i zde v archivu v Galerii Viktora Máchy na Fotoaparát.cz     

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (4)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší fotomobily
Doporučujeme: Nejlepší fotomobily

Jak vy­brat skvěle fo­tící smart­phone? Které mo­dely te­le­fonů jsou ide­ální? Pro­jděte si náš ak­tu­a­li­zo­vaný pře­hled nej­lep­ších fo­to­te­le­fonů.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram