Na Setkání fotografů byly hvězdy jako Robert Vano nebo Sára Saudková

Již 28. Setkání fotografů se konalo 24. března a účastníci neměli nouzi o zážitky, kromě hvězdných hostů mohli vidět nejnovější fototechniku a zúčastnit se zajímavých přednášek, workshopů i soutěží.

Setkání fotografů je svátek pro všechny fotografy, mají totiž možnost potkat ty největší hvězdy české fotografie, vyslechnout si jejich přednášku nebo zajít na jejich workshop. A že bylo jarní Setkání fotografů opravdu nabité, dokazuje i koncentrace osobností jako Robert Vano, Sára Saudková, Petr Bambousek, sportovní fotografka, která fotila olympiádu v Koreji Barbora Reichová, krajinář Martin Rak, podvodní fotografka Alice Bochňáková nebo experimentální fotografka Jolana Havelková.


Účastníci Setkání fotografů mohou také zajít na stánky několika významných fotografických společností jako Nikon, Canon, Megapixel, Fomei, Zoner, Zoner Press či CFTA a pobavit se s jejich zástupci, případně si vyzkoušet různé fotografické příslušenství a vybavení.

Přednáškový sál byl tentokrát nabitý, už ráno v devět povyprávěl o svých cestovatelských zážitcích Andrej Macenauer, vystřídal ho další krajinář – Martin Rak, který se ale zaměřil na českou krajinu. S velmi zajímavou přednáškou přišla Bára Reichová, která popisovala, jak se fotilo na Olympijských hrách v Koreji. Dokonce ukázala i kompletní fotografickou výbavu, se kterou tam jela. Její cenu odhadla na milion.

Po ní se na pódiu objevila Sára Saudková s velmi příjemnou přednáškou o tom, jak vést emoce do snímků a jak správně porušovat pravidla, aby se fotka opravdu povedla. S opravdu experimentální tvorbou přišla na scénu Jolana Havelková, ukázala, jak z fotografie udělat zcela abstraktní umění. Čtvrtou ženou v řadě na pódiu byla Alice Bochňáková s podvodní fotografií.

Vystřídal ji Petr Bambousek s přednáškou o focení zvířat v Pantanalu, který ve velkém sále zůstal i na následné vyhlašování vítězů. Všichni se totiž mohli zúčastnit několika soutěží. Kromě typicky vědomostních přišli organizátoři i s focením velikonočního zátiší. Výherci si odnesli hodnotné ceny jako třeba foťák nebo fotoknihy. Vyhlášení probíhalo i s Robertem Vano a Sárou Saudkovou, které nakonec vyzpovídala Helena Macenauerová, a všichni si užili spoustu zábavy, když spolu Robert se Sárou laškovali.

Po vyhlášení mluvil Pavel Kristián o novinkách v Zoneru, když v předstihu ukázal prvky z aktualizace. Přednášky ve velkém sále zakončil Jakub Súkeník s tématem využití tilt-shift objektivů nejen ve focení interiérů. Nabitý program byl i v malém sále, kde vystoupili Jan Prchal z Megapixelu, Jan Kupčík ze Zoneru, Antonín Charvát z EIZO, Michal Tvrdík z Canonu, Marek Holoubek z Nikonu, Petr Macenauer za FotoInstitut, Martin Bělík z CFTA a Libor Hašpl s astrofotkami.

Ani to však nebylo vše. Druhou hlavní část akce tvořily workshopy, kde se účastníci museli registrovat a složit vstupní poplatek. Skupinky byly omezené, aby měl každý dostatek prostoru se ptát v případě technických kurzů. V těch praktických se předvádělo speciální svícení v ateliéru, ukázalo se jak na externí blesky či předvedla komunikace s modelkou. Výběr byl široký od aktu po různé druhy portrétního svícení jak v interiéru, tak v exteriéru.

Zaujaly kurzy Roberta Vano nebo Sáry Saudkové, které byly hned vyprodané. Oblíbené byly všechny workshopy, kde byla i modelka. Mohlo se jednat o akty, externí svícení nebo klidně přirozené svícení v interiéru.

Canon professional services zase připravili přímo na akci čištění čipu či tisk fotografií s profesionální úpravou – 15 minut s odborníkem a návštěvníci si odnesli krásné A4 i A3 fotografie. U FOMEI si mohli účastníci vyzkoušet svícení, Zoner Press přinesl mnoho publikací, Zoner zase radil uživatelům jejich programu na úpravu fotek.

Celkově bylo Setkání fotografů přínosnou akcí, větší koncentraci fotografů a odborníků budete jinde v Česku hledat velmi dlouho. Navíc si všichni mohli vyzkoušet nejmodernější fotografické vybavení. Nejlepší na všem byl ale osobní kontakt se spoustou výborných fotografů, protože setkání jsou mnohem více inspirativní naživo, než když o nich jen čtete. Proto se všichni zase těšíme na další Setkání fotografů, které se uskuteční 24. listopadu!

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jakou zvolit závěrku
Jakou zvolit závěrku

Me­cha­nická, elek­tro­nická, zá­věrka s před-sklo­pe­nou přední opo­nou a no­vinka: glo­bální zá­věrka ( Sony A9iii). Bez­zr­ca­dlovky dnes ob­vykle na­bí­zejí tři volby. Žádná není uni­ver­zální na všechno. V článku jsem se po­ku­sil shr­nout vý­hody a ne­vý­hody jed­not­li­vých zá­vě­rek pro různé fo­to­gra­fické si­tu­ace.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram