Pentax K-1 Mark II: v čem je nový?

Pentax před nedávno inovoval svou vlajkovou loď zrcadlovek s K-bajonetem, fullframe model Pentax K-1. V čem se novinka liší od stávajícího modelu? Není toho sice mnoho, ale všechny změny jsou k lepšímu. Největší novinkou je režim Pixel-Shift z ruky bez nutnosti statuivu. Zajímavostí je, že pro majitele Mark I bude po omezenou dobu možný servisní upgrade jejich těla na Mark II specifikaci.

Pentax K-1 je jedinou fullframe modelovou řadou mezi zrcadlovkami Pentaxu (které jinak pokrývají formáty od APS-C po středoformát). Po někiolika letech na trhu přišel čas na upgrade, který je spíše evolučního charakteru.

Pentax K-1 Mark II je zvenku stejný, jako předchůdce, neliší se ani senzor (36MPx fullframe) nebo AF modul (33 bodů). Stejně tak zůstává plně polohovatelný displej, 100% hledáček a utěsnění proti vodě a prachu.

Kde ke změně došlo, jsou nové obvody senzoru a nové algoritmy zpracování obrazu. Díky tomu Ricoh (majitel značky Pentax) slibuje vylepšenou barevnost snímků (hlavně modré a zelené tóny) a zejména nižší obrazový šum, díky kterému novinka zvedla horní hranici ISO až na hodnotu 819 200.

Další výraznou změnou je nová generace vestavěné stabilizace (SR II) s vyšší účinností (až 5EV).

Díky ní je také možná asi hlavní technologická chlouba modelu – režim Pixel-Shift použitelný i bez stativu. Alespoň dle tvrzení výrobce – jak se tento slib přenese do praxe samozřejmě zjistíme až v testu.

Pokud systém přinese použitelné výsledky, bude to první podobný systém, ke ktrému nepotřebujete stativ (obdobné systémy mají značky Hasselblad, Olympus, Panasonic a Sony, bez stataivu ovšem nefunguje žádný, byť se různí výrobci nechali slyšet, že na řešení pracují.).

Všechny tyto změny jsou tedy pod kapotou a je možné je zpětně vmontovat i do těla Mark I, což bude Ricoh po nějakou dobu nabízet (za poplatek 500 EUR). V ceně jsou i „Mark II“ a „SR II“ loga na vnějšku přístroje.

Více info na http://pentax.cz/…/Digital/K-1%…

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší fotomobily
Doporučujeme: Nejlepší fotomobily

Jak vy­brat skvěle fo­tící smart­phone? Které mo­dely te­le­fonů jsou ide­ální? Pro­jděte si náš ak­tu­a­li­zo­vaný pře­hled nej­lep­ších fo­to­te­le­fonů.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram