Fotografování ledovcové jeskyně

Rady a tipy pro fotografování ledových jeskyní uvnitř ledovce Vatnajokull na Islandu se širokými objektivy s ohniskem mezi 11 až 30 mm. Jakou mají jeskyně životnost, jak zvolit expozici, proč je dobré nezapomenout na měřítko a další tipy si povíme v článku.

Setkani fotografu

Fotografování ledových jeskyní

Rady a tipy pro fotografování ledových jeskyní uvnitř ledovce Vatnajokull na Islandu, kdy jsme použili  fotoaparáty Canon EOS 5DSR a Canon 6D Mark II objektivy Canon EF 11–24mm f/4L USM, Canon 16–35mm f/4L IS USM a Tamron SP 15–30mm f/2.8 Di VC USD.

Stručně o ledovcích a ledovcových jeskyních

První ledovec v mém životě byl Irik na svazích Elbrusu na Kavkaze před mnoha lety. Už tady mě fascinovaly barvy ledu, které se z bílé u povrchu měnily na blankytně modrou po tmavě modrou až černou v hlubině trhliny. V hloubce vytváří voda jiné krystaly než u povrchu díky tlaku mnoha metrů sloupce ledu. Modrý led může být starý klidně tisíc let. Ledovce rostou hlavně v zimě, kdy na ně padá sníh. V létě zase led odtává. Díky mechanismu sněžení a tání ledovce tečou. Zároveň s sebou hrnou kameny a obrušují skály v korytě údolí. Ze svahů stéká voda a jsou zde i prameny. Stejně jako ve vápencových skalách, tak i v ledovci, vytváří jeskyně voda. Na rozdíl od vápencových jeskyní, které existují tisíce či milióny let, mají ty v ledovci dobu života například jen jeden až tři roky. Záleži na teplotách a v jakém místě a pod jakou tloušťkou ledu se vytvářejí. Nejčastěji je lze najít na okrajích ledovcových splazů všude tam, kde z ledovce vytéká nějaký potůček či říčka nebo jsou tam prameny. Ledové jeskyně v oblasti Kvekfjollu na Islandu jsou vytvářené kombinací s vulkanickou činností. Horké magma pod povrchem vytlačuje horkou vodu, která protéká jako řeka pod ledovcem.

Tato jeskyně „Waterfall cave“ existovala v březnu 2017. V průběhu léta 2017 celý tento obrovský blok ledu a sněhu roztál a rozpadl se.

Cesta do ledovcové jeskyně Waterfall cave, ledovec Vatnajokull, Is­land

Dnes již zmizelý vodopád uvnitř jeskyně Waterfall cave, ledovec Vatnajokull, Island.
Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 11–24mm/f4, clona f7,1, čas 25s, ISO 640
Fotografie jedním záběrem do formátu RAW

Uvnitř jeskyně Waterfall cave, ledovec Vatnajokull, Is­land

Ledovcové jeskyně jsou nebezpečná místa!

Vstup do ledovcové jeskyně v létě nebo v období tání (březen/duben) je riziko. Praskání může být poslední signál, i tak může být již pozdě. Mráz je vždy vaším přítelem. Pro cestu do jeskyní budete potřebovat mačky, někde i cepín. Samozřejmostí je teplé oblečení a pevné boty s tuhou podrážkou pro nasazení maček. Pro klid a bezpečnost je dobré mít s sebou někoho, kdo zná dobře danou jeskyni.

V minulosti byl vzhledem k rizikům svět modré krásy výsadou alpinistů. I když jeskyně vznikají v jakémkoliv ledovci, velmocí je Island a Aljaška, kde se dají najít jeskyně, kam se dostanete bez speciálního lezeckého výcviku. Ve skutečnosti je vyhledávají alpinisté, kteří pak z návštěv turistů mají byznys. V současnosti je to na Islandu trochu živelné. Místní průvodce mi říkal, že je to do prvního velkého „průseru“. Mačky a cepín v lehkém terénu zvládne většina turistů-fotografů, kteří jsou zvyklí pohybovat se v horách.

Kam a jak se vybavit

 Vstup do jeskyně Treasure cave, ledovec Vatnajokull, Island v březnu 2018. Jeskyně dostala jméno podle nálezu kusu stromu, který po tisíce let zůstal zakonzervován v ledu.

Tato přední část nebude již příští rok existovat. Letos v létě roztaje a rozpadne se
Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 11–24mm/f4, ohnisko 12mm, clona f8, čas 1/350s, ISO 400, Fotografie jedním záběrem do formátu RAW

Fotografické technika pro fotografování v ledovcových jeskyních

Fotoaparát

Jedním s hlavních problémů je extrémní kontrast mezi světlými a tmavými místy. Je to dáno tím, že velmi efektní jsou kompozice proti otvorům ven z jeskyní. Oko zde zachytí všechny tóny od černé, přes různé stíny modré uvnitř jeskyně, až po krajinu před vchodem. Jenže ani nejlepší full frame zrcadlovky nejsou jako naše oči. Tedy zrcadlovka se sensorem s co největší dynamickou pružností. Pokud však takovou nemáte a umíte pracovat s vrstvami a maskami ve Photoshopu nebo s HDR, nemusíte zoufat.

FOTO VLEVO: Úzký tunel ledové jeskyně, ledovec Vatnajokull, Island. U země je led černý díky lávové drti pod ledovcem.
Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 11–24mm/f4, ohnisko 17mm, clona f4,5, čas 4s, ISO 800, fotografie jedním záběrem do formátu RAW

FOTO VPRAVO: Ledový komín, ledovec Vatnajokull, Island
Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 11–24mm/f4, ohnisko 24mm, clona f9,5, čas 30s, ISO 400
Přes různé povídačky na webu není dynamická pružnost zrcadlovky Canon 5DSR vůbec špatná. Je však důležité správně změřit expozici. Snímek jedním záběrem do formátu RAW

V současné době za špičkové zrcadlovky ideální pro fotografování krajiny s vynikající kvalitou obrazu a s nejširší volbou příslušenství jsou (porovnej ceny podle heureky)

Najdete v ? e-shopech
Najdete v ? e-shopech
Najdete v ? e-shopech
Najdete v ? e-shopech
Najdete v ? e-shopech
Najdete v ? e-shopech

Z full frame bezzrcadlovek by focení v tmavé jeskyni dobře zvládala nová Sony A7 III:

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Fotografuji mnoho let Canonem, ale syn má naopak Nikon. Jisté je, že senzor Nikonu je z hlediska dynamické pružnosti, která je při fotografování v ledových jeskyních klíčová, o trochu lepší.

Objektivy

Širokoúhlý objektiv je pro mne jednoznačná volba. Vzhledem k tomu, že výměny objektivů uvnitř jeskyně díky vlhku, vodě apod. mohou být riskantní, ideální je kvalitní širokoúhlý zoom. Světelnost objektivu není důležitá, neboť budete fotografovat na vysoká clonová čísla. Výborné objektivy se špičkovou kresbou, které mohu doporučit jako dlouhodobou investici:

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Z objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností je profesionální volbou SIGMA 14mm f/1.8 DG HSM ART.

Tento objektiv je určen primárně na fotografování objektů se slabou intenzitou světla jako polární záře, což se na Islandu a Aljašce bude hodit.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

8 tipů pro fotografování v ledových jeskyních

1. Nezapomínejte na měřítko

  • Ledové jeskyně jsou něco, co v Čechách nemáme. Bez měřítka nemáte představu, zda fotografujete díru v ledu, nebo sto metrovou jeskyni.

FOTO: Manželka Helena fotografuje v již neexistující jeskyni Waterfall cave, Island
Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 11–24mm/f4, ohnisko 11mm, clona f10, čas 4s, ISO 400, +/-3EV
Upravený snímek složený z několika záběrů do formátu HDR díky extrémnímu kontrastu. Postava se stativem vytváří měřítko.

2. Široký úhel pohledu pro zdůraznění prostoru

  • Čím širší ohnisková vzdálenost, tím více zdůrazníte prostor v kombinaci s měřítkem, což může být třeba postava člověka.

FOTO: Jeskyně Treasure cave, ledovec Vatnajokull, Island
Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 11–24mm/f4, ohnisko 11mm, clona f10, čas 4s, ISO 400, +/-3EV
Upravený snímek z několika složený z několika záběrů do formátu HDR díky extrémnímu kontrastu. Postava Heleny s cepínem vytváří měřítko.

3. Postav se ke stěně jeskyně

  • Stěny jeskyní a tunelů jsou tvořeny zvláštní důlkovitou strukturou. Pokuste se ji zdůraznit i na fotografii.

Canon EOS 6D MKII, objektiv Tamron 15–30/2,8, ohnisko 15mm, clona f16, ISO 100, +/-3EV. Snímek složený jako HDR.

4. Nebojte se protisvětla otvorů ven z jeskyně

  • Pouze ve snímky do protisvětla zachytí celou škálu barevných tónů a kontrastu díky kterým jsou ledové jeskyně tak atraktivní.

5. Fotografujte do formátu RAW v kombinaci s expozičním braketingem

  • Doporučuji fotografovat tři snímky +/-3EV s měřením na střední šedou, kterou si najdete na ledovém přechodu. Tři snímky pak složíte v programu Photoshop nebo Zoner do formátu HDR, který budete následně upravovat. 

6. Nebojte se přisvítit nejtmavší místa v jeskyni

  • Můžete použít výkonnou LED svítilnu nebo externí blesk se studenou barvou světla.

7. Kontrolujte neustále přední čočku objektivu na zamlžení a nečistoty

  • V jeskyních různě kape voda a je zde vysoká vlhkost. Objektiv se často rosí a chytá prach mletý a přenášený ledovcem. Kapky na objektivu se většinou budete retuší zbavovat velmi obtížně.

8. Chraňte fotoaparát objektiv

  • Přestože se v jeskyni budete pohybovat v mačkách nebo nesmecích, můžete jednoduše zakopnout. Pohybujte se pomalu a na jistotu. Ihned po fotografování nasaďte na objektiv krytku a na objektivu mějte nasazenou sluneční clonu jako ochranu proti kapkám vody a pádu. Při výběru fotografické techniky vybírejte na základě mechanické odolnosti. Už jsem viděl pár rozlomených objektivů, včetně svého. Ty kvalitní vám většinou opět opraví.

Treasure cave, ledovec Vatnajokull, IslandCanon EOS 5DSR, objektiv Canon 11–24mm/f4, ohnisko 18mm, clona f16, ISO 400, +/-3EV
Snímek složený ze tří vymaskovaných vrstev. Snímek přes samospoušt a běh v mačkách, abych si udělal měřítko

Stativ

V jeskyni budete používat stativ místo cepínu. Budete s ním přecházet zamrzlý potok. Na to je třeba pamatovat při výběru. Jako vynikající poměr cena/výkon doporučuji oblíbený Manfrotto MT 190XPRO nebo v karbonu Manfrotto MT 190CXPRO3.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Již 16let používám předchůdce Gitzo Systematic GT4533.

Výhodou Manfrotta a Gitza je, že mají servis, který stativ opraví a když něco ztratíte, seženete poměrně snadno náhrad­ní díly.

Kulová hlava

S kulovými hlavami to u nás není jednoduché. Při fotografování v jeskyní na Islandu se mezi hlavu a pouzdro dostane velmi tvrdý lávový prach. Levné kulové hlavy prostě dlouho nevydrží – např. značka Manfrotto. V minulosti to byl případ i velmi drahých kulových hlav Gitzo. Zároveň rychloupínací destičky, které jsou pro každou kulovou hlavu jiné, jsou další noční můrou fotografů v terénu. Zdá se, že se nakonec Gitzo po mnoha letech poučilo a přešlo na standard Arca Swiss tj. jednoduché kolejnice. Proto bych zvažoval u nás dostupnou hlavu Gitzo GH3382QD.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Jinak doporučuji standard Arca swiss Z1 např. z BH Photo a video v New Yorku.

Fotografie v článku byly pořízeny na fotografických expedicích na Island v roce 2017 a 2018 pořádaných Fotoinstitutem.cz.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Kurz rekvalifikace fotoreportér

Tip na článek

Rozhovor: Praktické tipy na fotografování
Rozhovor: Praktické tipy na fotografování

V tomto článku si před­sta­víme trošku ne­tra­diční fo­to­gra­fické rady, pro­tože To­máš Gá­lik ze Zo­ner Photo Stu­dia po­radí, jak nej­lépe na­sta­vit fo­ťák a fo­tit, aby se fotky co nej­jed­no­du­šeji upra­vo­valy v po­čí­tači a aby vý­sledky byly co nej­lepší.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram
Setkani fotografu

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace