Jarní aktualizace Zoner Photo Studio X

Program pro správu a editaci fotek Zoner Photo Studio X dostává aktualizaci s várkou nových presetů a zrychlením načítání RAW souborů. Vrstvy získávají v modulu Editor více prostoru a možností. Vývojáři přidali i umělou inteligenci zjišťující obličeje na fotkách, což umožní lepší automatické úpravy. 

Od dnešního odpoledne je možné stáhnout velkou jarní aktualizaci ZPS X s označením 60. Ta přináší mnoho změn a v tomto článku se na ně podíváme.

Načítání souborů v RAWu

Práce s RAW soubory v modulu Vyvolat je teď rychlejší díky novému indexování. Při opakovaném zobrazení fotky uživatel nemusí čekat na načtení souboru a může ho editovat okamžitě. “Takové zrychlení práce nás řadí do první ligy mezi Adobe Lightroom nebo Capture One. Při zpracování stovek snímků se může jednat až o desítky minut ušetřeného času,” vypočítává produktový manažer Jan Kupčík. Práce na zrychlování programu tím zdaleka nekončí, dalšího pokroku se uživatelé dočkají před létem.

Je chvalitebné, že se nyní RAWy načítají rychleji, protože s pomalejším počítačem člověk čeká na načtení klidně i 10 sekund. Bohužel aktualizace nezrychluje dobu prvního načtení obrázku. To tedy trvá pořád stejně dlouho, až druhé načtení je několikanásobně rychlejší, ale na pomalejším hardwaru si počkáte sekundu či dvě.

Nové presety v režimu Vyvolat

I tyto úpravy se zaměřují na to, aby fotografové trávili editací ještě méně času. Automatika má nyní několik režimů podle typu fotek či požadovaného výsledku. K tomu je Zoner Photo Studio X bohatší o čtyři nové sady přednastavených filtrů, které na jeden klik pomohou s převodem do černobílé, vybělením zubů či tonalitou fotky. Veškeré úpravy se promítnou v panelu nástrojů a uživatel s nimi může dále pracovat.


Modul Vyvolat před aktualizací

Modul Vyvolat po aktualizaci

Presety se z logiky věci přesunuly na první místo v horním menu. Po kliknutí se vysune obří panel, který lze nastavit do třech poloh, přičemž v té třetí neubírá nic z místa pro fotku a je tradičně v bočním panelu. Presetů je hodně s tím, že jsou rozděleny do několika skupin. Každá skupina ovlivňuje jiné skupiny parametrů a zůstaly i starší presety.


Presety 

Menu okna

Do horní lišty modulu Vyvolat se přesunula automatická detekce těla a objektivu, kdy software sám umí odstranit různé optické vady, což také zrychluje práci při úpravách fotek.

Umělá inteligence v automatické úpravě fotek

Pro další novinku v ZPS X se vývojáři spojili s vědci z FIT VUT v Brně. Na desítkách tisíc fotek vytrénovali neuronovou síť, která dokáže zjistit přítomnost obličejů na fotce. Díky tomu nabídnou automatické úpravy ještě lepší výsledky.

Dobrou zprávou je fakt, že se jedná opravou neuronovou síť v tom smyslu, že je díky učení obličejů strojově naučená rozpoznávat obličeje. Do budoucna se vývojáři chtějí zaměřit i na části tváře a mají ve vývoji několik dalších zajímavých možností, které se ale nemusí dostat do finální verze. Umělá inteligence je v tomto případě celkem chytrá a dokáže reflektovat ladění fotky. To, že nyní rozpozná portréty je další krok k tomu, aby program sám uměl upravit snímek podle fotografových představ, což by mohlo v důsledku ušetřit hodně práce.

Více prostoru pro vrstvy v modulu Editor

Některé nástroje ve Vyvolat i Editoru se teď otevírají v druhém panelu tak, aby práce s nimi byla přehlednější. V Editoru díky tomu dostává více prostoru to podle vývojářů nejpodstatnější – práci s vrstvami. I tady se otevírají nové možnosti. Uživatel může tvořit skupiny vrstev na několika úrovních a na ně potom aplikovat efekty a vrstvy úprav.


Modul Editor před aktualizací

Modul Editor po aktualizaci
(z neznámých důvodů se mi roztáhl a nejde zmenšit)

V praxi je tak možné dávat úpravy ve vrstvách do složek, což úpravy zpřehlední. Dávání do složek se může různě kombinovat, mohou vznikat podsložky a podobně. Primárně to slouží k organizaci, jelikož ve výchozím nastavení se nezmění pořadí aplikace vrstev. V režimu Normální se pořadí ruší a změny jsou aplikovány i na vrstvy mimo složku.


Vrstvy mají více místa

Lze je vkládat do složek

Vrstvy ve složce

Režim Normální

Platba licence po měsíci

Zoner Photo Studio X lze pořídit v podobě předplacené roční licence za 1188 Kč. Novou možností bude platba roční licence v měsíčních částkách pro ty, kteří preferují průběžné nižší částky před vyšším jednorázovým nákladem. V tom případě uživatel zaplatí 119 korun za měsíc, což ale v důsledku činí 1428 korun ročně, což je znatelně více než v případě platby za rok. Měsíční platby budou spuštěny v první polovině dubna a budou mít všechny výhody roční licence jako pravidelné aktualizace či podporu.

Drobné změny se dočkala podpora formátu HEIF, který už není brán jako „experimentální“, ale je plně integrován do systému. 

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace